06.10.2003 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krmení pěstují do rezervy

Bonagro – je akciová společnost, která hospodaří na samém okraji Brna – ve Šlapanicích, Jiříkovicích, Blažovicích a dalších..v místech, kde Napoleon Bonaparte svedl v roce 1828 bitvu. Podnik obhospodařuje přes tři tisíce ha půdy, chovají více než 1900 kusů skotu a na osm tisícovek prasat. Jsou rovněž majoritními vlastníky společné míchárny krmných směsí.

Jedním z významných produktů firmy je mléko, které získávají od 850 dojnic. Dodávají jej do mlékárny Olma, a. s., Olomouc, jejímiž jsou prostřednictvím Milkagra akcionáři. Aktuálně dojí krávy okolo 20 litrů ve volném ustájení ve Šlapanicích. V loňském roce dosáhli od stáda, které je v převodném křížení s holštýnským plemenem, užitkovosti těsně nad 7000 kg. Letos by měla být vyšší, i přes problémy s krmivovou základnou, respektive s její skladbou. Budou se totiž potýkat s nedostatkem bílkovinných krmiv. „V řepařské oblasti je vždy problémem nadbytek glycidových krmiv, díky suchu máme nedostatek vojtěškové senáže,“ vysvětluje Ing. Antonín Štolfa. Kukuřičných siláží bude dostatek, ačkoli nesklízeli, podobně jako letos ve všech zemědělských podnicích, v optimální sušině. „Pohybovala se kolem 40 %,“ vysvětluje zootechnik, „Letos schla kukuřice ze dne na den.“
V podniku vždy hospodaří s rezervou, proto je nezaskočilo ani letošní sucho. „Množství krmiva máme naplněné, máme i krmnou pojistku, kterou jsou cukrovarské řízky. Podnik je velký producent cukrovky (540 ha) a musí řízky odebírat zpět. Silážují je do vaků, technologií Ag bag, kterou zakoupili. Zásobu mají do počátku září. Zároveň s kampaní začnou nyní vozit řízky zpět a hned silážovat. Do vaků senážují rovněž vojtěšku.
Obilí kvalitně uskladněné
Veškeré doplňkové směsi pro skot i krmné směsi pro prasata si vyrábějí sami v míchárně, která patří podnikatelskému sdružení. Bonagro v ní má majoritní podíl. Doma si ponechávají krmné obilí, které uskladňují v nových skladech. V první řadě musí být pokrytá bilance pro skot a prasata. „Kdybychom prodali nad rámec potřeby , pak bychom jej na jaře nakupovali – draze a nejsme si jistí, že bychom získali stejnou kvalitu.“
„Víme, co by nám plesnivé krmení udělalo se zdravotním stavem,“ ujišťuje zootechnik. Obilniny včetně kukuřice suší na požadovanou sušinu. Výkon kombajnu, kterým obiloviny sklízí, je limitován denním výkonem sušárny. „Půl dne vlhké kukuřice by znamenalo zaplísnění.“ Posklizňová linka sestává z příjmu ( dva koše přijmou 150 tun za hodinu), odtud jde rovnoměrným tokem do čističky, sušičky a následně do sil. Ta jsou všechna provzdušňována. Jsou vybavena hladinoměry a teploměry v celé výšce. „Máme na sušení třetinové náklady oproti výkupním podnikům,“ říká předseda představenstva Studený.

Vlastní výroba směsí
Krmné směsi v míchárně vyrábějí podle Studeného bez zisku. Cena se tak pohybuje od 15 do 20 Kč za metrický cent pro členy sdružení. Hlavní snahou je kapacitu využívat. V současné době připravují rozsáhlou rekonstrukci technologie za téměř deset miliónů korun.
Součástí komplexu míchárny je i horkovzdušná sušárna. Bonagro je členem České sušárenské asociace. Suší víceleté pícniny. V podniku je sejí vždy s rezervou, případný přebytek se pak suší. Výše dotace po vstupu do unie by zhruba měla pokrýt náklady na sušení.
Od zařazení živočišných mouček do směsí pro prasata upustili již dříve. Při sestavování receptur se snaží využívat vlastní zdroje krmiv, pšeničné otruby, které získávají nazpět při prodeji potravinářské pšenice či sladový květ při prodeji sladovnického ječmene.

Sláma pro dojnice
Dojnice ve Šlapanicích jsou rozdělené do skupin: První je rozdojovací; první fáze laktace má dvě skupiny: nad 35 litrů denního nádoje a pod 35; druhá fáze se krmí na užitkovost 22 až 26 litrů; třetí fáze, kde dojí již pod 17 litrů; poslední jsou suchostojné. „Častým problémem je v chovu vyšší kondice,“ říká Ing. Antonín Krása, Csc., který působí v chovu jako poradce. Proto zařazuje do krmné dávky ve větším množství slámu. Například pro rozdojovací skupinu 2 kg a jeden kg pro skupinu v první fázi laktace s užitkovostí nad 35 kg mléka denně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down