13.07.2000 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mohou kryptosporidie z trusu telat způsobit průjmové onemocnění člověka?

Kryptosporidie jsou jednobuněční parazité, kteří infikují výstelku trávicího a dýchacího aparátu celé řady obratlovců hostitelů včetně člověka. Z hospodářských zvířat se kryptosporidie vyskytují nejčastěji u skotu, u kterého parazitují dva odlišné druhy. První z nich, který se nazývá Cryptosporidium andersoni a napadá sliznici slezu, nacházíme u mladého nebo dospělého skotu. Tento druh není přenosný na člověka. Druhým druh se latinsky jmenuje Cryptosporidium parvum a způsobuje průjmová onemocnění telat. Jeho výskyt je v našich podmínkách velmi častý.

V některých chovech skotu dochází k situaci, kdy všechna odchovaná telata prodělala průjmové onemocnění, které bylo způsobeno kryptosporidiemi. Ztráty v chovech telat jsou především nepřímé, ale nastávají situace, kdy v důsledku odvodnění způsobeném průjmem telata hynou. Tyto situace pozorujeme především u telat, která byla vedle kryptosporidií infikována ještě dalšími původci průjmu z řad virů a bakterií. Závažnost kryptosporidií umocňuje skutečnost, že není doposud vyvinuto účinné léčivo, které by spolehlivě uzdravilo postižená zvířata.
O kryptosporidiích z telat je již několik let známo, že mohou nakazit i člověka. U lidí s fungující imunitou, kteří se nakazili pozřením zárodků kryptosporidií, dojde po několikadenním průjmu k uzdravení. Velké nebezpečí představují kryptosporidie pro pacienty, kteří mají oslabenou imunitu. Nejedná se pouze o AIDS pacienty, ale např. také o pacienty, kterým byla imunita oslabena při léčbě rakoviny cytostatiky nebo ozářením. U těchto pacientů způsobují kryptosporidie vodnatý průjem, v jehož důsledku pacienti rychle hubnou.
Situace kolem lidských infekcí kryptosporidiemi není však jednoznačná. Například v našich podmínkách, kde jsou kryptosporidie u telat velmi časté, jsou průjmy lidí způsobené kryptosporidiemi pouze ojedinělé. Naproti tomu např. v USA byla proběhly epidemie kryptosporidiózy lidí, kteří se většinou nakazili kontaminovanou vodou. Někteří odborníci začali pochybovat, že kryptosporidie ze zvířat jsou opravdu infekční pro člověka a předpokládali existenci druhů zvláštních pro telata a pro člověka. Moderní metody molekulární biologie pomohly ozřejmit tento problém. Zjistilo se, že převážná většina lidských infekcí je způsobena kryptosporidiemi původem z lidí. Člověk se nakazí pozřením velmi odolných zárodků kryptosporidií, tzv. oocyst, které pak vylučuje ve stolici. Z těchto skutečností vyplývá, že infekci tímto parazitem velmi ovlivňuje úroveň hygieny. Infekce zprostředkované vodou pak souvisí s velkou odolností tohoto parazita, který odolává i běžným postupům úpravy pitné vody.
Telata nakažená kryptosporidiemi nelze však zcela vyčlenit z možných zdrojů nákazy. Byly popsány infekce lidí kryptosporidiemi původem z telat. Například ze 14 epidemií kryptosporidiózy v USA byly 4 způsobeny kryptosporidiemi z telat. Situace je odlišná u lidí s oslabenou imunitou. U AIDS pacientů byly zaznamenány navíc infekce kryptosporidiemi, které měly znaky kryptosporidií parazitující u psa, kočky a krocana. Je tedy zřejmé, že kryptosporidie zvířat mohou způsobit průjmové onemocnění lidí. Pro jednoznačné posouzení zdroje infekce pro člověka je potřeba charakterizovat jednotlivé izoláty kryptosporidií moderními metodami molekulární biologie.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down