V současné době, plné welfare ale i ekonomických opatření, si jen málokdo dovede představit chov prasat bez použití moderních technologií. S kvalitním ustájením je úzce spojen zdravotní stav, reprodukce i užitkovost.
V oblasti ustájení prasat musí projektanti a chovatelé respektovat zásady Evropské dohody o ochraně zvířat chovaných pro hospodářské účely, které vypracoval Stálý výbor Evropské dohody. Cílem všech opatření je snížení rizika nemoci, poranění či požáru na minimum, jednoduchá kontrola všech kusů, vyloučení kontaminace krmiva a v neposlední řadě snadná údržba všech ustajovacích prostor.
Betonové kotce pro prasata
Tato technologie je jednou z možností, jak zajistit ekonomický chov tohoto druhu hospodářských zvířat. Betonové díly bývají spojované žárovými zinkovými spoji, dvířka jsou z nezávadné umělé hmoty, dají se lehce otevírat na obě strany, ukotvení do zdi je pevné – vrutem s hmoždinkou nebo sponou do zdi. Výhodou je možnost snadné instalace krmných žlabů a jednoduchost montáže.
Teplo skoro zadarmo
Zvláště u mladých, čerstvě narozených selat je podmínkou jejich úspěšného odchovu dodržení předepsaných teplotních limitů. Cena za spotřebovanou energii je také jednou z hlavních nákladových položek na tuto kategorii prasat.
Jedním z řešení je použití speciální zateplovací technologie ze severských zemí s názvem foukaná kamenná vlna. Surovinou pro její výrobu se stal vysoce kvalitní čedič tavený v pecích a upravený na trvanlivé, vodě i ohni odolné vlákno. Vytvořená technologie splňuje náročné požadavky na instalaci a provoz, např. rychlost instalace, kvalitu, ekonomickou a ekologickou výhodnost. Ideální je použití foukané kamenné vlny na dodatečnou izolaci nepřístupných prostor, vodorovných stropů hal, dutin ve stěnách a všude tam, kde spolu s unikajícím teplem unikají i finance z vaší peněženky.
S použitím materiálů z konference Aktuální problémy chovu prasat (ČZU 15. 5. 2002)