01.02.2002 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Masná plemena skotu v Berlíně

V rámci mezinárodního veletrhu Grüne Woche se ve dnech 11. až 13. ledna konala pátá celonárodní německá výstava masných plemen skotu. Divákům, kterých přicházelo denně na veletrh kolem 50 000, se představilo kolem dvou set zvířat 16 plemen. I když byl uplynulý rok pro chov skotu nejhorší, uvedl komentující, že stavy skotu masných plemen narůstají. Tím, že se výstava konala v rámci veletrhu zaměřeného na spotřebitele, stala se možností seznámit veřejnost s výhodami způsobu chovu masného skotu i s kvalitním vyprodukovaným masem.

Stavy krav bez tržní produkce mléka v Německu stoupají a v současné době se pohybují kolem 720 000 kusů. Z tohoto počtu zvířat je jen 10 % zařazeno v plemenné knize. Z nich pak nejvyšší podíl – 20,5 % tvoří plemeno masný simentál, následuje charolais 16,3 %, limousine 14,1 %, angus a galloway s 13,7 a 13,3 %, a highland 7,2 %. Největší oblibě se těší chov masných plemen ve spolkové zemi Braniborsko (15 % ze stavu), následuje Bavorsko, Dolní Sasko a Porýní-Westfálsko.
Větší zájem o chov se zřejmě odrazil také v zájmu chovatelů vystavovat. Na letošní ročník přivezli do Berlína více zvířat než vloni, 14 svazů předvedlo 54 plemeníků a 94 krav s telaty. O titul šampióna se bojovalo v rámci 12 plemen. Ve dvou kruzích velkého a dobře osvětleného předvadiště se v závěrečném zápolení setkala vždy čtyři zvířata dvou kategorií v rámci plemene, kterými byly býci a krávy. Telata doprovázela matky a nehodnotili je zvlášť, jejich úroveň vypovídala o užitkovosti plemenice. Posuzování se ujal vždy jeden šlechtitel některého ze svazů a odborník z praxe. Pokud jde o počty vystavených zvířat, dominovali charolais a masný simentál (po 23 kusech) a aberdeen angus (21). Tradičně kvalitní zvířata předvedli chovatelé plemen galloway a highland. Zahraniční návštěvníky mohla zaujmout některá méně obvyklá plemena, například uckermärker, zwergzebu, gelbvieh nebo walsh black, v Česku se nesetkáme ani s masným pincgavským.
Výsledky chovatelského klání pro týdeník Zemědělec okomentoval Martin Heim z Bavorského svazu chovatelů masných plemen. Podle jeho posouzení byla kvalita vystavených zvířat velmi dobrá. Nejvíce ho zaujali vítězný býk a kráva plemene aberdeen angus. Zvířata plně odpovídala chovnému cíli – byla jemné stavby, hluboká, s vynikajícím osvalením. Také přehlídka masného simentála splnila očekávání, i když u vítěze uvedl sudí, že zcela neodpovídá chovnému cíli, který preferuje zvířata velkého rámce. „Za uvedení stojí také oba vítězové plemene charolais,“ tvrdí Heim. Vyzdvihl především kvality plemeníka druhého v pořadí, který vynikal délkou těla a fundamentem.
Nakonec jsme se zeptali, zda kvalitní maso z poražených zvířat masných plemen je dostatečně oceněno v systému hodnocení SEUROP. „Znaky kvality systém neocení,“ říká Martin Heim. Standardem v Bavorsku jsou kombinovaní býci plemene fleckvieh, kteří jsou nejčastěji hodnoceni třídou U3. Zvířata intenzivních masných plemen, jako například charolais, limousine a masný simentál, jsou většinou zařazována lépe a proto také za ně chovatel dostane více peněz. Plemena jako angus nebo galloway jsou však systémem podhodnocená, proto je chovatelé prodávají buď přes program značkového masa, nebo uplatňují přímý prodej ze dvora. „Obecně je však cena hovězího v Německu nižší než v období, kdy vypukla krize BSE,“ vysvětluje Heim.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down