Hledáme starou krásu, nacházíme nový užitek – tak zní motto občanského sdružení Chalupění. Jedním z jeho cílů je vybudování regionálního zemědělského muzea v Radči u Úpice. Práce členů sdružení a dalších dobrovolníků neobnáší pouze vyhledávání muzejních exponátů. Jde i o rekonstrukci bývalého kravína, který se postupně mění v muzeum a tedy další z turistických cílů regionu Jestřebí hory.
Občanské sdružení Chalupění vzniklo v roce 2002. Podle slov jeho předsedy Bc. Pavla Melichara se do jeho činnosti se zapojily všechny generace tamních spoluobčanů. Kromě již zmíněného muzea se Chalupění stará i o historický objekt v Úpici – Dřevěnku. Právě díky činnosti sdružení je dnes Dřevěnka přístupná veřejnosti. Jak se je možné dozvědět se i na webových stránkách sdružení, organizace kromě uchovávání krás historie regionu přináší užitek i konkrétním místním lidem. V rámci programu aktivní politiky zaměstnanosti nabízí pracovní uplatnění pro lidi trpící dlouhodobou nezaměstnaností způsobené hlavně jejich zdravotním handicapem.
Rozšiřování inventáře
Vznikající muzeum shromažďujeme a obnovuje především zemědělskou techniku našich předků. Již nyní se může pochlubit ráfovými vozy, secími a žacími stroji, pluhy, rádly, pospěchy, mlátičkami, šrotovníky, poháněcími motory, rozličným ručním nářadím a mnoha dalšími zajímavostmi souvisejícími se životem na venkově. Předmětů pocházejících především od dobrovolných dárců přibývají a dalšímu rozšiřování inventáře se provozovatelé muzea nebrání. Kontaktovat sdružení je možné například prostřednictvím jeho internetových stránek www.chalupeni.cz.
Připomenout práci předků
Jak Pavel Melichar dále vysvětlil, muzeum se snaží být mimo jiné i jakousi alternativou k aktivitám některých překupníků, v jejichž rukou mnohé cenné exempláře končí. Původním majitelům přitom většinou nejde o jejich zpeněžení. Mnohem cennější je pro ně ta skutečnost, že předmět, který je připomínkou rodinné tradice, zůstane dochován, alespoň částečně je opraven a jeho popiska v muzeu činnost předků připomene.
Dveře muzea již nyní otevřené
Ačkoli se muzeum teprve buduje, již nyní je zájemci mohou navštívit. Při dnu otevřených dveří na podzim minulého roku ho navštívily asi čtyři stovky lidí. Byli to jak fandové historie a tradic, tak i někteří dárci, kteří se přišli přesvědčit o osudu věnovaného exponátu. I během roku jsou v době, kdy se v budovaném muzeu pracuje, dveře otevřené. A mimo obvyklou pracovní dobu je možné domluvit se na návštěvě telefonicky.
Rekonstrukce kravína
Vybudování muzea však zdaleka neobnáší jen vytvoření sbírkového fondu. Velmi podstatné je i jeho zázemí. Tím se stala budova bývalého kravína. Tato chátrající stavba si však nezbytně žádala rekonstrukci. Občanskému sdružení Chalupění se na její jednotlivé etapy podařilo získat finanční prostředky z několika zdrojů – například z projektu Leader ČR či přímo ze státního rozpočtu ČR. Díky těmto financím má již objekt nová okna, nové vnitřní omítky a především novou střechu.
Estetika ruku v ruce s ekonomikou
Střešní krytina pro rodící se muzeum musela splnit dvě základní kritéria. Jedním z nich byla nízká cena, neboť neziskové sdružení nemá financí nazbyt. Avšak vzhledem k tomu, že jde o objekt, který má přilákat návštěvníky a být turistickou atrakcí, estetika je rovněž důležitá. Ze zmíněných dvou důvodů byly zvoleny střešní bitumenové desky Onduroof řady Premium. Pavel Melichar kromě zmíněných vlastností krytiny ocenil i vstřícný přístup jejího prodejce, firmy Onduroof, s. r. o., která pro tento neziskový projekt nabídla výhodnou cenu.
Dvě zimy potvrdily vlastnosti
Zvolená střešní krytina má několik dalších předností. Je to například rozměr desek. Díky poměrně velké ploše (2,5 m2) je možné ušetřit na překladech. Tloušťka 3,4 mm je předpokladem možného zatížené až 300 kg/m2, což je důležité především v zimách s hojnou sněhovou nadílkou. Desky jsou ale současně velmi lehké (3,3 kg/m2), je proto jimi možné překrýt i stávající krytinu.
Vlastností, která byla při rozhodování v Radči rovněž velmi důležitá, je barevná stálost krytiny. Ta ji odlišuje od doposud používaným desek a umožňuje její použití nejen na průmyslových a zemědělských stavbách. Stálobarevnost je dosažena speciálním procesem probarvení materiálu a ochranou povrchu desek melaminovou pryskyřicí. Volit mohou zákazníci z několika odstínů. V muzeu v Radči vybrali hnědou barvu, velmi oblíbená je rovněž červená.
Další plány
Střecha na muzeu v Radči má za sebou již dvě zimy a není po nich na ní jediné stopy. I proto tu zmíněnou krytinu hodlají použít i na dalších přístavbách budovy, které mají ještě před sebou. Na závěr setkání Pavel Melichar prozradil, že dokončením rekonstrukce budovy práce neskončí. Mají tu další plány. Například zkrášlení prostranství kolem muzea. Vysadit by tu například chtěli dříve pěstované druhy rostlin a stromů.