Součástí podzimního včelařského setkání v Třešti byla kromě odborných přednášek i ochutnávka a soutěž o nejlepší med. Uspokojující je, že z padesáti dovezených vzorků nebyl jediný, který by nevyhovoval normě. Rozhodovaly hlavně subjektivní vlastnosti – chuť a vůně. A ty byly znamenité. Český svaz včelařů bude usilovat o zvýšení počtu včelstev na našem území, kterých je v současnosti asi o 230 000 nižší než optimum pro opylení hmyzosnubných rostlin. Proto je navrženo zvýšení dotace na zazimované včelstvo, připravuje se také reklamní kampaň na podporu spotřeby kvalitního českého medu.
Podzimní včelařský seminář v Třešti pořádaný Pracovní společností nástavkových včelařů CZ ve spolupráci se základní organizací Českého svazu včelařů (ČSV) Třešť měl podtitul Kvalitní med přímo od včelaře. Každý se mohl přesvědčit, že čeští včelaři kvalitní med opravdu mají.
Vzorky medů nejrůznějších barev, přivezené ze všech koutů republiky, hodnotila odborná i laická porota, takže ochutnat a hodnotit mohli všichni příchozí.
Jak prohlásil garant soutěže Mgr. Bronislav Gruna, hodnocení bylo velice obtížné, protože téměř všechny medy byly vynikající kvality. „Cílem soutěže však byla především propagace českého medu mezi nevčelařskou veřejností. Věřím, že ti, kdo v Třešti ochutnali med, si pak jistě vyhlédli svého včelaře, od kterého ho budou kupovat,“ dodal Gruna.
Stupně vítězů
V kategorii medovicový med ohodnotila odborná porota pod vedením Ing. Antonína Přidala, Ph.D., z MZLU v Brně, jako nejlepší produkt Josefa Buriana z Mrákotína na Jihlavsku. Veřejnosti však nejvíce zachutnal lesní med od včel Antonína Vrtala z Okříšek. V kategorii květový med vyhrál v laickém i odborném hodnocení med z Mikulova včelaře Jiřího Sekereše. Umístnili se také chovatelé včel z Třešti - Lubomír Boček a František Sekr. Nejlepší pastovaný med je podle výsledků soutěže od včelařů z Petrovic u Moravského Krumlova, Benešova, Ohrazenic, Kobeřic a Pravíkova u Kamenice nad Lipou.
Ohodnocení včelaři dostali diplom a ceny v podobě drobných pomůcek a včelařského nářadí, které věnovaly vystavující firmy. Získaná ocenění jim pomůžou k propagaci včelích produktů. Úplné výsledky jsou zveřejněny na internetových stránkách Pracovní společnosti nástavkových včelařů – www.n-vcelari.cz.
Pozor na falšování
Evropská unie, včetně naší republiky, je zahlcena dováženým medem převážně z Argentiny a Číny, který je cenově naprosto na jiné hladině. Čeští obchodníci s medem jsou v současné době ve velice nezáviděníhodné situaci. Mají naprosto plné sklady a někteří neprodali ani kilogram z letošní produkce.
Začíná se objevovat také falšování medu pomocí biotechnologií, což znamená výrobu hlavních složek medu (glukózy a fruktózy) rozkladem složitějších cukrů bakteriemi. Zatím prý není známa laboratorní metoda, která by tento způsob falšování dokázala odhalit, zvláště když se produkt bude míchat s pravým medem. Med má sice nevýraznou chuť, ale to není dostatečný důkaz. Výroba této náhražky medu pomocí bakterií je levná, takže opět sráží cenu produktu, což obor včelařství vážně poškozuje.
V roce 1990 bylo v České republice 830 000 včelstev, dnešní stav je zhruba půl milionu včelstev. Ubyli drobní včelaři a mírně rostou počty velkovčelařů. Úbytek včelstev není na rozdíl od okolních států v Evropě způsoben hromadnými úhyny, ale v důsledku malé ekonomické zajímavosti včelaření.
Pomůže svaz?
V cyklu přednášek na semináři hovořil mimo jiné doc. Dr. Václav Šenkýř, CSc., člen předsednictva ústředního výboru ČSV, který se snažil nalézt východiska ze složité situace v českém včelařství.
Podle něho začalo vedení Českého svazu včelařů podnikat kroky, které by měly obor podržet. V Kanadě například 60 až 70 % příjmů včelaře tvoří platby od místních farmářů za opylovací službu. U nás se bude nutné orientovat směrem na větší podporu státu. Po několik dlouhých let je dotace na včelstvo 150 Kč a i přes inflaci se zatím nezměnila. Vedení ČSV navrhuje tuto dotaci zvýšit.
Půl milionu včelstev je nebezpečně málo. Podle kalkulací odborníků je třeba pro optimální opylení hmyzosnubných rostlin v České republice 730 000 včelstev.
Protože je spotřeba medu na jednoho obyvatele značně nižší než například v sousedním Německu, pokouší se svaz zvýšit tuto spotřebu pomocí reklamní kampaně, kterou připravuje. Byla oslovena profesionální reklamní agentura, která se bude v následujících třech letech snažit propagovat český med přímo od včelaře. Každý rok by se měly proinvestovat tři milióny korun, z toho půjde jeden milion z ČSV, druhý poskytne Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), třetí milion bude z peněz Evropské unie. Za tři roky by se mělo tak vynaložit devět milionů, ČSV očekává zvýšení počtu včelstev na 700 000.
Nepodtrhávejme si nohy
Směrem do vlastních řad adresoval Václav Šenkýř výzvu, aby si včelaři nepodtrhávali nízkou prodejní cenou vlastní nohy. Adekvátní cena za kilogram kvalitního českého medu od včelaře by se měla pohybovat kolem 100 Kč. „Včelaři mají jednu výhodu, med se nezkazí, bez problémů jej lze skladovat tři i více let. Za letošních 27 Kč za kilogram do výkupu prodává pouze blázen a jde o vážné znehodnocení vlastní práce,“ uvedl.
„Vedeme jednání se SZIF, aby financoval odkup zemědělského přebytku. Intervenční fond je ochoten, ale odkup vyžaduje souhlas orgánů Evropské unie. Naráží se v tomto směru na fakt, že takový med by musel být vyvezen mimo státy EU. Připadá v úvahu Izrael a arabské země, ale vše je zatím běh na dlouhou trať,“ říká docent Šenkýř.
WTO (Světová obchodní organizace) tlačí na Evropskou unii, aby odstranila celní bariéry na dovoz třtinového cukru do Evropy. V. Šenkýř upozorňuje, že jde o stejnou sacharózu jako z cukrové řepy, pouze výroba je levnější. Cena cukru by tak mohla klesnout zhruba o jednu třetinu, což zní pro včelaře dobře. Některé země jsou ale zatím proti, neboť by to pravděpodobně znamenalo zánik evropského cukrovarnictví.
Doc. Šenkýř jako velkovčelař a také spoluautor projektu pro zřizování včelařských rodinných farem v severních Čechách věří, že bude lépe. Nabádá české včelaře, aby vydrželi a přečkali toto nepříznivé období.
Text a foto Lukáš Rytina
1
Veřejnost byla překvapená rozmanitostí barev a chutí medu. Kdo ho ochutnal, už si podřadný med z dovozu asi nekoupí
2
Hned dvě ocenění za med získal František Sekr z Třešti. Jednou z cen je i tabule upozorňující na prodej medu „ze dvora“ přímo od včelaře, kterou věnovala a nechala zhotovit Pracovní společnost nástavkových včelařů
3
V předsálí prezentovali čeští včelaři své výrobky a zlepšováky. Stanislav Dlouhý z Borku u Mělníka představil nerezový odvíčkovač plástů, který zefektivní práci při medobraní