Jaro je pro chovatele masných plemen skotu obdobím, kdy se rozhoduje o osudu mladých plemeníků, protože probíhají jejich základní výběry na odchovnách. Komisí uznaní býčci, které majitel nevyužije ve vlastním stádě, jsou nabízeni v odchovnách prostřednictvím aukcí . Letošní rok byl jiný především díky zavedení nového hodnocení podle lineárního popisu a novinkou se stalo i uvádění zjištěných plemenných hodnot v katalozích.Úspěch aukcí ovlivnil také nedostatek financí u chovatelů.
Chovatelům chybí peníze
Odchovnou známou svými vynikajícími výsledky je OPB Brodce patřící ZD Podlesí Ročov. Výběry zde proběhly během dvou dnů – 2. a 3 května a v aukci byla nabízena zvířata 4. května. Ačkoliv odchovem prošlo celkem 85 býčků , mohli zájemci uvažovat o koupi jen nabízených 37, vybírat mohli z velice vyrovnané kolekce 20 býčků plemene aberdeen angus nebo 16 herefordů, masný simentál byl nabízen pouze jeden. Průměrné dosažené denní přírůstky hmotnosti v ročovské odchovně dosáhly letos ze všech odchoven v republice nejvyšší úrovně, aberdeen angus 1870 g, masní simentálové 1919 g a 1838 g přirůstali v průměru denně během testu herefordští býčci. Ačkoliv však šlo o již jednu z posledních velkých odchoven, kde bylo možné ještě nakupovat a ačkoliv kupující získávají dotaci 30 000 Kč na nákup plemenného býčka, devět zájemců koupilo jen osm býčků plemene aberdeen angus a tři herefordy. Zájem nebyl ani o jediného nabízeného masného simentála. Šlo však o křížence s 50% podílem červenostrakaté krve a o tato zvířata chovatelé nestojí pro jejich nedostatečné osvalení. O čistokrevné simentály zájem byl a ti, kteří nakoupit přijeli, odjížděli zklamáni.
Nejvýše byl vydražen červený aberdeen anguský býk Ida Red, majitel ZOD Lánov za něj vyinkasoval 85 000 Kč, tolik investovala do jeho nákupu společnost ROVS, s. r. o. z Heřmanovic u Jablonného v Podještědí.
Proč zůstali ostatní plemeníci neprodaní? Důvodů, jak jsme zjistili, bylo více. Jistě k nejzávažnějším patří nevyplacené náhrady za sucho a nevyplacené dotace na trvalé travní porosty. „ Ačkoliv jsme museli peníze za sucho započítat do daní za rok 2000, dosud nám ministerstvo dluží,“ stěžoval si jeden chovatel. Určitý nezájem lze přičíst také na vrub neochotě zahraničních obchodníků s dobytkem nakupovat černá zástavová zvířata. Většinou však chovatelé spekulují, ceny za plemeníky se jim zdají příliš vysoké a doufají, že býka koupí levněji po aukci. Podle našich aktuálních informací jsou opravdu téměř všichni býčci, kteří na letošních aukcích nebyli vydraženi, již prodáni.
Vysoká úroveň odchovny
O odchovně jsme hovořili s ekonomem družstva Ing. Ivo Chládkem, který, jak uvedl pro Zemědělce, doufá, že nevydražené býčky prodá mimo aukci.
Zemědělské družstvo Podlesí Ročov hospodaří na celkem 2000 ha zemědělské půdy v oblasti Lounska a Žatecka a tak není divu, že na 265 ha jsou chmelnice. Celkem 400 ha tvoří trvalé travní porosty. Část je využívaná jako pastviny a zbytek na produkci krmiv. V masných systémech Ročovští chovají 120 krav, zbytek stáda tvoří telata a jalovice. „Jinak vykrmujeme býky, ve stavu je asi 320 kusů,“ vysvětluje ekonom. Ze 120 krav mají 60 plemene hereford, zbývající část je na bázi červenostrakatého plemene a krávy jsou využívané jako příjemkyně embryí plemen hereford a masný simentál. „Začali jsme tak zakládat stádo masného simentála. Příští rok na odchovně bychom už měli mít vlastní býky tohoto plemene.“
„Chov masného skotu v družstvu se datuje od roku 1991, kdy po rozpadu smluvních kooperačních podniků to byla jediná verze jak vyřešit březí jalovice, které zde zůstaly z kooperačního odchovu. Začali jsme připouštět masnými plemeny a část zvířat jsme nakoupili,“ vysvětluje ekonom Chládek. „Odchovna je v provozu od roku 1997. V roce 1996 jsme měli jen malou odchovnu, kde byli pouze tři býci v testu a první tady oznámený plemenný býk byl HRP 238,“ dodává Ivo Chládek s úsměvem.
Letošním testem od 1. prosince do konce března prošlo 85 zvířat, z 38 aberdeen angusů jich bylo vybráno 27, z 12 masných simentálů šest a z 35 herefordů prošlo hodnocením 24.
„Systém je u nás takový, že majitelé sem dají zvířata a sami si rozhodnou o tom, jakým systémem jsou prodána. Ať již před aukcí nebo na ní, nebo si je vezmou zpět do chovu,“ vysvětluje ing. Chládek. Faktem je, že letos jich bylo už 21 prodáno předem. Nejlepším herefordským býčkem na odchovně byl podle Chládka ročovský býk č. 100831 (dosáhl v testu přírůstku 2325 g). Pokud jde o ostatní plemena, například masní simentálové – chovatele Zemědělské společnosti Blšany byli všichni prodáni před aukcí. Nejlépe byl komisí hodnocen masný simentálský býk č. 103001, který v testu dosáhl přírůstku 1967 g, a aberdeen anguský býk 045374,chovatele ZD Brloh, denní přírůstek v testu 1975 g.