Při použití rostlinných bílkovin a aminokyselin z místně pěstovaných zdrojů ve výživě nosné drůbeže bylo množství dovážené sóji sníženo na polovinu. Zdrojem jsou např. fazole, hrách a vojtěška. Lidl a partneři projektu se zavázali uhradit náklady vzniklé používáním těchto alternativních krmiv, aby bylo zajištěno, že projekt nebude mít dopad na marže farmářů.
„Zatímco první inovace ve výživě se týkala produkce vajec, v následujících týdnech a měsících budou v našich supermarketech zaváděny kuřecí, vepřové a mléčné výrobky, opět ze zvířat chovaných na novém složení krmiva,“ prohlásil Michel Biero, výkonný ředitel nákupu řetězce Lidl ve Francii.
Prodejce je zapojen do iniciativy společně producentem aminokyselin, společností Metex Nøøvistago a řadou dalších francouzských společností od Novial Animal Nutrition přes Noriap až po InnovaFeed a Earthworm Foundation s podporou Zemědělské komory Hauts-de-France, jejímž cílem je snížit závislost na dovážených produktech.
Projektu, který podporují různé francouzské potravinářské společnosti, včetně LDC, Galline, Loeuf, Lact’Union a Cirhyo, se účastní asi 100 farmářů.
„Partneři také viděli, že díky použití aminokyselin v kombinaci s lokálně pěstovanými zdroji rostlinných bílkovin lze v krmných dávkách prasat ve výkrmu nahradit 100 % dovážené sóji,“ sdělil dále Biero.
„Jsme pragmatičtí. Jsme si dobře vědomi toho, že sója je cenná složka výživy hospodářských zvířat. Ale my chceme přispět k odolnosti francouzských zemědělců, aby se mohli stát autonomními vůči dovozu sóji. Lidl a partneři projektu se zavázali uhradit veškeré dodatečné náklady vzniklé používáním těchto alternativních krmiv, aby bylo zajištěno, že tento krok nebude mít dopad na marže farmářů. Tomu říkáme sdílení rizika,“ sdělil závěrem vedoucí nákupu společnosti Lidl.
Lidl také spolupracuje s dovozci z Brazílie, aby zajistil větší transparentnost a pomohl zajistit, že sójové boby dovezené do Francie budou 100% dosledovatelné a bez rizika odlesňování brazilské půdy.*
Zdroj: feednavigator.com