01.12.2003 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lepší novostavba než rekonstrukce

Zemědělské družstvo Dolní Újezd u Litomyšle jsme navštívili spolu s další stovkou zájemců, kteří se zúčastnili semináře pořádaného firmou Bauer-Agromilk, a. s. Tato firma se stala dodavatelem dojicích technologií pro zbrusu novou farmu, která za několik měsíců vyrostla v areálu farmy Makov.

ZD Dolní Újezd u Litomyšle vzniklo transformací z původního JZD v roce 1992. V průběhu dalších let se rozšířilo o středisko Čistá, jatka v České Třebové a nejnověji převzalo hospodaření na farmě Kamenná Horka u Svitav o výměře 900 ha a bývalého zemědělského družstva Příluka s 1200 ha. Trvale hospodaří se ziskem, roční obrat se pohybuje kolem 600 miliónů korun a je tvořen z 65 % zemědělskou a ze 35 % nezemědělskou činností.
Rostlinná výroba zaujímá více než 8500 hektarů zemědělské půdy v nadmořské výšce přibližně 350 až 500 metrů. Nejvíce prostoru dostávají obiloviny (4000 ha), dále jeteloviny (1000 ha), kukuřice (1000 ha), následuje řepka (600 ha), cukrovka (370 ha) a další kultury.
Živočišná výroba je ve zdejším družstvu velmi intenzivní a zahrnuje 6300 kusů skotu (z toho 2500 krav), 11 000 prasat a 110 000 tisíc kusů drůbeže. Podle slov předsedy Ing. Václava Klejcha se dá považovat za hlavní zdroj družstevních příjmů.

Všechny krávy v novém
S rekonstrukcemi v chovu dojených krav se v Dolním Újezdě začalo již před deseti lety. Dnes v naprosté většině převažují volné technologie. Poslední novinkou je podle ing. Klejcha novostavba v Makově. Rozpočet této volné stáje byl mezi 26 až 32 milióny Kč, dokončena byla zhruba před třemi měsíci.
Novostavba je řešena jako ocelová konstrukce s rozměry 32 x 110,4 m, s výškou v hřebeni 11 m a s výškou boční stěny 3,8 metrů. Po obou stranách stáje jsou svinovací plachty (na každou stěnu dva kusy) umožňující operativní změnu přívodu vzduchu. Prozatím je síťovaná i výplň přední a zadní stěny. Moderní rybinová dojírna od firmy Agromilk má 2 x 10 stání s průtokoměry Afiflo 2000. Na farmě je zaveden systém Afifarm zahrnující obchozí identifikaci každého zvířete pomocí pedometrů. Dojírna je vybavená úspornými programy jako je vývěva s regulací otáček, systém recyklace proplachové vody nebo teplovzdušné vytápění odpadním teplem. Součástí prostoru dojírny je spádová čekárna pro 100 krav vybavená odolnou čedičovou podlahou a dvoubránovým mechanickým přihaněčem. Počítá se zde s ustájením 412 dojnic, ve výstavbě je přilehlá porodna s kapacitou 80 krav.

České strakaté vede
V současné době je zde podle slov zootechnika Jana Kováře ustájeno na čtyři stovky zvířat. Část pochází z bývalé vazné stáje a jsou plemene C stejně jako jalovice dovezené z Příluky. Zbytek zvířat jsou nakoupené krávy a jalovice.
Krmí se směsnou krmnou dávkou s pomocí míchacího vozu dvakrát denně, v mezičase se přihrnuje. Základem KD je kukuřiční siláž, senáž, cukrovarnické řízky a jadrné krmivo podle jednotlivých užitkových skupin. Narozená telata konzumují mlezivo do věku pěti dnů, poté se jim podává třikrát denně okyselené mléko a granulovaný startér. Do věku jednoho měsíce pobývají ve venkovních boudách, poté odcházejí do teletníku ve Vidlaté Seči a ve věku šesti měsíců se podle pohlaví posouvají na farmu Příluka buď do jalovárny pro 200 kusů nebo do výkrmny s kapacitou 220 kusů skotu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down