Nizozemská společnost Lely, výrobce nejoblíbenějších dojicích automatů jménem Astronaut, loni představila novou generaci automatického systému dojení Lely Astronaut A5, která znamená milník v automatickém dojení. Jedná se o nejkomplexnější dojicí robot a zároveň nejpřívětivější systém v komfortu uživatele a welfare zvířat. Exponát je přihlášen do soutěže o Zlatou medaili Animal Tech.
Kráva se může sama rozhodnout, zda bude jíst, pít, odpočívat nebo se nechá podojit. Respektujeme svobodný pohyb zvířete, neřídíme pohyb krav ve stáji, motivujeme je.
Chcete-li být v dnešní době výrobce dojicích robotů úspěšný, musí rychle a pružně reagovat na požadavky farmářů. Mezi tyto požadavky již dávno nepatří pouze schopnost podojit krávy a bohužel už ani nestačí schopnost identifikovat abnormální kvalitu mléka, kondici dojnice a poruchy zdravotního stavu. Toto vše již musí být samozřejmé. Chovatel dojeného skotu je čím dál tím více spíše manažer a podnikatel, proto se také musíme přizpůsobit jeho potřebám a strategickým cílům.
Chytrý farmář se dnes již neptá na způsob nasazování strukových násadců nebo na nesmyslné ruční nasazování v boxu robotu, ale zajímá se o servisní náklady, o náklady na litr mléka, o výkon a spotřebu energie. Vždyť přeci nezáleží, kolik dojnic je váš dojicí robot schopen podojit, záleží na množství mléka v chladicím tanku a ekonomice jeho výroby.
Vývoj technologií nikdy nesmí skončit, musí neustále probíhat a reagovat, přizpůsobovat se a zvyšovat spolehlivost a výkon. Všechno, co jsme se naučili za posledních 25 let v automatickém dojení a s významnou pomocí chovatelů na celém světě, jsme přetvořili v naprosto dokonalý vývojový článek. V nové generaci dojicího robotu jsme využili dlouhodobé znalosti našich vývojářů, servisních techniků a konstrukčních specialistů, abychom ponechali jedinečné vlastnosti z předchozí generace a komplexně přestavěli celého robota do posledního šroubku. Při vývoji jsme ani tentokrát nevynechali ty nejvýznamnější vývojáře, samotné chovatele dojnic. Jejich přínos byl v této generaci mimořádné obrovský a uplatnil se jak při ladění a testování důležitých systémových procesů, tak při vývoji uživatelského rozhraní dotykové obrazovky robotu.
Extrémní pozornost byla však věnována ekonomickému provozu. Astronaut A5 představuje milník v návratnosti investic. Díky značnému přestavění robotu jsme dosáhli významně nižších nákladů na litr mléka. Využitím hybridního ramene a frekvenčně řízeného čerpadla mléka jsme ušetřili mnoho provozních nákladů na výrobu stlačeného vzduchu, kde jsme ušetřili 80 % energie. Vyvinutím snadnějších postupů údržby s menšími časovými nároky a menším počtem měnitelných částí se nám podařilo snížit náklady na servis. Díky rychlejšími a přesnějšímu ramenu jsme zvýšili výkon Astronautu, což se projevilo na zvýšené frekvenci dojení a produkci mléka. Před veřejným představením této generace jsme nechtěli nic nechat náhodě, a proto jsme nového Astronauta podrobili devítiměsíčnímu intenzivnímu testování a uživatelskému hodnocení. Přes 60 Astronautů z celé Evropy provedlo v naprostém utajení více než 2 miliony úspěšných dojení, které potvrzují jejich mimořádnou spolehlivost a výkon.
Astronaut A5 skutečně představuje zásadní milník, určuje trendy v automatickém dojení a všem novým uživatelům a jejich dojnicím přináší skvělou budoucnost. Automatické dojení společnosti Lely již dávno není určené jen malým rodinným farmám, které mohou úspěšně profitovat z levného provozu, ale nyní ještě více zapadá do konceptu dojení velkých stád dojnic.
Pokud stále nejste rozhodnuti, zda robotické dojení je pro vás to pravé, zastavte se u nás během Animal Techu na stánku 028 v pavilonu P a Astronaut A5 si můžete prohlédnout naživo. Zároveň budeme připraveni vám zodpovědět všechny vaše otázky. V letošním roce bude Astronaut spuštěn již na 100. farmě v České republice a celkem máme v provozu přes 200 robotů. Přidejte se do rodiny Lely i vy.*
AGRO-partner, s. r. o.