21.05.2002 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Míchací krmné vozy na Techagru

Pro způsob krmení směsné krmné dávkyse používá označení TMR – total mix ratio. Využití krmení TMR ovlivní užitkovost a především dojnice přijímají více krmiva. Při zkrmování TMR se příjem sušiny zvyšuje o 10 až 15 % a eliminuje se depresivní vliv vysoké dávky jadrné krmné směsi. Krmná dávka je více využitelná, protože je homogenní a kompletní.

Zvířata nejsou závislá na okamžité chybě krmiče. K méně kvalitním a především méně chutným krmivům je možné přidat chutnější komponenty, a tak lze využit některé vedlejší produkty. Zvířata se krmí stejně, nedochází proto k tak vysoké vzájemné agresi. Díky přesnějšímu dávkování a distribuci se také spoří krmivo.Směsná krmná dávka udržuje u zvířat dobrou kondici i zdravotní stav (správná funkce předžaludků), v neposlední řadě dochází ke zvýšení produktivity práce.
Nejrozšířenější jsou systémy s horizontálními míchacími šneky, stále oblíbenější se stávají vertikální s jedním šnekem a pádlové míchací systémy.
Míchací krmné vozy se během uplynulých deseti let staly neodmyslitelnou součástí moderních technologií. Proto také nechyběly ani na výstavišti v Brně v rámci zemědělského veletrhu Techagro. Vystavovatelé se snažili uspokojit zájemce o různý sortiment míchacích vozů. Proto pokud přivezli více různých vozů do Brna, šlo většinou o rozdílné typy. Většina firem má v nabídce jak vertikální, tak horizontální stroje, některé i samochody. Podobně široká je nabídka různých obsahových typů a doplňkového vybavení.
Podle zástupce společnosti Himel .. Šidla zůstává jejich nejprodávanějším výrobním typem míchací krmný tříšnekový horizontální DX 75/3 a 95/3. Ačkoliv má firma v nabídce všechny typy vozů, „chovatelé dávají přednost provozně velmi dobře odzkoušenému typu,“ říká Šidlo. DX 75 má obsah 7,8 m3 a DX 95 9,8 m3. Vozy se vyznačují velkou kapacitou při nízké výšce (2,24 a 2,45 m). Je možné je doplnit vybírací frézou s výkonem vyšším než jedna tuna za hodinu.
Vertikální míchací krmný vůz Siloking o objemu 13 m3 německého výrobce Mayer představili zástupci firmy ze Slovenska. Jak uvedli, jde o nový výrobek na trhu, největší zájem mají chovatelé o vozy s objemem od 9 do 11 m3. „na Slovensku jsme již jeden vůz prodali a dohodli jsme se o umístění dalších strojů v Česku,“ uvedl Ing. Oto Pribyl.
O novince na trhu, kterou je míchací krmný vůz Trioliet jsme hovořili se zástupcem této splečnosti pro Českou republiku Štěpánem Thomayerem. Firma se snaží přiblížit zákazníkovi, nechce vytvářet v Česku zbytečné administrativní orgány, proto si našli čtyři prodejce pro různé oblasti, kteří jsou samostatní a jsou přímými dovozci. Podle Thomayera tak odpadají další marže, které by musel zákazník platit zprostředkovatelským firmám. Novinkou, se kterou firma přišla na trh je Triomix S1200. Jde o krmný míchací vůz se dvěma vertikálními šneky a vlastním nakládáním pomocí velkoobjemového vykusovače. „Jde o jiný způsob míchání, kdy si krmivo zachová svou strukturu,.“ říká Thomayer. Obsah vozu je 12 m3, délka 6,46 a šířka 2,25 metru. V Česku už prodali tři kusy a v současné době jednají o prodeji čtvrtého. Celkem v republice pracuje kolem třiceti vozů Trioliet různých typů. „Největší zájem na výstavě byl o S 1200, ten je rozměrově přizpůsobený stavebním rozměrům v Česku,“ vysvětluje Thomayer. „Je úzký a nízký a vejde se do každého průjezdu.“
Prohlédnout si tři různé typy míchacích vozů z dílny výrobce STORTI mohli návštěvníci ve výstavní hale Labrador 90 je vybaven víceúčelovým řezacím a míchacím systémem, spočívajícím v konstrukci hlavního míchacího šneku s plochým profilem lopatek, s regulovatelným oboustranným ostřím řezacího systému a s možností vyřadit funkci protiostří. Tato inovace umožňuje získání načechranější homogenní krmné dávky. Nabídku doplňoval Labrador 120 – samochodný míchací vůz a horizontální Dunker Tvs 100 o obsahu 10 m3, s předním vyprazdňovacím gumovým pásem.
Od výrobce Fagus mohli zájemci posuzovat hned dva míchací krmné vozy – TORNADO o obsahu 9 m3 a STORM s obsahem 13 m3. Míchací systém na tomto voze je novinkou. Krmná směs je posouvána do středu vozu a dva horní šneky dopravují krmivo zpět do přední a zadní části vozu. Sytém umožňuje optimální využití míchací vany bez ztrátových prostorů. Směs je rovnoměrně promíchána a nikdy není stlačena.
Vůz BOOMERANG 90/2 přivezl do Brna ze Slovenska Ing. Juraj Gočál z firmy Fontana. Vertikální vůz s obsahem 9 m3je vysoký 2,45 metru a široký 5 metrů. Míchání probíhá dvěma horizontálními šneky. Stroj nařeže a zamíchá i kulaté balíky slámy nebo sena nebo siláž bez potřeby předřezání. Výsledkem je jemná, homogenní a lehce starvitelná směs.
Tři různé typy míchacích krmných vozů přivezli na výstaviště ze společnosti Lukrom. Prvním byl dvoušnekový horizontální PEGASUS MIX CLASSIC, ekonomická verze o obsahu 8,5 m3. Další horizontální dvoušnekový ORION VORAX o obsahu 9 m3. Oba vozy charakterizuje přesnost řezu a velmi rychlý systém míchání. Ten je tvořen dvěma proti sobě rotujícími šneky. Řěšení je speciálně vyvinuto pro zpracování dlouhostébelnatého materiáli ať již volného nebo slisovaného do obřích , kulatých balíků. Že je nabídka Lukromu kompletní dokazoval třetí ROLLER FED STUDIO MIX vertikální o obsahu 12 m3.
Krmný míchací vůz ZP5-010 MIŠAK 2 (obsah 8 m3) přivezli nabízet z STS Olbramovice. Šetrné míchání, úspora nákladů a energie, rychlá návratnost investice a přijatelná cena. To jsou zcela jistě důvody proč, jak uvádí Lenka Jehličková, v Česku už slouží přes stovku typicky fialových Mišaků.
Z dalších českých výrobců přivezla nabízet míchací krmný vůz typu C 11 s obsahem 11 m3 firma CERNINS. Kuželovitý masivní šnek se šavlovitými noži, vysouvatelné protinože a celkové technické řešení umožňují v průběhu 3 až 4 minut lehké a rychlé zpracování rozmanité formy krmiva, senáže, siláže, včetně hranatých nebo velkých válcových balíků v homogenní provzdušněnou směs. Šnek je osazen na jediné převodovce, čímž jsou odstraněny značné problémy řetězových pohonů. Model C je vybaven dopravníkem umístěným v přední části vany. Díky tomu je možné sledovat dávkování přímo z místa řidiče traktoru.
Na závěr zastavení u výrobce krmných vozů Faresin, kterých mohli zájemci prohlížet dokonce čtyři různé typy. V hale umístěný TMR 1050, další tři včetně samochodného byly k vidění na volné ploše. V Česku je nabízí Bauer Agromilk. Vozy vynikají jednoduchým konstrukčním řešením, a proto odolností a spolehlivostí. Vrcholem v nabídce je samochodný vůz. Konstrukce centrálního vertikálního šneku je ve tvaru komolého kuželu, čímž promíchá směs s nesrovnatelnou měkkostí, kvalitou a vysokou stravitelností. Naskladňovací dopravník je oddělený od vážícího systému korby, umožňuje přesné dávkování komponentů, což oceňují především chovatelé vysoceužitkových dojnic.
Hana Adamová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down