Kromě toho, že 3. července 1866 došlo u obce Střezetice k největší jezdecké bitvě 19. století (mezi pruskou a rakouskou jízdou), střetnutí se zúčastnilo 11 tisíc jezdců a boj trval jen půlhodinu, během této krátké doby přišlo o život 102 důstojníků, 1511 vojáků a 2094 koní… nachází se ve Střezeticích také kravín. Je to kravín, kde se mají krávy dobře. Jejich fyziologický stav je totiž monitorován.
Na farmě ve Střezeticích, která patří do skupiny ZD Všestary, jsme se setkali s místní zootechničkou Nikolou Kendíkovou a Ivanou Vošvrdovou, odbornou poradkyní společnosti Eurofarm systems, s. r. o. Náš dialog se točil kolem možností optimální detekce říje a monitoringu krav z hlediska jejich zdraví. Faktem je, že pro chovatele mléčného skotu je plodnost krav rozhodující. Vzhledem k tomu, že chovy se neustále koncentrují, stáda jsou početnější, pracovníci se mění a nejsou tak spolehliví – je klasické vizuální sledování říjí stále více problematické. Nabízí se hledat jiné řešení, což se zootechnikům v ZD Všestary podařilo. Ale nepředbíhejme.
Charakteristika podniku
Zemědělské družstvo Všestary vzniklo v roce 1992 na základě transformačního projektu s širokou členskou základnou. Významným mezníkem ve vývoji byl v roce 1998 vstup zahraničního kapitálu – nizozemské společnosti Vsestary Holland B.V. Všestary hospodaří na rozloze přibližně 3000 hektarů zemědělské půdy. Aktuálně se družstvo zaměřuje na pěstování pšenice, cukrovky, sóji bez GMO, sladovnického ječmene, řepky olejky a krmných plodin. Již od roku 1964 se ve Všestarech pěstuje cibule, která společnost doslova proslavila. Družstvo také patří mezi jedny z největších producentů brokolice a další zeleniny v ČR. Nejen díky vhodným půdním a klimatickým podmínkám, ale i díky moderním postupům, dosahují ve Všestarech ve všech komoditách špičkových výsledků.
Živočišná výroba v ZD Všestary prošla značnou reorganizací. Podnik se rozhodl pro specializaci na chov holštýnského skotu a s ním spojenou výrobu mléka. Zásadním krokem byla v roce 1993 rekonstrukce střediska VKK Chlum a nákup 270 vysokobřezích holštýnských jalovic z Německa. Tento základ chovného stáda byl postupně doplněn dojnicemi z převodného křížení a dalším nákupem chovného materiálu v Nizozemsku.
Středisko Střezetice prošlo po roce 2016, tedy po nákupu od původního majitele, rekonstrukcí. Dojírna byla osazena novou technologií DairyMaster. V roce 2018 se zmodernizovaly i místní stáje, kde je dnes chováno 240 holštýnských krav. Ustájení vzniklé rekonstrukcí bývalého seníku s vysokou střechou a prostorem pro přípravu krmiv podle zootechničky nemá chybu a z hlediska kapacity vzduchu a tepelného komfortu v létě se vyrovná i novostavbám.
Sledování říje
Již v roce 2017 se management rozhodl pro investici do sledování říjí – krávy dostaly obojky spolupracující se systémem dojírny. V roce 2022 však došlo k výměně monitorovacího systému za jinou značku. „Jednoduše ty starší obojky nebyly tolik spolehlivé a chytré, přišli jsme o hodně říjí,“ komentuje zootechnička důvod, proč před několika měsíci zvolila zcela nový systém od výrobce Allflex Livestock Inteligence, které padá pod společnost MSD Animal Health. Monitoring SenseHub totiž poskytuje v reálném čase výjimečnou přesnost detekce říje a přehledné informace. Využívá dlouholeté zkušenosti s vývojem sofistikovaných algoritmů pro analýzu monitorování chování na základě pohybové aktivity, přežvykování, příjmu potravy a dalších stěžejních klíčových stavů chování krav. Je účinný i při vyhledání krav s příznaky tichých říjí.
Jak doplňuje Ivana Vošvrdová ze společnosti Eurofarm Systems, která obojky dodává, ve Střezeticích zvolili krční senzory cSense Flex. „Program vyhodnocuje stav krav z dat aktivity, jejich příjmu krmiva a přežvykování. Životnost baterie v senzoru je asi sedm let. Pokud se senzor na krku posune, podá hlášení a je třeba jej vrátit do původní polohy,“ popisuje použití zookonzulentka z Eurofarm Systems.
Více najdete v Našem chovu 5/2023.