Blížící se vstup do Evropské unie znamená pro české zemědělce především zvýšený zájem na co nejvyšší kvalitě produkce. Zvláště živočišná výroba podléhá zpřísněným normám a vyhláškám, které jsou uplatňovány už v samotné prvovýrobě. Chovatelé a zejména krmiváři tak jsou postaveni před problém, jak vyhovět vysokým požadavkům ohledně kvality krmení, které diktují evropské normy i konkurence, a přitom výrazně nezvýšit náklady.
Obsah škodlivých a nežádoucích látek v krmivech, které mohou poškozovat nejen chovaná zvířata, ale následně i samotného spotřebitele, velmi přísně limitují normy přijaté zemědělských výborem Evropské komise v průběhu 90.let a v českých podmínkách dále vyhláška Ministerstva zemědělství ČR č.190/1995. Ta stanovuje náročné podmínky mimo jiné i pro životně důležité anorganické krmné fosfáty, které jsou nezbytnou součástí kvalitních krmiv. Nová pravidla se tak stala velkou výzvou pro výrobce krmiv. Na trhu se objevila řada nových produktů rozličné kvality i ceny.
Ekologický fosfor
Některé produkty, které jsou na evropském trhu nabízeny, přitom splňují přísné normy EU jen těsně v hraničních hodnotách a nebo jsou pro české chovatele příliš drahé. Mezi výjimky patří anorganické krmné fosfáty Bolifor, které vyrábí skandinávská firma Kemira. Ve druhé polovině října je na odborné konferenci Boliforum v jihomoravském Kurdějově u Hustopečí představila firma Bioferm CZ, která je jejich distributorem ve střední Evropě.
„Čeští zemědělci dávají ve stále větší míře přednost přípravkům vyšší kvality, avšak rozhodující pro ně zůstává také cena. Snažíme se jim v obojí vyhovět,“ řekl nám ředitel společnosti RNDr. Lubomír Borovan s tím, že poptávka po výrobcích značky BOLIFOR se rok od roku zvyšuje.
Vlastnosti produktu účastníkům semináře vysvětlili odborníci ze Švédska a Jihoafrické republiky Sven-Olof Malmqvist z Kemiry GrowHow a Erlanda Upton z KK Animal Nutrition, která je dceřinnou firmou Kemiry. Dále pak za firmu Bioferm CZ Ing. Radomír Andrýs a Milan Mrzena.
Bolifor neškodí
Anorganické fosfáty jsou jako součást krmiva nezbytné. Fosfor je totiž přítomen ve všech tělesných buňkách a musí proto být vhodným způsobem pravidelně doplňován. Důležitý je také pro metabolismus. Optimální množství této látky v krmivu proto zásadním způsobem ovlivňuje kvalitní růst, plodnost a také posiluje imunitní systém.
S krmnými fosfáty se ale do zvířecího organismu dostávají jako příměsi také nežádoucí látky, které mohou poškodit zdraví. K nejškodlivějším patří fluór (F), kadmium (Cd), arzén (As), rtuť (Hg) a olovo (Pb). Nejnebezpečnější je kadmium. I nízká hladina tohoto prvku v těle zvířat může způsobit poškození ledvin, demineralizaci kostí a případně i neplodnost. Vysoká hladina pak znamená fatální ztráty. Pro každého krmiváře je proto důležité, aby obsah všech těchto škodlivých látek byl v krmných přípravcích co nejnižší.
Obsah arzénu a rtuti je ve výrobcích Bolifor poloviční než připouštějí evropské normy a hladina nejškodlivějšího prvku kadmia se dokonce pohybuje do hodnoty 0.5 ppm (normy EU připouštějí 10 ppm).
Výrobky skandinávské Kemiry odpovídají nejen současným normám EU a všem českým vyhláškám, ale splňují také jakostní limity norem ISO 9002 a ISO 14001 a rovněž získaly certifikaci CEFIC a EMFEMA od Evropské rady chemického průmyslu a Evropského sdružení výrobců minerálních krmiv.