V souvislosti se stále zvyšující se užitkovostí dojnic nabývá na důležitosti kromě zooveterinárních opatření i správná výživa. Pro zootechnika to znamená nejen zajistit vyrobení nebo nákup kvalitních krmiv, ale především jejich správné dávkování.
Jak řeší tuto problematiku soukromý zemědělec Ing. Milan Basík jsme se zajeli podívat do Zárybničné Lhoty v okrese Tábor.
Rodinná farma Basík funguje od roku 1992, dnes chovatelé obhospodařují 150 hektarů zemědělské půdy, z nichž je bezmála polovina vlastní. Rostlinná výroba slouží prakticky pouze pro produkci krmných plodin, pro potřeby farmy i na prodej.
Na začátku podnikání si rodina pronajala původní družstevní stáj, kam ustájili 40 kusů krav českého strakatého skotu. Toto plemeno ale nezaručovalo dostatečně vysokou užitkovost a tak se chovatelé rozhodli pro převodné křížení s holštýnem. V roce 1996 chovatelé naskladnili novou, svépomocí postavenou stáj pro 50 dojnic, dnes mají z 85 % černé stádo a každý rok navyšují užitkovost o tisíc kilogramů mléka.
O kvalitě chovu svědčí i umístění podle výsledků kontroly užitkovosti za uplynulý rok. S ročním průměrným nádojem 10 251 litrů jsou farmáři na deváté příčce v žebříčku nejúspěšnějších zemědělských podniků České republiky.
Holštýn se krmí jinak
I při všech úspěších se nedá říci, že by se farmáři nepotýkali s problémy. Jedním z nejzávažnějších bylo nové holštýnizované stádo správně a kvalitně nakrmit. „Nechtěli jsme pořizovat krmný vůz“, říká Milan Basík, „byla to příliš vysoká investice a navíc na něj není stáj dobře uzpůsobená.“Dalším důvodem podle něj bylo, že by už nemohli s jedním traktorem zastat všechny práce okolo kravína tak, jak to praktikují dosud.
Podle zkušeností dalších zootechniků z okolí začali Basíkovi uvažovat o řešení prostřednictvím krmných boxů. Avšak boxy, které se používaly za minulého režimu, nebyly dostatečně kvalitní a dojnicím spíše škodily, než prospívaly.
„Nakonec jsme požádali o spolupráci táborskou firmu Agrosoft“, podotýká Ing. Basík, „ která dodala krmné boxy pro individuální dávkování jádra.“ Principem tohoto zařízení je rovnoměrné rozložení krmné dávky do 24 hodin při maximální dávce 12 kilogramů jádra na den. Kráva přitom nemůže sežrat více než dva kilogramy za čtyři hodiny. Tento systém stimuluje dojnice k celodennímu příjmu potravy a nevíc velmi účinně zabraňuje acidozám ve stádě. Snadnou obsluhu zaručuje jeden přívod krmiva do dvou sousedících boxů.
Objemná krmiva se stále zakládají ručně, a přesto používání nové technologie „zvedlo“ podle chovatele užitkovost až o 70%. Další navýšení očekává Milan Basík po částečné rekonstrukci stáje (na 80 kusů) a plánuje i zlepšení reprodukce, nejlépe pomocí moderních softwarových programů.