Texas Longhorn - americké plemeno, které se stalo typickým představitelem farem chovatelů na americkém západě je skutečně výjimečným a nepřehlédnutelným plemenem skotu. Svoji přízeň si získalo především pro velmi dlouhé rohy, které samy o sobě prozrazují kvalitu zvířete. Čím delší a silnější jsou, tím lépe. Vzdálenost mezi konci obou rohů dosahuje až 170 cm a jejich tvar se může lišit v rámci populace.
Plemeno bylo na americký kontinent přivezeno Kryštofem Kolumbem před více než 500 lety, z jižní Evropy, ze Španělska. Přestože první stádo, které Kolumbus do Ameriky přivezl bylo o velikosti 200 kusů, se poměrně rychle rozšířilo bez pomoci člověka a dnes je jakýmsi maskotem americkým farmářů.
Historie plemene
Jeho popularita začala okolo roku 1870, kdy byla vybíjena bizonní stáda a populace indiánů byly vytlačovány ze svého území. Důsledkem toho, bylo zakládání rančů s chovem odolného dobytka a tak i začaly kovbojské legendy. Plemeno je velmi rozšířené po celých Spojených státech, Mexiku i Kanadě.
Longhornské plemeno je díky geografickým podmínkám a způsobu života odolné a nenáročné. Život na americké prérii vyžadoval dlouhé cesty bez přístupu k vodě, dlouhé dny na pouštním slunci Texasu, stejně tak jako přečkat kruté zimy Montany, přeplavávat řeky a zvládnout i období při nedostatku potravy. Dobytek se dokázal uživit i v těch nejchudších podmínkách a udržet si zdraví i plodnost.
Dorůstá výšky okolo 2 m a je velmi nenáročné na chov. 99,7 % porodů probíhá bez pomoci a příslušníci plemene jsou zvířata klidného temperamentu. Z tohoto důvodu jsou stále velmi oblíbeni mezi americkými chovateli, kteří si pochvalují snadné telení krav a výraznou vitalitu narozených telat, která jsou schopna po porodu ihned vstát. Přirozeným projevem matek je schovávání narozených telat na bezpečná místa před predátory.
Kvalitní maso
Maso plemene se vyznačuje velmi nízkým obsahem cholesterolu. Například obsah tuku v běžném hovězím mase je okolo 13 %, vepřové maso obsahuje 9 % tuku, kuřecí 4,5 %. Nejnižším obsahem tuku se může pochlubit maso texaského dlouhorohého plemene, které má 3,7 %. Maso je zároveň zdrojem bílkovin, zinku, selenu a vitamínu B 12 a to v porovnání s ostatními druhy masa opět na nejvyšší příčce.
Dlouhorohý dobytek si zamiloval dánský chovatel Niels Peter Hoejer, který říká, si velmi užívá „americký způsob života“ a proto je také často vidět v kovbojských botách a klobouku. Pro svoji touhu chovat toto plemeno na své dánské farmě podnikl cestu do USA, kde navštívil jednu z nejznámějších a největších farem s chovem tohoto dobytka. Z cesty si přivezl několik embryí a chystá se založit vlastní chov. Přesto, že cesta pro něho byla náročná a finančně nákladná, tvrdí, že stála za to a on získal výjimečné plemeno. Pro založení stáda si vybral embrya jedné z nejlepších krevních linií plemene a uvažuje i o exportu embryí do České republiky, pokud by i mezi českými chovateli byli nadšenci stejně jako je on sám.
Více informací o farmě dánského chovatele Nielse Petera Hoejera naleznete na jeho webových stránkách www.texaslonghorn.dk