Nízké úrovně somatických buněk (SB) a omezení výskytu mastitidy mohou chovatelé docílit bez používání antibiotik, přizpůsobením dojení a použitím homeopatik. Nedokonalé vydojení mléka z mléčné žlázy je klíčovým bodem při vzniku mastitid, říká Stuart Knowlden, který chová 110 hlavé stádo na Easton Farm v Devizes bez antibiotik.
Jeho přesvědčení je založeno na více než čtyřletém pozorování a snaze o eliminaci mastitid, se kterým začal bojovat již v době, kdy stádo před čtyřmi lety přebíral. Na své farmě se řídí jednoduchou filosofií: To co se děje během tří hodin v dojírně každý den ovlivňuje následný výskyt mastitid v celém stádě.
Dojírna – místo infekce
Před čtyřmi lety mělo stádo pana Knowldena průměrně méně než 100 000 SB v ml mléka, ovšem za cenu poměrně vysokých nákladů na antibiotika a také za cenu vysokých ztrát na mléce léčených krav. Výskyt mastitid dosahoval zhruba 85 případů na 110 krav ročně.
Chovatel cítil, že problém vzniká díky jeho přílišné důvěře v antibiotická léčiva, která nemají žádný preventivní účinek a že více než 60 % léčených krav onemocní znovu.
Proto na své farmě zavedl některé změny vedoucí k lepší kontrole infekce. První bylo zavedení přísného režimu v dojírně zahrnující včasnou detekci počínajících mastitid, ošetření struků sterilní utěrkou před dojením a sprayové ošetření struků po dojení. Všechna tato opatření měla pomoci zabránit k přenosu choroboplodných zárodků mezi zvířaty.
Mastitidy chovatel vyhledává následujícími způsoby:
První šancí na rozpoznání je nahmatání tvrdého místa ve vemeni při masáži vemene utěrkou. Dále si by si dojič měl všimnout sražených vloček v mléce při odstřikování prvního mléka.
Ustájení je velmi důležitý bod prevence, neboť bývá často zdrojem infekce. Pouze čistá sláma může být použita k nastýlání a všechna uskladněnou slámu má chovatel pod střechou!
Odkliz hnoje ze dvora nyní farmář uskutečňuje v intervalu 14 dní a ne měsíčně jako dříve, ale přímý vliv na výskyt mastitid toto opatření podle jeho slov nemělo.
Na vině je špatné vydojení
Tento fakt chovateli připomněl, že zárodky způsobující mastitis jsou ve vemeni přítomny stále a spouštěcí faktor, jako je například stres, vede k prpuknutí mastitidy. Chovatel si myslí, že nejčastějším spouštěcím faktorem je špatné vydojení vemene!
Výrazného snížení výskytu mastitid dosáhl chovatel tím, že začal přesně dodržovat interval mezi dojením na 12 hodinách. Důsledkem tohoto opatření byl nárůst dodávky do mlékárny o 10 % (zčásti díky zvýšení tržní produkce a zčásti zvýšením užitkovosti) a zkrácení doby dojení, což dává dojnicím více času na krmení. Udržet tento interval bylo pro chovatele náročné, proto sklouzl k příjemnějšímu kompromisu a interval mezi dojením nyní udržuje na 11 a 13 hodinách.
Homeopatika
Navzdory dodržování výše uvedených opatření stále propukal velký počet zánětlivých onemocnění vemene. To podnítilo pana Knowldena k několika „pokusům“ s antibiotickými preparáty, konkrétně s krémem na mléčné žlázy. Homeopatické preparáty obsahují esenciální oleje a další rostlinné extrakty, které mají protizánětlivé a antiseptické účinky. Když dojič aplikuje mast při prvních příznacích mastitidy, aktivní látky stimulují prokrvení postižené čtvrti a následné lepší vydojení. Chovatel používá mast na každou (!) dojnici obden po dojení i když nevykazuje známky počínajícího onemocnění. Mastitidní dojnice jsou ošetřeny dvakrát denně až do vyléčení. Nejúčinnější léčbou je co nejčastější a co nejlepší vydojení postižené čtvrti.
Od léta loňského roku nepoužil chovatel žádné antibiotikum na léčbu zánětu vemene. A výsledek? Dnes je průměrný vzorek z tanku na úrovni 102 000 SB v ml mléka. Od července 2001 se ve stádě vyskytlo je 14 případů mastitidy na 100 zvířat (údaj za 6 měsíců).
Homeopatická léčba
Žádná antibiotika, méně ztrátového mléka
Rostlinné přípravky stimulují imunitní systém
Homeopatická léčba je v harmonii s imunitním systémem mých zvířat a umožnila mi zcela opustit antibiotika, říká chovatel. Mnoho lidí je skeptických k homeopatii, ale anglický chovatel má následující zkušenost. Když v prosinci musel z provozních důvodů vypustit používání masti na 12 dní, dojivost ve stáji poklesla o 300 litrů, počet somatických buněk vzrostl a ve stáji „vyskočilo“ devět případů mastitidy. Dojivost i somatické buňky se po několikadenním opětovném použití masti vrátily na původní úroveň.
Ze zahraničních materiálů přeložil
František Meixner