16.11.2004 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mrákov 2004: největší holštýnská show

Nejpočetnější kolekci krav holštýnského plemene bylo možné v letošním roce shlédnout 22. září na Domažlicku v Mrákově. Po osmi letech a pěti ročnících konání je výstava zrcadlem pokroku v chovu holštýnského plemene v Česku. Přitom jde o jedinou akci, kde se předvádí velká kolekce krav red holštýnského plemene. Letos přivezlo přes dvacet chovatelů do Mrákova více než 120 dojnic a z toho bylo přes padesátku v červené barvě.

Pořadateli výstavy byly ZOD Mrákov, obec Mrákov, Insemina, nizozemská K. I. Samen, Natural a SOŠ Horšovský Týn. V předvadišti se střídaly skupiny černých a červených holštýnských plemenic, které hodnotili Ing. Ota Beran a ing. Ladislav Vondrášek ze Svazu chovatelů holštýnského skotu.

Červená šampiónka
V rámci černé a červené barvy holštýnek vybírali posuzující nejlepší prvotelku, krávu na druhé laktaci a starší dojnici, tj. na třetí a další laktaci. Na konec v každé barvě vybrali celkovou šampiónku.
Úvodní kola patřila red holštýnským prvotelkám, z nich vybrali hodnotitelé tři nejlepší, které postoupily do závěrečného finále. Podle Oty Berana šlo o velmi hezké krávy s dobrým utvářením těla, končetiny i vemeny, bez výrazných nedostatků. V rámci skupin byla velice zajímavá kolekce deseti prvotelek dcer nizozemského Trademarka. Ten pochází ze zevnějškově silné rodiny, jeho matka, matka matky a další tři generace zpět dosáhly hodnocení exteriéru EX – excelent. Je zlepšovatelem zevnějšku a po testaci v Nizozemsku a Německu byl využit i v Česku. Na Domažlicku má hodně dcer a byl použit především jako korektor končetin, to znamená na krávy s problematickými končetinami.
Mezi několika nejlepšími prvotelkami se stala vítězkou dcera nizozemslkého Fanatica č. 123019-3014, narozená 14. 7. 2001 chovatele Meclovské zemědělské, a. s. z farmy Březí. Nadojila za prvních 166 dní laktace 6653 kg mléka s 3,46 % bílkovin a 4,79 % tuku. Podle hodnotitele šlo o vynikající rámcové zvíře s mělkým vemenem, dobrými struky, vynikajícími končetinami s perfektním paznehtem. Získala si za neobyčejný rámec obdiv i přihlížejících chovatelů, kteří ji často tipovali na vítězku.
Skupina druhotelek byla rovněž velmi vyrovnaná a do závěrečného souboje postoupily dvě plemenice chovatele ZOD Mrákov a AGRO Staňkov, a. s. Nejvyšší ocenění nakonec získala dojnice č. 117327-301 ze Staňkova, která přesvědčila zejména tělesnou kapacitou, rovným pevným hřbetem, kvalitním vemenem i končetinami. Je dcerou již zmíněného nizozemského Trademarka, na první laktaci za 305 dní nadojila 7441 kg mléka, s 3,47 % tuku a 3,16 % bílkovin, za 159 dní druhé laktace nadojila 5630 kg mléka.
Mezi nejstaršími – ve skupině tzv. královské, jak ji označil Ota Beran, nejvíce zaujala dojnice č. 109330-301, dcera Actora (RED-281), narozená 13. 9. 1999, na druhé laktaci nadojila 8053 kg mléka s 3,29 % bílkovin a 4,3 % tuku chovatele FADIS-Osiva, s. r. o., farma Horšovský Týn. „Tak by měla vypadat dlouhověká kráva,“ komentoval Ota Beran. Plemenice vynikala dobrým, vysoko upnutým mělkým vemenem.
Titul celkové šampiónky kategorie získala šampiónka kategorie druhotelek ze Staňkova.

Vítězka v černém
Podobně jako červené holštýnky byly vyhodnoceny i plemenice v černé barvě. Mezi prvotelkami se stala vítězkou kráva č. 123156-301 po otci Pascal NEB-707 z Meclovské, a. s., farma Srby, narozená 15. 9. 2001, za 220 dní nadojila 8473 kg mléka.
Jako nejlepší druhotelku vyhlásili č. 116415-301 dceru po NEB-204 Triosexovi, chovatele Zespol Kanice, a. s. Triosex je býk, který patřil k prvním plemeníkům, kterého začali využívat na Domažlicku v převodném křížení. Druhotelka vynikala v typu a texturou vemene. Jak uvedl v komentáři Václa Šaloun, jde o plemenici, kterou zemědělský podnik dovezl vloni na výstavu do Přerova , ale protože o dva centimetry měřila v kohoutku méně, tak ji dánský bonitér vyřadil.
Mezi nejstaršími zvítězila kráva č. 110108-301 narozená 6. 2. 2000. Dcera Dennise NX-739 nadojila na druhé laktaci za 241 dní 7355 kg mléka. Chovatelem je opět Meclovská, a. s., farma Srby. Vynikala v typu i jemnou kostrou. Kategorie starších krav, kterou Ota Beran nazval jako královskou, ukazuje dlouhověká zvířata, bezproblémová ve stáji. Není u nich již růstová alometrie jako u mladších dojnic, jsou harmonické. Právě ve skupině starších krav se objevila i plemenice č. 99300-341 z farmy Konopíkových, která jako prvotelka v Přerově porazila legendární ostřetínskou dceru býka Esquimau. Za další č. 104811-301 si Meclovská, a. s. přivezla ocenění v roce 2002 z PragaAgro 2002 za nejlepší prvotelku.
Titul celkové šampiónky mezi černými holštýnkami získala nakonec vítězná druhotelka ze Zespol Kanice.

Desetiletí v převodném křížení
Do Mrákova přivezlo zvířata přes dvacet zemědělských společností. Většinou jde o chovatele z oblasti Domažlicka a Klatovska. Ti zhruba před deseti lety začínali s chovem holštýna. Šli však nikoliv cestou dovozů, ale převodným křížením a velkou oblibu našli v chovu červené varianty plemene.
Hlavním pořadatelem již pátého ročníku se stalo družstvo ZOD Mrákov. Mrákovští chovají okolo 900 dojnic v uzavřeném obratu ve dvou stádech v černé i červené barvě. Prodej mléka je v rámci živočišné výroby rozhodující komoditou. Roční obrat dosahuje 40 milionů korun, naopak za maso trží jen kolem deseti. Dodávají mléko do Kralovic a aktuální cena se pohybuje kolem 8,40 Kč za litr včetně příplatků. Býčky vykrmují do porážkové hmotnosti a prodávají. Cena se pohybuje na úrovni kolem 38 Kč za kg živé hmotnosti a není rozdíl, na která jatka dodávají, včetně Německa. Ještě před deseti lety chovali v Mrákově české strakaté plemeno, rozhodli se však pro holštýna. „Chtěli jsme prodávat mléko, protože je za něj více peněz,“ vysvětlují Mrákovští a upozorňují i na poměr tržeb za mléko a maso. Dojnice jsou v družstvu ustájené ve dvou stájích, první s červenými holštýnkami na 650 kusů s průměrnou užitkovostí 6800 kg mléka při 4,34 % tuku a 3,38 % bílkovin. Na druhé farmě Tlumačov mají černé holštýny a dlouhodobě dosahují užitkovosti nad 7000 kg mléka s 4,2% tuku a 3,30 % bílkovin. Na výstavě získali „pouze“ tři druhá místa ve všech červených kategoriích.
Velký nárůst užitkovosti v Mrákově však již očekávat nelze, podnik hospodaří v marginální oblasti a přes tisíc hektarů zaujímají trvalé travní porosty, na ty budou pobírat podporu z HRDP, znamená to však extenzivní hospodaření, tedy i krmení v kvalitě odpovídající intenzitě hnojení.

Nejvíc cen pro Meclovské
Jako jeden z nejúspěšnějších podniků, nejen na letošním ročníku mrákovské výstavy, lze bezesporu označit Meclovskou, a. s. Meclovští hopodaří již na 4,5 tisících hektarech zemědělské půdy. V živočišné výrobě se zaměřili na chov skotu a prasat v uzavřeném obratu stáda. Chovají 280 prasnic a skot na třech střediscích. Mají okolo 950 krav a celkem 2800 kusů skotu. Průměrná užitkovost je na úrovni 7000 kg mléka za laktaci s 3,25 % bílkovin a 3,9 % tuku. Podle zootechnika Jiřího Vogeltanze holštýnky nenakupovali, ale rozhodli se pro převodné křížení. Preferovali produkci mléka. Býčky vykrmují a prodávají na jatky, cena za kg živé hmotnosti se pohybuje okolo 37,50 Kč. Mléko dodávají do Klatov za průměrnou cenu 8,30 Kč za litr. Na mrákovskou přehlídku přivezli dvacet plemenic z farmy Srby, což je velkojkapacitní stáj pro 600 kusů dojnic. Ze Srb je i již zmíněná dojnice, která jako prvotelka získala ocenění na PragaAgru v Praze-Letňanech.
Celkem pět pracovníků z Meclova učilo zvířata chodit a jak vysvětlil Jiří Vogeltanz: soutěžili mezi sebou, čí svěřenkyně získá v Mrákově cenu.

Šampiónka ze Staňkova
Letošní červená šampiónka výstavy pochází z chovu Agro Staňkov, a. s. Podnik hospodaří na 2800 ha zemědělské půdy a v živočišné výrobě se zaměřili na chov skotu. Hlavní komoditou je prodej mléka. Chovají 550 dojnic a průměrná užitkovost za laktaci dosahje 7100 kg mléka s 3,94 % tuku a 3,32 % bílkovin. I Staňkovští se rozhodli pro převodné křížení. Jak říká zootechnik Ing. Jan Petřík, v listopadu 2003 uvedli do provozu novou stáj pro 240 dojnic v rozdojovací a první fázi laktace. Mléko dodávají do mlékárny ve Stříbře a cena se pohybuje kolem 8,30 Kč za litr. Býčky vykrmují a dodávají na jatky jak v Čechách, tak do Německa, cena oproti dřívějšímu období vzrostla a pohybuje se nyní a na úrovni 39 až 40 Kč za kg živé hmotnosti.

Vítězka z Kanic
Absolutní šampiónku výstavy v černé barvě přivezli do Mrákova ze Zespolu Kanice. Jde o menší zemědělský podnik s charakterem rodinné farmy, který hospodaří na 312 hektarech zemědělské půdy. Zvířata z Kanic vynikají klidností. Užitkovost za laktaci se pohybuje dlouhodobě kolem 7000 kg mléka (3,83 % tuku, tj. 290 kg, a 3,28 % – 249 kg bílkovin). V podniku chovají kolem 30 % černých a 70 % červených holštýnek v různém stupni převodného křížení. Do Mrákova na výstavu přivezli z Kanic celkem čtyři plemenice.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down