29.09.2015 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Koňský ráj to napohled

„V minulosti byli koně základním dopravním prostředkem, celý den pracovali a teprve v noci odpočívali. Dnes se kůň posunul do pozice hobby zvířete, spousta lidí ho vlastní, ale má ho ustájeného mimo svůj domov. A to v lepším případě v boxu o ploše dvanáct metrů čtverečních, kde tráví každý den 24 hodin, ve výjimečných případech může vyjít na krátký čas do paddoku. Děláme z koně něco, co ze své podstaty vůbec není,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. Jiří Jehlička, který ve společnosti Agrico Třeboň garantuje nový systém aktivního ustájení koní.

Aktivní systém ustájení vychází z přirozených instinktů koní a zohledňuje jejich veškeré fyziologické nároky, které odpradávna mají. A my je podle Ing. Jehličky po generace zanedbáváme. Zároveň usnadňuje práci chovatelům a zvyšuje jejich produktivitu.

V čem tedy spočívá nový systém, které na výstavě Země živitelka představila třeboňská společnost Agrico? Koně označené snímatelnými čipy si v  menším či větším prostoru sami určují vlastní aktivitu. Na zdravém vzduchu jsou neustále v pohybu, vychutnávají si volnost a nenuceně obcházejí stanovitě. Například krmnou stanici s jadrným krmivem, krmnou stanici s objemným krmivem, místo s napáječkami, zónu oddychu, kruhový výběh, kaliště, selekci směru pohybu, popřípadě pastvinu. Každé teritorium může mít různý povrch.

Ve stanici Compident Horse se jim postupně předkládá v malých dávkách stanovených chovatelem jadrné krmivo. Nikoliv dvakrát či třikrát denně, ale třeba i šestkrát za den podle individuálních potřeb jednotlivých zvířat. Prostřednictvím počítače lze každému koni naprogramovat také řadu různých kombinací koncentrátů a granulí, případně i melasu, pokud potřebují pohotovou energii. Přirozená poloha žlabu blízko podlahy pak vede k tomu, že koně přijímají krmivo se sklopenou hlavou, nehltají, což má vliv na přirozenou a bezproblémovou funkci trávicího traktu.  Individuální a časově řízené je i dávkování objemných krmiv, ať už volně ložených či z balíků. Ztráty znehodnocením jsou minimální, přitom doplňování je snadné a rychlé. Voda je v napáječkách k dispozici neustále. Aby se každé zvíře dostatečně nasytilo, musí uvedená stanoviště několikrát za den obejít, což má vliv na jeho maximální pohybovou aktivitu. Je prokázáno, že v tomto zařízení nachodí kůň denně 10 až 15 km, přitom takovou vzdálenost neujdou ani koně v pastevním, dnes spíše výjimečném ustájení.*

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 40.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down