Kvalitní reprodukce byla, je a vždy zůstane podstatou chovu hospodářských zvířat. Dvojnásob to platí u prasat, jejichž doba života není příliš dlouhá a je potřeba zajistit rychlou obměna stáda. Nekvalitní reprodukce se velmi rychle odráží ve zhoršených ekonomických výsledcích. V České republice se nyní chovatelé prasat snaží překonat "magickou" hranici 20 odchovaných selat na prasnici a rok. My jsme se byli podívat kde a s jakými nástroji se to daří.
Velmi důležitou součástí reprodukce je i správná a včasná diagnostika březosti. Ta bývá v chovech zajištována několika způsoby: prostou zootechnickou kontrolou nebo použitím přístrojů na principu ultrazvuku. Rozlišení „březí a nebřezí“ dělohy je založené na různé propustnosti vysílaných ultrazvukových vln v různých tkáních organismu zvířete. Na našem trhu je v současnosti několik typů ultrazvukových přístrojů pro rannou diagnostiku gravidity.
Typy přístrojů pro ranou diagnostiku březosti (RDG)
Jedním z nejvíce používaných přístrojů je tzv. klasický ultrazvuk, jehož signál může být dle požadavku chovatele zvukový nebo vizuální. Diagnostiku březosti lze provádět od 25 do 75 dnů předpokládané březosti prasnice či prasničky. Jejich přesnost se pohybuje okolo 95-98 % u positivně určených ( březích) u negativně určených prasnic je nutno měření opakovat.
Dalším přístrojem je tzv. Dopplerův přístroj využívající stejnojmenného efektu. Ve sluchátkách, která jsou jeho součástí, je velmi dobře slyšet zesílené biologické zvuky, například tlukot srdce nebo pulzaci střední děložní tepny, která je pro březost rozhodující. Diagnostiku lze provádět od 25 dnů po celou dobu předpokládané březosti. Výhodou je i naprostá přesnost u positivně určených (březích) prasnic a prasniček. Nevýhodou jeho používání je požadavek na větší odbornost pracovníka, požadavek na větší klid prasnice a větší časová náročnost.
Třetím typem přístroje pro rannou diagnostiku gravidity jsou přístroje typu scanneru. Vysílané a přijímané ultrazvukové vlny se pomocí speciální technologie promítají na displej ve formě obrazu. Tkáně s vysokým obsahem vody, např. plodové obaly se na displeji přístroje zobrazí tmavě, měkké nebo pevné tkáně (svaly a kosti) jsou světlejší. Diagnostiku lze provádět od 21 dnů po celou dobu předpokládané březosti. Tyto nákladné přístroje jsou určené spíše pro praxi veterinární a humánní medicíny. Donedávna bylo použití scanneru výsadou pouze veterinárních lékařů popřípadě specialistů pro embryotransfer skotu. Pro jejich rozměry je nutné použít vozík a dochází k narušení pohody ve stáji. Největší nevýhodou je, že přístroj není využíván pouze v jednom chovu a riziko přenosu onemocnění je tudíž vysoké. Některé kapacitní chovy proto tuto službu nemohou využít.
Nyní se situace změnila. Na trhu se objevily nové, malé , jednoúčelové miniaturní scannery.
Jeden z nich používá SPV s.r.o. Pelhřimov se sídlem v Plevnici - moderní chov prasnic s kapacitou 2000 kusů. Praktikují vlastní obrat stáda a bez problémů docilují užitkovosti 21,3 odchovaného selete na prasnici a rok. Těchto výsledků dosahují pomocí vlastního hybridizačního programu, který je založen na kombinaci diskontinuitního a rotačního křížení. Základní podmínkou je ale úspěšná reprodukce. Vyhledávání boukajících se prasnic a prasniček zajišťuje inseminační technik ve spolupráci se zootechnikem. Na stimulaci pohlavních funkcí prasnic se používá kanec, který prochází chodbičkou u hlav samic a podmiňuje kvalitní reprodukci biologicky.
Podle názoru plevnických je jednou z možností další intenzifikace a zvyšování efektivity výroby v jejich chovu přesnější vyhledávání neúspěšně zapuštěných prasnic. Pro tento účel si pořídili SMART Scan A1 - přístroj speciálně vyvinutý pro RDG prasnic vhodný pro veterináře i chovatele. Je malý, lehký, snadno přenosný a lehce se s ním manipuluje. Vyniká velmi dobrým rozlišením obrazu a velkým displejem umožňujícím správnou orientaci v děloze prasnice i nezaučenému pracovníkovi.
Parametry přístroje
Hmotnost …………2320 g
Rozměry………..245 x 200 x 55 mm
Rozlišení displeje…..640 x 480 bodů
Barevné spektrum…….250 000 barev
Otočný úhel sondy………..75 stupňů
Frekvence sondy…………..3,5 až 5 MHz
Provozní doba….2 hodiny
Doba nabíjení baterií……….1,2 až 2 hodiny
Kvalitní reprodukce není jen snem
Pořizovací cena přístroje sice není podle majitele firmy Selko, Ing. Miroslava Pokorného příliš nízká, ovšem při kapacitách prasnic nad 500 kusů v jednom podniku se bezpochyby vyplatí. Při kapacitě kolem 2000 prasnic a teoretických hodnotách ukazatelů reprodukce a cenové hladiny krmných dnů se dá uvažovat o návratnosti v délce 1 roku. Pro velkokapacitní chovy je také nespornou výhodou, že si březost prasnic zjistí sami ve zvoleném čase a bez rizika kontaminace chovu choroboplodnými zárodky, které by mohly být zavlečeny při použití přístroje pro větší počet chovatelů.
Jana Doktorová