28.11.2000 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Masná plemena ovcí ve Francii

Chov ovcí a koz v předvstupním období do Evropské unie byl hlavním tématem mezinárodní konference pro chovatele ovcí koz, kterás e konala počátkem listopadu v Seči. Několik stovek chovatelů vyslechlo nejen příspěvky týkající se stavu chovu ovcí a koz v České republice, ale i v tradiční ovčácké zemi Slovensku, v Bělorusku či Francii.

Jak uvedl ve svém úvodním vystoupení Ing. Vít Mareš, tajemník Svazu chovatelů ovcí a koz v ČR je cílem chovu ovcí zvýšit početní stavy bahnic ze současných 40 000 až na 160 000 kusů v roce 2005. „V současné době je v České republice přibližně 100 000 ha půdy, kterou prakticky nelze využít jinak než pastevním chovem ovcí,“ řekl Ing. Vít Mareš. V ČR se chová přibližně 20 plemen ovcí a koz, chovatelé upřednostňují zvláště perspektivní tuzemská a zahraniční plemena. Od roku se v kontrole užitkovosti například radikálně zvýšilo zastoupení bahnic plemen merinolandschaf, žírné merino, suffolk, a zejména charollais (z 1089 kusů v roce 1995 na 2406 kusů v roce 1999). Mezi chovateli je tedy zřejmý zájem o masná plemena ovcí, což dokládá i fakt, že u 15 sledovaných plemen se u 14 z nich zvýšil průměrný denní přírůstek jehňat ve 100 dnech věku.
I z toho hlediska byl hlediska perspektivy chovu masných plemen ovcí v ČR pro přítomné chovatele velmi zajímavý zejména příspěvek o chovu masných plemene ovcí ve Francii pana Michela de Rancourt z E.S.A de Purpan, Toulouse. Francie je v počtu chovaných masných ovcí v Evropě na čtvrtém místě za Velkou Británií, Španělskem a Itálii. Celkem se ve Francii chová 7,5 miliónů bahnic, z toho je 6,5 miliónů bahnic masných plemen. V kontrole užitkovosti je oficiálně registrováno 43 masných plemen a provádí se u asi 400 000 bahnic těchto plemen.
Francouzská masná plemena ovcí se dělí v podstatě na dvě skupiny – jatečná plemena a rustikální plemena. Jatečná plemena ovcí se vyznačují dobrou konformací a dělí se dále na pastevní plemena (rouge de l´ouest, vendeén) a plemena raná, pro které je charakteristická intenzívní růstová křivka a při jejich výkrmu je používáno i jadrné krmivo a chovají se tedy například i v oblastech s produkcí obilovin (ile de France, berrichon du Cher)
Rustikální plemena ovcí mají horší konformaci, ale jsou velmi odolná a vhodná pro chov v obtížných klimatických podmínkách. Chovají se v hornatých oblastech (blanc du Massif Central, prealpes du sud, limousine), ale i v nížinných oblastech s nízkou úrodností půdy (merino d´Arles, noire du Velay). Jména plemen se většinou odvozují z názvu původní chovatelské oblasti.
Ačkoliv je ve Francii poměrně vysoká spotřeba jehněčího a skopového masa na obyvatele a rok – 4 kg (pro porovnání v EU – 3,6 kg a v ČR - 0,3 až 0,4 kg), i zde dochází ke snižování stavů a strukturální změnám. V tradičních historických ovčáckých oblastech ve střední a východní Francii dochází k markantnímu snižování stavů, protože zde nabývá na významu jiná, ekonomicky zajímavější zemědělská produkce, a naopak se zvyšují počty ovcí na v horských a podhorských oblastech Francie (Massif Central a jižní Alpy), kde se začínají využívat především rustikální plemena ovcí.
„Lze říci, že chov ovcí v celé Evropské unii stojí před reformou, protože prioritními se stávají vzrůstající požadavky spotřebitelů na kvalitu produktů,“ uvedl pro týdeník Zemědělec Michel de Rancourt. „Snahou Francie je minimálně stabilizovat počty ovcí a pokud to bude možné, tak chov ovcí rozšířit, ale je potřeba najít cestu jak, protože už nejde jen o zvýšení počtu ovcí, ale i chovatelů. Jak jsem z příspěvků na tomto semináři pochopil, potýká se Česká republika prakticky s podobným problémem. Jsem přesvědčen, že konkrétně v oblasti chovu ovcí máme s ČR mnoho společného a otvírá se nám zde velký prostor pro spolupráci.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down