02.08.2017 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kontrolní list krávy – elektronická verze v prohlížeči plemenic

Českomoravská sposlečnost chovatelů, a. s. představuje nové informace obsažené v elektronickém kontrolním listu.
Kontrolní list krávy patří k základní zootechnické evidenci. Archivace a práce s tištěnou verzí na traktorovém papíru však mnoho komfortu neposkytovala. Proto byl tradiční tiskopis přepracován do digitální podoby, která je u jednotlivých krav přístupná v prohlížeči plemenic a za celé stádo je zootechnikům k dispozici na Plemdatu v modulu souborového úložiště na webu eskot.cz.

Při vývoji online verze byly do kontrolního listu zapracovány údaje, které pro plemenářskou práci na listu dosud chyběly. Do listu byl doplněn aktuální selekční index zvířete (GZW, SIH) a vybrané dílčí indexy dle příslušného plemene. Dalšími důležitými údaji, které se nově na kontrolní list tisknou je průměr somatických buněk za laktaci (SB) a lineární skóre somatických buněk (LSSB).

 

Lineární skóre somatický buněk

Protože stále více chovatelů věnuje pozornost efektivitě jednotlivých plemenic, je LSSB velmi dobrým pomocným ukazatelem. Počet somatických buněk se s každou infekcí mléčné žlázy zvyšuje podle závažnosti infekce. Produkce však neklesá přímo úměrně počtu SB. Právě proto je LS mnohem přesnějším ekonomickým ukazatelem ztráty produkce. Z velkého počtu srovnávacích prací byla vypočtena průměrná ztráta produkce ve výši 200 kg mléka za laktaci (nebo denní ztráta ve výši 0,7 kg) za každé zvýšení LS o 1 bod nad hodnotu 2 u krav na 2. a vyšší laktaci (u prvotelek je odhadovaná ztráta poloviční).

Jednotný rozbor mléka v rámci kontroly užitkovosti (T, B, L, SB a močovina) a sledování složek a SB i po 305. dnu laktace zajišťuje plošně pro chovatele data o zdravotním stavu vemene, ekonomičnosti produkce jednotlivých zvířat a o potenciální ztrátě mléka každé dojnice ve stádě. Tato data by měla chovatelům sloužit mimo jiné i pro opuštění praxe plošného zaprahování dojnic antibiotickými preparáty a její nahrazení systémem pro cílenou léčbu pouze konkrétních, předem vytipovaných, zvířat v době stání na sucho.

Ing. David Lipovský

vedoucí odboru plemenářské práce

ČMSCH, a. s.

Celý článek najdete v NCH 7/2017.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down