21.07.2008 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Milk profit se rozjede na podzim

V České republice se rodí nová koncepce sledování ekonomických a technologických ukazatelů chovů dojeného skotu. Jde o projekt Milk Profit, o jehož vznik se zasloužilo několik předních českých poradců chovů ve spolupráci s Českomoravskou společností chovatelů. Nový systém vzniká podle vzoru programu DRMS (Dairy Records Management System) a v USA se vyzkoušel na 2,2 milionu dojnic na šestnásti tisících farem.

Nová informační technologie bude sloužit zootechnikům, manažerům a službám k usnadnění a lepšímu řízení mléčných chovů skotu. Nedávno přijel do České republiky prof. Dr. Robert John Van Saun, působící současně na Pensylvánské a Oregonské státní univerzitě, aby s projektem seznámil české farmáře. Společně s českými poradci chovů se věnoval rozborům a hodnocení výživy, technologii ustájení, fungování managementu a řešení problémů na mléčných farmách v Čechách a na Moravě. Na závěr jeho pobytu byl již tradičně uspořádán ve Větrném Jeníkově seminář s chovateli skotu.
Prof. Van Saun se v úvodu zmínil o řízení odchovu a výživy nejmladších telat. Zejména na respiratorní choroby a průjmy umírá v prvním měsíci života velký podíl telat mléčných plemen. „Chtěl bych zdůraznit, že podle našeho šetření je nejvyšší úmrtnost telat před odstavem na největších farmách, a to průměrně 9,1 % z živě narozených. Medikované mléčné krmné směsi neudělají ze špatné situace lepší,“ tvrdí. Výsledky řady pokusů shrnul do několika bodů:
• Optimální je podat teleti tři až čtyři litry mleziva v dobré kvalitě během prvních tří až šesti hodin života.
• Protože mlezivo je přirozené prostředí pro růst bakterií, je nutné jejich růst snížit.
• Pasterizace může efektivně omezit patogenní bakterie.
• Zásobení telete imunoglobuliny není nepříznivě ovlivněno pasterizací.
• Ponechání mleziva při pokojové teplotě je to nejhorší, co se dá pro kvalitní mlezivo udělat. 

DRMS se vyvíjí již padesát let
Prof. Van Saun pokračoval v odpoledním bloku přednášek, který byl zaměřen na nový projekt Milk Profit. V úvodu se zmínil o DRMS (Dairy Records Management System), což ve volném překladu znamená systém řízení mléčného chovu. Programu DRMS je v USA rozšířen a je již padesát let úspěšně vyzkoušen na 2,2 milionu dojnic na šestnácti tisících farem. Prof. Van Saun je jedním ze školitelů DRMS.
„Po školení v USA organizované Pensylvánskou univerzitou jsme ve spolupráci s Českomoravskou společností chovatelů a se zootechniky českých zemědělských podniků navrhli českou verzi systému DRMS, kterou jsme nazvali Milk Profit. Ta bude proti americké verzi obohacena o nejnovější ukazatele ve sledování kvality mléka a ukazatele reprodukční,“ okomentoval vývoj projektu výživář Ing. Jiří Kadečka, který má spolu s MVDr. Jiřím Davídkem na jeho vzniku největší podíl.

Co nabízí Milk Profit
Projekt nabízí chovateli či poradci chovu programy k získání informací o chovu. Informace budou uspořádány tak, aby umožnily velice přesnou orientaci a nalezení rezerv. Budou také velice užitečné ve strategickém rozhodování vedení chovu. Chovatel může sledovat své stádo v oblasti produkce, náklady na výrobu a složení mléka, mastitidy, reprodukce, zdraví, obrat stáda, vyřazování z chovu.
Může také analyzovat svůj chov v časové řadě za určité období, například až čtrnácti měsíců do minulosti, porovnat ukazatele svého chovu s normami, případně porovnat svůj podnik s chovy na srovnatelné úrovni.
Programy mu také umožní vyšší úrovně rozboru stavu chovu – ve výkladu souvislostí jednotlivých parametrů. Zpracování dat bude automatické na bázi kontroly užitkovosti a různých povinných hlášení. Práce navíc bude pro chovatele představovat časovou zátěž do pěti minut měsíčně.

První část již na podzim
Českomoravská společnost chovatelů provozuje na svých internetových stránkách aplikaci Přístup k datům, kde nabízí chovatelům výsledky rozborů vzorků mléka k kontroly užitkovosti, i bazénových vzorků. Program Milk Profit se stane součástí aplikace Přístup k datům.
Noví zájemci o využití programu Mil Profit se budou registrovat v aplikaci Přístup k datům, stávajícím uživatelům bude Milk Profit nabídnut automaticky.
„Co se týká časového harmonogramu, sekce Produkce je již naprogramována a nyní je v připomínkovém řízení od americké strany. Předpokládáme, že její spuštění bude již začátkem podzimu,“ dodává k tomu Jiří Kadečka.
(Podrobný výklad funkcí programu Milk Profit naleznete v seriálu článků v časopise Náš chov počínaje jeho březnovým vydáním. Kdo by si chtěl tato čísla doobjednat, kontaktujte prosím linku 844 111 119, nebo emailovou adresu odbyt@agroweb.cz.)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down