Ing. Jiřího Burdych, MBA, který zastupuje společnost VVS Verměřovice jako jednoho z partnerů soutěže Mléčná farma roku (MFR), odpovídá na otázky týkající se ekonomiky výroby mléka. Patnáctý ročník soutěže je právě v plném proudu, slavnostní vyhlášení bude 23. března v hotelu Tři Věžičky ve Stříteži u Jihlavy.
Jak si myslíte, že si stojí chovatelé dojnice u nás a v mezinárodním srovnání?
Stojí si velice dobře, o tom svědčí řada publikací. Především ohledně nádojů se v posledních letech dozvídáme, jak jsou čeští chovatelé holštýnského a českého strakatého skotu na špici nejen v Evropě, ale i ve světě. Ale i v dalších ukazatelích, jako je například reprodukce. V Pregnancy Rate byla dříve byla špička, když chov dosahoval 20 %, dnes se nejlepší chovy pohybují přes 30 %. Další je zdraví mléčné žlázy, což je další oblast, který v rámci soutěže Mléčná farma roku hodnotíme.
Jak naše firma VVS Verměřovice tak i ostatní partneři soutěže se snažíme na trhu působit tak, aby se o dobrých, nožná i těch nejlepších chovatelích vědělo. Ti jsou pak oceňováni v rámci soutěže Mléčná farma roku. Aby se vědělo, jakých ukazatelů dosahují. Nejen v rámci soutěže, ale například i v nákladovosti. Ve firmě se zabýváme podrobně náklady na krmiva, ty tvoří více než polovinu nákladů – to je při rostoucích cenách vstupů dnes velice významná položka. To znamená, snažíme se působit tak, aby ty nejúspěšnější farmy mohly prezentovat své výsledky. Aby mohli jejich zástupci hovořit o tom, jak pracují, jak jejich společnosti fungují. A tím pádem průměr populace dojených krav zlepšovat jako celek. Myslím, že se chovatelé v ČR stále posouvají v mezinárodním srovnání.
Jaký je váš názor na zpeněžování mléka u nás a v Evropě?
Podle Českého statistického úřadu se náklady v zemědělství zvýšily za rok 2022 o 25 %. V rámci odborných šetření je patrné, že náklady výroby mléka se také shodou okolností zvýšily o čtvrtinu. Podle našeho sledování se mohou pohybovat průměrně kolem 12,60 Kč/litr za uplynulý rok, což je oproti roku 2021 nárůst právě o těch 25 %. Tomu by mělo odpovídat i zpeněžování. Jde o první období, kdy cena mléka způsobila, že chovatelé byli v průměru v mírném zisku. Přesto dotace musí dorovnávat ztrátu, kterou způsobuje českým chovatelům nárůst vstupů. Cena mléka je klíčová pro ziskovost českých chovatelů. V mezinárodním srovnání ceny v EU jsme za poslední rok na 18. místě. Na průměr tedy ztrácíme poměrně významně, byť se nám listopadová cena 12,50 Kč/l může zdát dobrá. Chtěl bych říci, že jsou významné rozdíly mezi regiony v republice. Nejlepšího zpeněžení dosahují chovatelé v západních a jižních Čechách. Ale pak jsou chovatelé na Moravě, ve Slezsku, kde rozdíl od nejlepší ceny mléka činí až tři koruny, což tady nikdy nebylo. Určitým motorem růstu ceny je zpeněžování v Německu a dalších státech, které dosahují vyšší ceny.
Máte nějaké prognózy, jak by to mohlo vypadat do budoucnosti?
Ano, musíme mít, každá firma nebo v tomto případě partner soutěže sleduje ukazatele toho odvětví, kde podniká. V naší firmě sledujeme cenový vývoj sušeného mléka nebo syrovátky, která se používá při výrobě mléčných krmných směsí. V ČR už ze strany zpracovatelského sektoru zaznamenáváme informace o tom, že by mělo dojít ke snižování ceny na trhu. Já si to nemyslím, protože podle posledních informací v EU dochází a bude docházet k poklesu výroby mléka. Vezměme si kupříkladu Německo jako největší evropský producent mléka vyrábí přes 32 miliard kg, Nizozemsko (13,7 miliard kg), Francie – to jsou státy, kde dochází k poklesu výroby mléka. V Nizozemsku dojde pravděpodobně k poklesu produkce o 20 až 30 %, stejně i v Belgii dojde k poklesu počtu dojených krav. U nás vyrábíme zhruba něco přes 3 miliardy kg a samotný pokles největších evropských výrobců je vyšší než celá produkce ČR.
Největší hráči na světovém trhu jsou Nový Zéland a Austrálie – u nich dochází také k významnému poklesu výroby mléka. Spojené státy a latinská Amerika nikterak významně produkci nenavyšují. Z pohledu světové poptávky je tu tedy nedostatek mléka. Myslím, že budoucnost nahrává českým chovatelům. Je to patrné i z toho, že o české mléko je zájem ze strany chovatelsky vyspělých států na západ od nás.
Více v Našem chovu 3/2023.