19.06.2024 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mléko od plemene čestr pro delikátní sýry

V březnu byly na přehradě Seč vyhlášeny výsledky již šestnáctého ročníku soutěže Mléčná farma roku. V kategorii ČESTR zlato získal nováček – farma v Hejnicích akciové společnosti Podchlumí. A vítězství to bylo velice zasloužené – úctyhodných 111 bodů v součtu za mezidobí, počet somatických buněk, lineární skóre somatických buněk, obsah tuku plus bílkovin, průměrný laktační den, nádoj a pořadí laktace. Přitom mléčná farma na stříbrné příčce měla bodový zisk 104.

Akciová společnost Podchlumí hospodaří na rozhraní Královéhradeckého a Pardubického kraje v katastrech čtyř obcí – Česká Rybná, Bohousová, Záchlumí a Hejnice. V každé obci byla historicky dílna, kancelář a kravín s teletníkem. Postupem času se všechny stáje přestavěly a produkční krávy se soustředily na jedno středisko v Hejnicích. Tady mají možnost se pást a z jejich mléka se vyrábějí značkové sýry. Z původních dodávek suroviny do mlékárny v Městečku Trnávka v roce 2009 přešlo Podchlumí do mlékárny Litovel. Dnes se mléko prodává přes mlékařské družstvo MLÉKO.CZ a společnost Brazzale Moravia z něho vyrábí známý sýr italského typu.

Akciovou společnost Podchlumí se sídlem v České Rybné vede ředitelka Marie Tomanová. Je s ní a chovem skotu spjata již od roku 1982, takže může hodně povídat: „Máme dostatečné množství pastvin, proto jalovice i březí dojnice paseme. Pastva je náročná na kontrolu a řízení, ale přispívá dobrému zdravotnímu stavu zvířat. V roce 2023 naše stádo dosáhlo průměrné užitkovosti 31,8 litrů na dojenou krávu, bílkoviny se stále pohybují kolem 3,6 % a tuk kolem 4 %.“ sdělila v úvodu Marie Tomanová a dále představila vítěznou farmu v Hejnicích.

Kvalitní práce – kvalitní mléko

„Před čtyřmi lety jsme ozdravili a asi z 50 % obnovili stádo, následně i nastavili nové parametry dojení a zoohygieny. Díky tomu jsme se dopracovali až k těmto výsledkům,“ vysvětlila ředitelka Marie Tomanová a dodává: „Neděláme nic neobvyklého, ale více se zaměřujeme na sledování kvality mléka. Dále se soustředíme na dojnice s vyšším počtem somatických buněk. Máme vytvořený postup hygieny dojení, návyků a používaných prvků. Naší hlavní prioritou je udržet kvalitní skladbu tuzemského personálu ošetřovatelek a ocenit jejich kvalitní práci.“ Na práci dojiček neustále dohlíží zootechnička Michaela Luňáčková. V každodenní praxi se kontroluje zdravotní stav a pohoda zvířat, provádí se také faremní kultivace vzorků mléka. Počet somatických buněk se drží stále pod 100 tisíci.

Reprodukce

„Reprodukci máme celkem dobře zvládnutou – říje se stanovují na základě dat z programu Afifarm v souladu s fyzickým pozorováním stájníků a nás zootechniků. Pak se dají oba parametry dohromady a ručíme, která kráva je vhodná k inseminaci. Inseminační interval je 55 dní, servis perioda pak vychází na 82 dní. Mezidobí je 375 dnů, průměrný laktační den 145 dní,“ doplňuje zootechnik Vladimír Málek s tím, že další podmínkou je stanovení vyvážené krmné dávky, precizní práce krmivářů a založení na krmný stůl.

Více přináší Náš chov 7/2024.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down