Podle amerických vědců existuje čtrnáct potravin, jejichž pravidelný příjem může prodloužit lidský život. Jsou to například borůvky, vlašské ořechy nebo brokolice. Důležitou roli mezi těmito superpotravinami hraje krůtí maso.
Doktor Steven Pratt působící v nemocnici v La Jolle v Kalifornii tvrdí, že každý člověk by měl sníst minimálně 85 až 115 g krůtího masa týdně, neboť jde o nejlibovější zdroj bílkovin dostupný na této planetě, navíc obsahuje niacin, vitamíny B6 a B12, železo, selen a zinek.
Prevence infarktu
Dalšími třinácti potravinami, které prodlužují život, jsou rajčata, brokolice, borůvky, čaj, luštěniny, oves, dýně, jogurt, vlašské ořechy, špenát, losos, sója a pomeranče.Tyto potraviny slouží jako prevence nemocí, podporují odolnost našeho organismu a pravděpodobně prodlužují délku života. Studie S. Pratta ukazují, že pokud jsou zahrnuty do jídelníčků, je možné předejít změnám vedoucím k onemocnění cukrovkou, hypertenzí, Alzheimrovou chorobou nebo rakovinou.
Také podle českých odborníků je krůtí maso velmi vhodnou potravinou pro osoby trpící nadváhou a pomáhá k prevenci kardiovaskulárních onemocnění – infarktů a srdečních selhání. Důvodem je vysoký obsah bílkovin a naopak velmi nízký podíl tuků v krůtím mase.
Petr Sucharda, tajemník České obezitologické společnosti, by krůtí maso doporučil všem, kteří chtějí předejít onemocnění srdce, nechtějí přibrat nebo potřebují zhubnout. Krůtí maso by proto měli lidé pravidelně konzumovat po celý rok.
Ve spotřebě zaostáváme
Roční produkce krůtího masa v České republice se podle statistik ministerstva zemědělství v současné době pohybuje okolo 22 tisíc tun ročně. Potenciál růstu spotřeby krůtího masa je však stále velký. Zatímco v Česku se zkonzumují v průměru dva kilogramy krůtího masa za rok, evropský průměr je kolem šesti kilogramů. Z výzkumu uskutečněného agenturou GfK vyšlo najevo, že alespoň jednou za čtvrt roku konzumuje krůtí maso 50 procent lidí. Mezi spotřebiteli převládají ženy (52 %), které více dbají na zdravou životosprávu. Dvaatřicet procent lidí konzumuje krůtí maso alespoň jednou měsíčně. Nejpopulárnější druh krůtího masa je světlé maso – prsa, obvykle je kupuje téměř 70 % spotřebitelů, na druhém místě je tmavé maso – stehna, která kupuje 51 % spotřebitelů. Zhruba třetina lidí kupuje krůtu celou, největší zájem je o ni tradičně před Vánocemi.
V řadě českých obchodů dnes najdete nejen klasickou krůtu, ale také výrobky z jejího masa. V porcovaném mase a širokém sortimentu vidí budoucnost i ZOD Brniště, proto chce českým hospodyňkám nabídnout produkt, který budou moci kupovat po celý rok a ne pouze při příležitostech, kdy se schází celá rodina. Příprava celých krůt je totiž obvykle velmi pracná.