V posledním desetiletí se český chov ovcí a koz potýká s mnohými změnami. Došlo k prudkému snížení stavu ovcí z důvodu neprodejnosti vlny, změnila se orientace mnoha chovů z vlnařské na masnou produkci, zintenzívnilo se šlechtění na maso. Užitkovost ovcí a koz je pečlivě sledována a vyhodnocována jednotlivými svazy chovatelů. Nejen o těchto tématech diskutovali odborníci v setkání chovatelů ovcí a koz, které se uskutečnilo koncem listopadu v Seči u Chrudimi.
S problematikou kontroly užitkovosti v chovu ovcí a koz seznámil přítomné Ing. Vít Mareš ze Svazu chovu ovcí a koz České republiky. Připomněl, že genetický pokrok v rámci chovu a plemen se získává prostřednictvím objektivních informací z kontroly užitkovosti a dědičnosti a navazující intenzivní selekcí. Upozornil na změnu zákona o plemenitbě- nová verze č. 471/2000 nepovoluje fyzické zjišťování hmotnosti jehňat ve 100 dnech věku a živé hmotnosti jehnic a beranů před vstupem do plemenitby samotným chovatelem. Tyto údaje musí zjišťovat oprávněná organizace.
Podle ing. Mareše je potěšitelné, že v letošním roce nastal obrat ve vývoji stavů ovcí, které vzrostly na 90 241 kusů. Vzrostla i plodnost u sledovaných bahnic ze 135 na 150 % a přírůstek z 215 na 235 g denně. Nejvýraznějšího pokroku v oblasti plodnosti bahnic a hmotnosti jehňat ve 100 dnech věku dosáhlo plemeno bergschaf, německá dlouhovlnná a merinolandschaf.
V chovu koz došlo naopak k opětovnému snížení stavů na 28 477 kusů. Naproti tomu se průměrná dojivost koz za 300 denní laktaci zvýšila o 43 kg a přírůstek ze 184 na 207g. Zároveň bylo ale zaznamenáno zhoršení reprodukčních ukazatelů.
Kromě ing. Mareše vystoupilo se svými příspěvky mnoho českých i zahraničních osobností chovu ovcí a koz. Některé další poznatky z listopadového semináře Vám přineseme v následujících číslech periodik našeho vydavatelství.