24.07.2000 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krmivářské technologie z Lán u Chrudimi

Společnost TAURIUS s.r.o. Chrudim vznikla v r. 1992. Rychlý rozvoj a úspěch firmy zajistil zejména konstrukční vývoj celé výkonové řady vertikálních šrotovníků, kterých dosud vyrobili kolem 650 kusů. Výrobní areál firmy se nachází v obci Lány u Chrudimi.

„V roce 1992 jsme začali konstrukčním vývojem vertikálních šrotovníků a velice rychle se rozběhla výroba a byla realizovány první zakázky. Obchodní úspěch vertikálních šrotovníků, jejichž podstatou byly vysoké užitné vlastnosti, především úspora elektrické energie až o 40 % oproti starším typům, nízké dynamické účinky, nižší hlučnost a skutečnost, že tyto stroje nevyžadují aspiraci vzduchu, umožnil rychlý rozvoj firmy, “ komentuje počátky firmy Ing. Zdeněk Pozler.
Pokračoval vývoj návazných strojů a zařízení, roštových magnetů, dávkovacích šneků, vážících systémů, řídících systémů, míchaček, šnekových dopravníků, atd.
Od kusových dodávek přešla firma postupně k návrhům a dodávkám celých linek na výrobu krmných směsí. Začínalo se od menších linek a menších dodávek až po ucelené dodávky na klíč včetně projektu, montáže a elektroinstalace i řídicích systémů.
Výroba byla zahájena v pronajatých prostorech. Po zakoupení bývalé zemědělské usedlosti s pozemky v Lánech u Chrudimi, po rekonstrukci objektu a výstavbě výrobních prostor byla výroba přesunuta do vlastního výrobního areálu s administrativním a sociálním zázemím.
Značný vliv na rychlý vývoj firmy měly zakázky na výrobu krmiv Dolní Lukavice a zejména ZZN Příbram, kam byly v květnu 1993 dodány dva šrotovníky VN 55 (55 kW) a 1 šrotovník VM 18,5 (18,5 kW). Realizace této zakázky zajistila tak výrazné úspory elektrické energie, ekonomická návratnost investice se pohybovala do 1 roku.
Ekonomické přínosy se staly podkladem pro zpracování referenčních listů, které sloužily jako podklad pro získání dalších zakázek. Tyto skutečnosti spolu s vysokým pracovním nasazením, osobním stykem se zákazníky, flexibilitou firmy a krátkými termíny dodávek přispěly výrazně k rozvoji firmy.
Obrat se během prvních 5 let každoročně zdvojnásoboval, v současné době se pohybuje kolem 50 mil. ročně. Firma zaměstnává do 20 stálých zaměstnanců.

Další aktivity firmy se týkají míchacích zařízení. Vývoj byl zahájen ležatou míchačkou 500vkg se zamíchaností 1:10 000. Rostoucí požadavky na kvalitu zamíchanosti a hlavně na dokonalé vyprázdnění míchaček byly popudem k vývoji a realizaci výkonové řady předklopných míchaček PM 130. V současné době je odzkoušena míchačka na 1 000 kg s garantovanou zamíchaností 1:100 000. Zkoušky 2 t míchačky jsou v závěrečné fázi.
Další vývoj je směrován na rozvoj dopravních cest. Firma vyrábí šnekové trubkové dopravníky v úplné výkonové řadě o průměrech 120, 150, 200, 300 mm. Byl vyvinut a zařazen do výroby řetězový elevátor.
Ve výrobním programu mají v lánech I tukovací a nástřikové zařízení.
V krmivářské legislativě spatřuje zástupce společnosti Ing. Pozler několik zásadních okruhů problémů. Prvním je zavedení mikrolinek pro dávkování premixů, dále pak zamíchanost krmné směsi, dokonalé vyprázdnění míchačky a dopravních cest, expedice a nakonec laboratorní ověřování. Problém je i medikace, ke které jsme se vrátili v diskusi: „Medikaci lze vyřešit několika způsoby. Jedním z nich je realizace samostatné linky, jde však o řešení investičně náročnější. Znamená samostatnou míchačku, samostatné expediční cesty a samostatné expediční zásobníky. Řešení je to dražší, ale bezproblémové, výrobna má tak k dispozici prakticky ještě jednu míchací linku. Další možností je medikace přes hlavní linku. Předklopná míchačka se vyprázdní dobře, problém je spíše v dopravních cestách za ní. Proto je lépe mít separátní cestu na expedici a zvláštní expediční zásobník. Stejně musí být navržen dekontaminační program, jehož součástí je i kvalitně navržený postup výroby. Návrh technologie musí splňovat řadu náročných požadavků a nelze se v žádném případě vyhýbat požadavkům legislativy a kontrolních orgánů. V tomto ohledu je nutno nastolit vhodnou platformu odborné spolupráce- výsledkem musí být krmná směs standardní a vyrovnané kvality.“
Pokud jde o malé výrobce, domnívá se ing. Pozler, že budou vyrábět z doplňkových krmných směsí. Společnost Taurus postavila okolo 40 malých míchacích linek s výkonem od 1 do 4 tun za hodinu. „Zemědělci do toho šli především proto, že si spočítali náklady. Ve výrobě používají vlastní obilí, nakupují pak je od premixových firem, na fakturu a s prodlouženou lhůtou splatnosti. Tak ušetří hotové peníze. Větší výroba však musí výrabět levněji, vše je ostatně o cenách vstupů a zpracovatelských nákladech,“ komentuje Ing. Pozler.
Zajímali jsme se i o zahraniční aktivity společnosti. Firma vyvezla několik šrotovníků do Německa, obchod byl zprostředkován další německou firmou, se kterou i Chrudimští vystavovali čtyři roky na výstavách Agritechnika a Eurotier. Jinak samozřejmě vyvážejí na Slovensko. Zúčastnili se i jednání o prodeji do Chorvatska a Bosny, pro zakázku do běloruska dokonce již vypracovali projekt, bohužel se díky politickým změnám neuskutečnila. Nyní se otevírají možnosti vývozu na Ukrajinu a je sjednána dodávka šrotovací linky do lihovaru v Mongolsku. V jednání je i obchod s Polskem. Výhodou pro tyto obchody je flexibilita menší firmy, jakou Taurus je: „Pro exportní dodávky se snažíme sjednotit pohony. Tak třeba využijeme jen dvou typů převodovek u šneků, výtahů, dávkovačů a podobně,“ doplňuje Zdeněk Pozler.
Z největších zakázek firmy v České republice je možné jmenovat Lukrom Želechovice, kde byla postavena jedna s prvních mikrokomponentních linek u nás, ZZN Skalice nad Svitavou, Agrodružstvo Jevišovice. Šrotovníky firmy Taurus je osazeno 32 šrotovacích linek v bývalých výkupech ZZN. Výstavba VKS Plaveč v Agrodružstvu Jevišovice byla největší komplexní dodávku naší firmy. Poslední rekonstrukce proběhla v Troubecké hospodářské a.s.. Nyní začne rekonstrukce VKS ZZN Chrudim v Hlinsku. Rekonstruovat není jednoduché, protože zákazníci mají požadavky na rychlost. Pracuje se v sobotu a v neděli, aby byla doba odstávky co nejkratší, často pod vysokou penalizací.
Na závěr jsme se zeptali na novinky a vývoj obchodního programu. Novinkou je již dříve zmiňovaná míchačka PM 130, stále se pracuje na vývoji šrotovníků. Do budoucna uvažují v Taurusu především o vývoji transportních cest, šneků, které budou tvořit stavebnicový systém.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down