21.01.2007 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Modernizace zvýší užitkovost skotu

Akciová společnost Ledeko nedávno zrekonstruovala výkrmnu skotu a postavila zastřešené hnojiště. Přechod od vazného na volné ustájení usnadní přístup ke krmivu a zlepší kvalitu života zvířat i jejich užitkovost. Díky inovovanému nakládání se statkovými hnojivy se mohou zrušit polní hnojiště.

Společnost Ledeko sídlí v Letovicích a hospodaří na Blanensku a na Svitavsku na výměře 3230 hektarů zemědělské půdy. Z toho je 2710 hektarů orná půda a zbytek zaujímají trvalé travní porosty. Z polních plodin převažuje potravinářská pšenice a žito. Sklizené zrno se dále zpracovává v podnikovém mlýnu. Téměř dvě třetiny ploch spadají do kategorie LFA, z toho pramení vysoký podíl jetelotravních porostů. Živočišné výrobě dominuje chov skotu s 600 dojnicemi, 250 telaty, 500 jalovicemi a 230 zvířaty ve výkrmu. Chov prasat má pouze okrajovou roli.

Použili zahraniční genetiku
„Naše historie velkochovu skotu sahá až do poloviny sedmdesátých let minulého století. Tehdy družstvo postavilo velkokapacitní stáj pro 800 krav. Uplatňovalo se zde střídavé křížení červenostrakatého skotu nížinného typu na nějž se připouštěli býci holštýnského nebo českého strakatého plemene. Od roku 1992 jsme začali s převodným křížením na plemeno černostrakaté. Zpeněžování mléka v závislosti na složkách si vyžádalo použití nizozemského genetického materiálu, což přineslo vyšší obsah bílkovin,“ vzpomíná Vladimír Dražil, ředitel akciové společnosti Ledeko. Nyní mají ve stádu přibližně devadesátiprocentní podíl krve holštýnského a deset procent českého strakatého skotu.

Lepší přístup ke krmivu
Předchozí stájový objekt na středisku Deštná měl pět kotců – každý na padesát zvířat – a jednostranný krmný žlab. „Cílem rekonstrukce nebylo zvyšovat kapacitu kravína, ale především zlepšit přístup zvířat ke krmivu. Před modernizací jsme ve stádě registrovali nevyvážené přírůstky, kdy si silnější kusy vybíraly to nejlepší na úkor slabších jedinců. Výjimkou nebylo vzájemné zraňování, což vyžadovalo sanitní porážky. Významným pozitivem rekonstrukce je také soustředění výkrmu do jednoho střediska. Kravín v Horním Poříčí jsme uzavřeli a jalovice převedli z Dolního Smržova do Deštné,“ objasňuje hlavní motivy stavebních úprav Vladimír Dražil.
Modernizovaný chlév se skládá ze dvou řad volných podestýlaných boxů a úzké chodby uprostřed. Napájecí žlaby jsou plastové a vyhřívané. Dvoje vrata v každém štítu stájového objektu a vybetonovaný prostor na straně štítu směřujícího k novému úložišti umožňují snadné shrnování statkových odpadů. Zastřešené hnojiště celkově pojme tři tisíce metrů krychlových mrvy. To kapacitně odpovídá plánované půlroční periodicitě vyvážení. Aplikaci hnoje zajišťuje zemědělský návěs Fliegel s rozmetadlem statkových hnojiv.

Využili operační program
Kolaudace nového chléva a hnojiště proběhla v listopadu, respektive v prosinci, loňského roku. Celkové náklady na modernizaci stáje a na výstavbu nového úložiště přesáhly jedenáct milionů korun. Část investičních výdajů pokryla dotace z operačního programu Zemědělství, na zbytek si společnost Ledeko vzala úvěr.
„Po výběru stavební firmy a zahájení výstavby jsme se nesetkali s vážnějšími problémy,“ svěřuje se ředitel společnosti Ledeko. Brzdila nás pouze administrativní náročnost projektu. V průběhu povolovacího řízení se dále vyskytl požadavek na zajištění zelené clony střediska ze strany směřující k obci Horní Smržov. „Projekt na ozelenění si sice vyžádal dodatečné výdaje na certifikovanou sadbu, nicméně vzrostlé stromy napomohou estetickému začlenění areálu do krajiny a budou bránit šíření pachu,“ vysvětluje.

S rekonstrukcí nekončí
Budoucnost přináší nejistotu a Vladimír Dražil se nejvíce obává poklesu cen mléka a stagnace cen hovězího masa, což komplikuje zejména splácení úvěrů. „Za mléko jsme letos dostávali o šedesát haléřů méně než loni. To při průměrném denním prodaném množství třináct tisíc litrů dělá ztrátu na tržbách přes čtvrt milionu korun za rok.“ Přesto si ředitel na odběratele nestěžuje. „Dodáváme do mlékárny Miltra B v Trnávce, kde se specializují na výrobu eidamského salámového polotvrdého sýru a nízkotučného tvarohu vyráběného klasickým způsobem. Přes obtížnou situaci na trhu drží výkupní ceny dlouhodobě nad republikovým průměrem,“ dodává.
V nejbližší době společnost Ledeko plánuje zvýšit počet vykrmovaného skotu až na 250 kusů, aby se naplnila maximální kapacita rekonstruovaného chléva. Dále se uvažuje o modernizaci kravína v Prostředním Poříčí z vazného ustájení na volné. „Rozhodovat se však budeme až podle ceny mléka v příštím roce,“ upozorňuje Vladimír Dražil. V oblasti zemědělské techniky uvažují o rozšíření strojového parku o tažený krmný vůz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down