09.10.2002 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mrákov: chovatelský svátek na Domažlicku

Ani předcházející přívalové deště na Domažlicku neodradily více než pět stovek diváků z celé republiky, i ze zahraničí, aby se 11. září vypravily na čtvrtý ročník mrákovské výstavy. Pořadatelé - ZOD Mrákov, společnosti Natural, Injektion, Insemina, nizozemská KI Samen, Střední zemědělská škola z Horšovského Týna a obec Mrákov ve spolupráci se Svazem chovatelů holštýnského skotu tak umožnili zemědělcům z regionu pochlubit se výsledky své chovatelské práce, mediální podporu akce zajistilo naše vydavatelství.

Předváděná zvířata - 128 kusů soutěžila ve dvou skupinách: červené a černé holštýnské. V rámci nich vybral hodnotitel: Ing. Ota Beran ze Svazu chovatelů holštýnského skotu šampiónku prvotelku, druhotelku a krávu na třetí a další laktaci. Z nich pak vzešly dvě celkové šampiónky opět ve dvou barvách – červené a černé.
Úvodní předvedená skupina třinácti prvotelek byla ukázkou první filiální generace z převodného křížení s českým červenostrakatým skotem. Jak uvedli komentující – Ing. Václav Šaloun z Inseminy a Ing. Petr Zajíček z Naturalu měli diváci možnost porovnávat, jak rychle se již v této generaci oproti výchozímu plemeni zlepšily tvarové a funkční vlastnosti vemene, plemenice mají už menší podíl masa a užitkový typ u některých zvířat se zcela podobá holštýnkám. I z této skupiny vybrali šampiónku, stala se jí dojnice po býkovi RED 281 Actor ze ZEAS Puclice. Býk byl testován v Česku a právě mu vycházejí první plemenné hodnoty, zvláště vynikající dosahuje pro zevnějšek. Chovatel - puclický podnik má 450 kusů dojnic a také vsadil na převodné křížení s holštýnem. Největší počet dojnic z této skupiny pocházel z Agrospolu Malý Bor, a. s. (2350 ha). Jde o podnik, který velmi dynamicky během posledních let zvyšuje produkci. Nově rekonstruovali dvě stáje. Průměrná užitkovost dosáhla 7000 kg mléka od 550 dojnic, chovají red holštýnské plemenice z převodného křížení.

Červená šampiónka ze Starého Klíčova
Nejlepší prvotelkou a celkovou šampiónkou v červené barvě se stala dojnice z pořádajícího ZOD Mrákov po RED 270 Popovi. Tento plemeník byl v letech 2000 až 2001 nejpoužívanějším red holštýnským býkem v Česku. Mrákovské družstvo, které dojnici předvedlo chová 850 kusů dojnic, vloni dosáhli průměrné užitkovosti 7 800 kg mléka. Šampiónka pochází ze stáje provozu ve Starém Klíčově, kde je kapacita 650 kusů. Jde tak o největší kravín v regionu, který byl před pěti lety rekonstruován, tehdy v něm ustájené červené holštýnské dojnice dojily v průměru 5 000 kg mléka za laktaci. Průměrně ročně však jejich užitkovost narůstala o 800 kg až na současných více než 7 000 kg. Plemenice pocházejí z převodného křížení.
Šampiónkou druhotelek byla vyhlášená kráva po RED 236 Jumpovi z AGRO Staňkov (podnik obhospodařuje kolem 3000 ha zemědělské půdy a také využívá u svého stáda 600 kusů dojnic převodné křížení). Nejlepší mezi kravami na třetí a další laktaci se stala plemenice po NX 451 Factorovi, ze ZEAS Puclice.

Vítězky v černé barvě
Mezi černými holštýnskými prvotelkami vybral hodnotitel jako šampiónku dojnici z Meclovské a. s. po NX 739 Dennisovi. Meclovská a. s. je největším pravidelným vystavovatelem na mrákovské přehlídce. Tentokrát přijeli s 24 dojnicemi. Z minulých dvou ročníků si přivezli tituly šampiónek, letos se ale museli spokojit jen s nejlepší prvotelkou. V podniku s tisícovkou dojnic začali po roce 1990 původní černostrakatou populaci křížit s černým holštýnským plemenem. V současné době se již téměř čistokrevné holštýnky dostaly na užitkovost kolem 7 000 kg. Celkem 22 vystavovaných zvířat pocházelo z farmy Srby. Ta prosperuje především díky výborné péči rodiny Vogeltanzů – otce a dvou synů, kteří ještě s dvěma dalšími stájníky ošetřují 550 kusů dojnic. Předváděná zvířata byla velice dobře připravená, pro ošetřovatele to ale znamenalo minimálně 14 dní usilovné přípravy.
Černá šampiónka na druhé laktaci a zároveň celková vítězka v kategorii (otec Patrick) pocházela z farmy dalšího úspěšného chovatele Konopíka z Hostouně. Stejná dojnice si již jako prvotelka přivezla titul šampiónky z národní výstavy v Praze – Letňanech před dvěma lety . … Konopík hospodaří na … ha zemědělské půdy a chová 90 dojnic. Je prvním v oblasti, který začal dojit třikrát denně (v první fázi laktace). Nejen, že chovaná zvířata jsou v pohodě a zdravá, což byl důvod, proč chovatel se systémem začal, ale narostla v průměru i užitkovost o dva kg mléka denně na kus. V loňském roce v chovu dosáhli průměrné užitkovosti 7 400 kg mléka, do konce roku však překročí osmitísícovou hranici.
Nejlepší dojnice na třetí a další laktaci po Triosexovi pocházela z farmy stejného chovatele. Bonitér ji vybral pro její typ, zvíře je kostnaté, hranaté, s dobře utvářenými žebry.

Plemenice vybírá chovatel
V náročných podmínkách předvadiště vodili dojnice holandští farmáři a studenti čtvrtého ročníku Střední zemědělské školy v Horšovském Týně. Jako nejlepší „vodič“ byl mezi nimi vybrán Pavel Matějka, který porotu přesvědčil klidem a profesionálním přístupem.
Hodnotit v Mrákově nebyl lehký úkol, protože šlo o velice vyrovnaná zvířata. To potvrzovali i přítomní odborníci. Přitom však chovy, které vystavovaly jsou produkční. Zvířata na přehlídku vybírali, jak je dnes běžné v Evropě, nikoliv podle otců nebo firem, ale podle kvality. „Chovatel sám rozhoduje, kterou plemenici předvede,“ říká Václav Šaloun. „I když je mrákovská výstave regionální, je zdatnou konkurencí národním výstavám – Praze, Litomyšli i Přerovu,“ uzavřel Ing. Josef Šlejtr

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down