Agrodružstvo Košetice je jedním z družstev, které bez značných finančních investic do dovozů plemenných jalovic ze zahraničí změnilo převodným křížením původní stádo kombinovaného českého strakatého skotu na dojné stádo holštýnského skotu. O výsledcích této práce se mohli zájemci přesvědčit dne 24. května t. r. na chovatelském dni.
Agrodružstvo Košetice hospodaří na 3000 ha zemědělské půdy, z toho je 2800 ha orné půdy. Pěstují se hlavně obilniny, brambory, řepka a len, hlavním úkolem rostlinné výroby je zajištění krmivové základny pro rozsáhlou živočišnou výrobu. Ta je reprezentována chovem skotu v počtu 3000 kusů, z toho je 1000 dojnic, chovem prasat se 300 prasnicemi základního stáda, chovem hus a kachen a dále i farmovými chovy jelenů, daňků i divokých prasat.
„Před několika lety jsem se museli rozhodnou, jakým směrem se bude naše družstvo dále. Zvolili jsem chov skotu, i když bylo období, kdy právě chov dojného skotu přinášel spíše problémy. Ale stále považuji chov skotu za jedno z nejstabilnějších odvětví celé zemědělské výroby, už proto, že samotné založení a dosažení určité úrovně stáda dojného skotu je dlouhodobou záležitostí,“ sdělil ing. Antonín Sůva, předseda Agrodružstva Košetice.
Padlo tedy rozhodnutí o chovu dojného skotu a začala práce, jejíž výsledky mohlo více než 300 návštěvníků ocenit právě na chovatelském dni. Převodné křížení bylo zahájeno nížinným černostrakatým skotem a od roku 1992 pak moderním typem amerického holštýna. V této souvislosti spolupracuje od stejného roku Agrodružstvo Košetice s firmou ABS. O úspěchu převodného křížení svědčí i nárůst užitkovosti: zatímco v roce 1992 byl u 986 uzavřených laktací průměrný nádoj 4511 kg mléka, pak v roce 1996 dosáhl nádoj u 837 laktací 5691 kg s obsahem bílkovin 3,27 % a v roce 2000 u zatím 495 uzavřených laktací 7562 kg mléka s obsahem bílkovin 3,40 %. V Košeticích předpokládají, že na konci letošního kontrolního roku se užitkovost přiblíží hranici 8000 kg mléka.
O tom, že to s chovem dojného skotu myslí v Košeticích opravdu vážně, svědčí i to, že chov Agrodružstva Košetice se stal vůbec prvním chovem nejen v ČR, ale i ve střední a východní Evropě, který byl zařazen do počítačového připařovacího programu GMS, který je de facto komplexním systéme řízení plemenářské práce ve stádě a optimalizuje genetický pokrok v produkci a typu. Z počátku zde kladli důraz především na produkci (poměr mezi produkcí a typem byl 80:20, což je maximální důraz, který program GMS umožňuje). V současné době, v období velkého nárůstu produkce se upravil poměr mezi pokrokem v produkci a typu na 50:50. Chovatel má stanoveny mezní limity pro maximální cenu jedné inseminační dávky (první volba 450 Kč, druhá volba 310 Kč). Na základě připařovacích doporučení jsou používání býci Vital Sign, Marlow, Langs, Ultimate a Diligent. Praktická ukázka hodnocení exteriéru pro program GMS byla součástí přehlídky krav.
„Po roce 1989 jsme samozřejmě museli kromě rozhodnutí, jak dál, udělat řadu dalších převážně ekonomických opatření,“ pokračuje ing. Sůva. „Snížili jsem počet pracovníků o více než polovinu až na současných 175 lidí a stanovili výkon na jednoho pracovníka 1 milión korun. Toho výkonu v posledních dvou letech již dosahujeme, takže chceme jít dál a hodnotu výkonu na jednoho pracovníka pozvednou na 1,5 miliónů korun. Chceme-li obstát, musíme být ekonomicky silnou a produktivní jednotkou, to znamená věnovat úsilí snižování vlastních nákladů a zvyšování intenzity výroby. S tím souvísí i plánované rekonstrukce ustajovacích objektů, které mají za cíl nejen zmodernizování stájí pro skot, ale rovněž zvýšení produktivity práce.“
Protože Agrodružstvo Košetice hodlá i nadále svůj chov dojného skotu rozvíjet, má ing. Sůva poměrně jasný názor na kvotaci mléka. „V současné době považuji kvótování dodávek mléka za nepřijatelné. Pokud by se měly kvóty zavést, tak v jistém ustáleném výrobním prostředí, které zde rozhodně teď není. Kvotace sice stabilizuje výrobu mléka, ale zároveň brzdí rozvoj, i proto, že v současné době není vyřešen problém obchodovatelnosti kvót i volných kvót. Zároveň kvotace nijak nepodporuje rozvoj dobrých družstev ani likvidaci družstev špatných, spíše stav konzervuje. Myslím si, že kvotace mléka je otázkou, k jejímuž vyřešení bude potřeba ještě dlouhá a složitá diskuse.“
Chovatelský den v Agrodružstvu Košetice navštívil i hlavní manažer ABS Global pro Evropu, Roger Thomas, který pro týdeník Zemědělec uvedl: „Jsem velmi příjemně překvapen tak velkou účastí farmářů na chovatelském dni i zájmem, který projevovali o vystavená zvířata i o praktické ukázky hodnocení exteriéru pro program GMS. Svědčí to o opravdovém zájmu chovatelů o stálé zlepšování zdejších stád dojného skotu. Sám pozoruji, jak se zde v ČR přechází v mnoha chovech od kombinovaného skotu na chov holštýna, což plně koresponduje s trendem v celé Evropě. Mým osobním názorem je, že v případě udržení tempa změn, kterými české zemědělství, respektive chov dojného skotu prochází, bude Česká republika vstupovat do Evropská unie se silným a konkurenceschopným chovem dojného skotu.“