19.01.2005 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konference: chov charolais v Česku

Teprve patnáct let chovatelské práce má za sebou v České republice plemeno charolais. Postupně se stalo nejoblíbenějším a nejpočetnějším. Ekonomika chovu je ve většině chovů založena na prodeji odstavu do zahraničí a plemenných zvířat. Výročí počátku plemenářské práce oslaví chovatelé setkáním na mezinárodní specializované konferenci v lednu ve Větrném Jeníkově.

Patnáct let už u nás žijí krávy mléčně bílého zbarvení, které se však nedojí. Francouzské národní masné plemeno charolais k nám přišlo oklikou z Maďarska v roce 1990. Naše chovatele neodradily negativní zkušenosti s porody telat po býcích charolais za dob socialismu. Jakmile to liberalizace politických a ekonomických poměrů umožnila, první průkopníci v čele s Ing.Vladimírem Řehounkem ze Starého Hradiště u Pardubic neváhali. Impozantní plemeno rámcem, zbarvením i růstovou schopností vstoupilo do Čech. Brzy následoval i dovoz jalovic charolais z Francie, které jako první uskutečnil Ing. Adolf Neuman z Okřešic. Následovaly další dovozy z Francie již s pomocí státních dotací. Před deseti lety bylo plemeno charolais u nás stabilizováno. Rozšíření čistokrevných zvířat podpořila nejen reprodukce stád, ale i rozsáhlé využití embryotransferu s využitím dárkyň z Francie i z našeho chovu.
Postupující cílevědomá chovatelská a šlechtitelská činnost byla zhodnocena na celostátních i speciálních výstavách.

Význam české populace plemene
Bráno počtem zvířat zapsaných v plemenné knize, ale i podle dosahované užitkovosti je česká populace charolais nejvýznamnějším plemenem jak v České republice, tak ve střední Evropě. Výborné výsledky šlechtění chovatelé zúročují v produkci plemenných býků. Býčci od vybraných matek procházejí odchovnami, kde dosahují běžně 1,8 kg přírůstku v testu. Výjimkou nejsou ani přírůstky přes 2 kg. Roční produkce plemenných býků charolais se pohybuje mezi 200 až 300 kusů. Tím významně ovlivňuje plemenné složení masných stád v křížení a zajišťuje čistokrevnou plemenitbu, ale i potřeby inseminace.
Šlechtitelský pokrok by byl nemyslitelný bez přímého propojení s Francií. V zemi původu je chováno kolem milionu čistokrevných krav charolais. Francie má propracovaný selekční program, na jehož vrcholu se nachází testace plemenných býků a následné využívání prověřených zlepšovatelů v čistokrevné plemenitbě i křížení. Naši chovatelé využívají inseminační dávky zlepšovatelů z dovozu z Francie v individuálních připařovacích plánech. Tím je každoročně přenášen genetický pokrok z řádově mnohem větší francouzské populace do Česka.

Konference v lednu
Pamětníci počátku chovu charolais, chovatelé i ostatní, kteří se o masný skot zajímají, se sejdou 25. ledna 2005 na konferenci ve Větrném Jeníkově, která začíná v 9.30 hodin ve velkém sále (prezence od 8.30 hodin).
Po úvodním vzpomenutí začátku a historie chovu francouzského charolais v ČR budou přednášet francouzští odborníci: Michel Villemagne (ředitel Charolais Optimal ve Francii): Chov charolais ve světě; Patrick Reversé (hlavní šlechtitel Charolais Optimal): Rozvoj šlechtění charolais ve Francii; start geneticky bezrohého programu; Boris Kasatkin (France Embryon): Reprodukce plemene charolais se zaměřením na úspěšné využití inseminace. Následovat bude vystoupení aktivního chovatele z Francie Cyrila Thomase na téma chovatelských zkušeností z Francie.
České odborníky zastoupí Jan Kaplan: Plemenářská práce v chovu charolais v ČR a další možné zlepšení postupů selekce. Dopolední blok přednášek uzavřou krátká vystoupení několika chovatelů charolais z Česka.
Po přestávce na oběd navštíví zájemci stádo zemského chovu v ZD Pozovice. ( Bližší informace a přihláška jsou k dispozici na webových stránkách Svazu chovatelů masného skotu www.cschms.cz.)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down