15.02.2005 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Müsli pro telata z Němčic

Firma VK-Drcman vyrábí krmné směsi v Němčicích nedaleko Kroměříže. Protože jde o menší výrobnu, snažili se najít mezery na trhu vedle velkých výrobců. Po rekonstrukci, která proběhla před čtyřmi lety, se proto specializují na směsi pro mláďata. K tomu jim slouží speciální linka pro hydrotermickou úpravu surovin.

Podnikat začal Ing.Václav Drcman v roce 1991. Tehdy si pronajal objekt bývalé tvarovny krmiv družstva v Němčicích, postupně jej i odkoupil. Před čtyřmi lety se rozhodl pro kompletní rekonstrukci. Výsledkem je moderní výrobna krmiv, která může vyrábět premixy i medikované směsi. V provozu jsou nyní tři linky: na výrobu krmných směsí, na minerální doplňky a pro hydrotermickou úpravu krmiv. V roce 2004 vyrobili v Němčicích 8100 tun směsí, z toho 90 % připadlo na speciální výrobu: minerálně-vitamínové doplňky, směsi pro mláďata,speciální výrobky pro dojnice, prasnice, koně. „Jsme malí, specializujeme se na to, co velcí nedělají …“ Ti nemají čas na technologické speciality. Jde o místo na trhu, která se snaží Drcmanova výrobna účelně zaplnit. Firma zaměstnává 20 lidí, vyrábějí ve dvou i třech denních směnách a pro rozvoz využívají především vlastní dopravu.

Hydro-termická úprava surovin
Koncepce výrobního programu vyžaduje vyrábět z kvalitně upravených surovin, proto vybudovali speciální linku, pro kterou zakoupili zařízení na hydrotermickou úpravu krmiv Jet Sploder firmy CPM s hodinovým výkonem 4 tuny. Suroviny upravené touto technologií jsou lépe stravitelné a velmi vhodné pro speciální doplňkové směsi. „Vyšli jsme z možnosti separace surovin, u všech provádíme vstupní kontrolu a všechny projdou čističkou, která se nachází jako první v technologické lince pro hydrotermickou úpravu,“ vysvětlují v Němčicích. Výsledná surovina vykazuje vynikající trvanlivost – až šest měsíců, proto mohou surovinu přivézt přímo z pole, upravit a skladovat již mačkanou. Výsledná vlhkost u sóji procesem klesá pod 9 %, u kukuřice 12 až 14 % a u obilí pod 10 %. Obilí se však sklízí suché, proto jej není třeba upravovat do zásoby.
Technologie Jet Sploder využivá přirozené vlhkosti suroviny. V komoře se surovina napaří, poté je stlačena válci a dojde k narušení buněk zrna. Vlhkost se odvede až v chladiči. Teplý vzduch v komoře cirkuluje, proto jde podle Ing.Drcmana o nejméně energeticky náročný systém mezi porovnatelnými technologiemi. Velmi důležitá pro kvalitu produktu je kombinace teploty a vlhkosti během procesu úpravy. Výsledná surovina vykazuje tzv. by-pass efekt. Například kukuřice se pak cíleně sklízí ve vyšší vlhkosti 25 %, jinak by se musela před úpravou máčet. „Má to velkou výhodu, například letos jsme ji zpracovávali při vlhkosti okolo 31 % a úpravou jsme dosáhli konečné vlhkosti u produktu 11 %.

Česká sója
V Němčicích jsou propagátory pěstování sóji v Česku. Při kombinaci ještě s hydrotermickou úpravou ji lze sklízet při vlhkosti 16 až 18 %. Jinak je třeba ji nechat na poli déle a spodní patra rostliny padají a dochází ke ztrátám. Při sklizni pro hydrotermickou úpravu se výnos pohybuje kolem 2 t/ha. Letos zpracovali pro vlastní potřebu 250 tun sóji a 100 tun ve službě. V počátcích zavádění systému spolupracovali i s Ing. Vítem Prokopem. Že je pěstování sóji v Česku reálné, dokazují i okolní podniky, ve kterých také dosahují výnosů kolem 2,5 t/ha. Sóju si nechávají zemědělci termicky upravit u VK-Drcman ve mzdě za 650 Kč na tunu.

Speciality pro telata
Díky uvedené speciální technologii úpravy krmných surovin se Drcmanova produkce směsí pro mláďata ještě podstatněji zkvalitnila. Odbyt nachází po celé republice. Stálicí v nabídce je výrobek Telmix Starter. Ten je určen pro telata a krmí se hned po mlezivovém období do třech měsíců věku. Na trhu je i jeho varianta s doplňkem mléka pro období návyku na starter. Ve výrobku je zařazena hydrotermicky upravená kukuřice, která je kvalitním zdrojem stravitelné energie. O úspěchu na trhu svědčí, jak vypočítává Ing.Václav Drcman: „Denně jím krmíme okolo 900 telat.“
V Němčicích připravují další novinku: i další suroviny zařadí do výrobku mačkané tak, aby jejich podíl byl nadpoloviční, to je dobré nejen pro lepší zamíchatelnost, ale telata si s nimi „hrají“. Po třech měsících přecházejí telata na ČOT Mix, který složením vychází z Telmix Starteru, protože však není třeba již tak vysoký obsah živin, je úspornější. „Trendem je vedle využití růstové schopnosti telat i docílení optimálního a rychlého rozvoje zažívacího traktu telete,“ je přesvědčen Ing.Václav Drcman.

Výrobna získala ISO 9001, pro kontrolu kvality využívají smluvní laboratoře například Navosu Kroměříž, S. O. S. Skalice nad/Sv. a další. Receptury všech připravovaných výrobků si tým Václava Drcmana také nejprve ověří. Proto dlouhodobě spolupracují s chovateli v okolí. „Když zavádíme nový výrobek, máme vytipované kvalitní podniky, se kterými jsme dlouhodobě domluveni na provozním vyzkoušení.Teprve po celkovém zhodnocení účinnosti a jeho ekonomickém přínosu pro chovatele, se rozhodneme o plošném zařazení do firemní nabídky“ vysvětluje Ing. Radim Šolc, v jehož náplni práce je mimo jiné tvorba receptur.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down