16.05.2016 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mléčná krize v Německu a v ČR

V březnu se v Berlíně konalo již sedmé „mléčné fórum“, tentokrát s názvem „Evropa rok po skončení kvót – zkušenosti a očekávání“. Tato tradiční odborná akce se konala pod patronací Německého svazu zemědělců (DBV) a Svazu zpracovatelů mléka. Vzhledem ke složité situaci komodity „mléko“ i v Německu byla vedle zrušených kvót značná pozornost věnována mléčné krizi, zejména možnostem zlepšení stávajícího nespokojivého stavu v odbytu a s ním souvisejícího vývoje nákupních cen mléka.

Aktuální nepříznivou situaci analyzoval a návrhy na její řešení prezentoval mimo jiných řečníků i viceprezident DBV Udo Folgart. V úvodním vystoupení na konferenci konstatoval mimo jiné, že výrobcům mléka se bude v následujících měsících jednat výhradně o zajištění další existence svých podniků, a proto je stále aktuální otázka, jak zabránit dalším propadům cen a příjmů.
Vzhledem ke kritické situaci výrobců mléka i v ČR se nabízí orientační srovnání hlavních ukazatelů výroby mléka v ČR a v Německu a posouzení navrhovaných opatření ke zlepšení situace v obou státech. Ceny mléka jsou z evropské na českou měnu přepočítány podle průměrů vykázaných Evropskou centrální bankou (v letech 2012 až 2015 kurzy 1 € = 25,15, 25,98, 27,54 a 27,28 Kč), litry mléka jsou na kg převedeny koeficientem 1,027.

Stanovisko Německého svazu zemědělců (DBV)

Názory DBV prezentoval při zahájení a na závěrečné tiskové konferenci fóra viceprezident Udo Folgart. Uvedl mimo jiné, že pouze podnikatelská opatřením nemohou v mnoha podnicích vyhrocenou situaci překonat. DBV navrhl politikům program obsahující především krátkodobá opatření. Odpovědnost za domácí agrární sektor mají však i „tržní partneři“, resp. mlékárny a obchod. Výrobci mléka očekávají, že zástupci mlékáren budou při jednáních se zástupci obchodu výrazněji hájit i zájmy chovatelů, a že obchodníci s potravinami nebudou zneužívat tržní sílu a bezprostředně ukončí tlak na ceny. V dalších částech vystoupení poukázal Folgart na nutnost strukturálního vývoje mlékáren prostřednictvím kooperací, fúzí a dalších postupů s cílem udržení rovnoprávného postavení vůči obchodním partnerům, na význam exportu mléčných výrobků apod. V rámci bezprostřední pomoci výrobcům mléka požadoval poskytnutí druhého evropského balíčku o objemu dvou miliard € a zlepšení rámcových podmínek, mezi něž patří ofenzivnější jednání zástupců unie s třetími státy o odstranění překážek obchodu, normalizace vztahů s Ruskem aj. Poněvadž viceprezident Folgart problematiku výroby mléka v Německu a ve světě dobře zná, nevyskytuje v jeho publikovaných vystoupeních apel na výrobce ke zvyšování užitkovosti krav, snižování nákladů a zlepšování organizace práce.

  Ing. Jindřich Kvapilík, Dr.Sc.,

VÚŽV, v. v. i.,  Praha  Uhříněves

Článek najdete v Našem chovu 5/2016

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down