Akce nazvaná Peří 2001 měla být letošním vrcholem výstavních aktivit Českého svazu chovatelů (ČSCH) a také se jím stala. Premiéra spolupráce ČSCH s Výstavištěm Lysá nad Labem dopadla pozitivně pro oba partnery. O čestné ceny se podle katalogu utkalo 3033 holubů a 1562 kusů drůbeže, ve voliérách a na dalších místech dvou hal byly ovšem k vidění navíc ukázkové expozice jednotlivých klubů chovatelů. Počet předvedených opeřenců se tak přiblížil číslu 6000.
Spojení V. celostátní výstavy okrasných a užitkových holubů (rozšířené o XIV. výstavu plemenných chovů) a V. celostátní výstavy drůbeže vidělo kromě pozvaných víc než 4000 platících návštěvníků. To je na první pohled velmi slušná statistika, když vezmeme v úvahu související okolnosti: Aktivní chovatelé i příznivci – diváci, dlouhodobě zvyklí na Brno, se dostavili do středu Čech prakticky ve stejném počtu jako loni do největšího výstavního areálu České republiky. A to v Lysé nad Labem proti Brnu (díky podmínce opeření živých exponátů) logicky chyběli králíci, kteří jsou při chovatelských akcích vždy tahákem číslo 1.
Holubi, to byla invaze
„Plemenná skladba vystavovaných holubů a drůbeže byla velmi podobná té, kterou vidíme na uznávaných a dávno zavedených německých výstavách,“ řekl Zemědělci předseda ÚV ČSCH Ing. Jaroslav Kratochvíl, CSc. „Co do počtu zvířat se samozřejmě s našimi sousedy měřit nemůžeme, protože chovatelské základny jsou zcela neporovnatelné.“
V Lysé nad Labem prezentovalo výsledky své činnosti celkem 669 domácích chovatelů. Největší podíl v jejich mohutné expozici 80 plemen holubů měli moravský pštros – 503 zástupců patřilo k 14 různým barevným rázům – a český stavák (317 kusů v 23 barevných provedeních). Naopak třeba kariér modrý byl na výstavišti jediný a Josef Gabriel (Lounky) za něho dostal pohár pro šampióna rarit.
Asi nejvýznamnější cenu, pohár předsedy ÚV ČSCH za nejlépe oceněnou kolekci plemenného chovu holubů, přebíral Karel Šmach ze Vnorov. Vítězství mu zajistilo osm reprezentantů moravského pštrosa žlutého.
Zaplněná další hala
Husy osmi plemen, kachny (11 plemen), krůty, perličky a především kohouti a slepice 68 plemen kura domácího zcela zaplnili jinou halu výstaviště.
Jako nejlepší kolekci plemenného chovu drůbeže experti určili šestici černých bantamek a pohár tedy patří Ing. Richardu Konrádovi z Prahy. Za zmínku stojí dále hattrick Jiřího Zemka (Vlčnov) v kategorii měděně červených hempšírek a zisk dvou pohárů Klubu chovatelů českých slepic Janem Dufkem (Postřekov) za jeho šumavanky.
Těžké dilema svazu
Jak hodnotí největší událost domácí chovatelské scény tohoto roku předseda Kratochvíl?
„Výstaviště Lysá nad Labem splnilo představy ČSCH o formě akce a Peří 2001 se podle mého názoru muselo líbit jak zasvěceným, tak laické veřejnosti. Na druhé straně přiznám, že jsme trochu tajně doufali v návštěvu vyšší o jeden či dva tisíce. Náš partner ale označil počet platících diváků za adekvátní tomu, že v tomto případě šlo o netradiční záležitost, první pokus v dosud neprověřené oblasti.“
Český svaz chovatelů teď čeká těžké rozhodování, totiž, kde uspořádá tzv. národní výstavu v příštím roce. Králíci, holubi a drůbež se na ní představí společně, doplněni o ukázkové expozice kožešinových zvířat. V úvahu připadá stále Brno a teď i Lysá nad Labem. Rozhodne ekonomika – finanční požadavky výstavišť na uspořádání akce a čistě věštecký předpoklad, kolik kam může přijít návštěvníků.