Ve dnech 20.–22.11.2023 se v Abú Dhabí, v hlavním městě Spojených arabských emirátů, pořádal světově proslulý putovní veletrh zaměřený výhradně na zemědělství, výživu a zdraví a technologie pro živočišnou výrobu. Na tento veletrh si našla cestu i společnost ADW, aby prezentovala systém výživy, který používá v České republice a představila své produktové portfolio.
Že je blízký východ lokalita se zcela odlišnou krajinou, kulturou i přístupem k zemědělství snad není překvapením, ale dovolte mi alespoň v kostce popsat pár nejvýznamnějších rysů, které jsme mohli při pětidenní návštěvě SAE poznat.
- V podstatě všude je poušť. Cokoliv by mělo být zelené, tak musí být pod závlahou. Spotřeba odsolené vody je zde nepředstavitelně závratná. Nejen pro lidskou potřebu a zmiňovanou závlahu, ale také pro gigantické farmy a potřebu napájení zde chovaných zvířat.
- Farmy jsou vesměs všechny obrovské – mléčné farmy mají tisíce kusů koncentrovaných vždy na jednom místě (kravské i velbloudí).
- Speciální postavení zde mají koně, obzvlášť arabští plnokrevníci, ale i teplokrevní sportovní koně, další takovou výsadní kategorií jsou závodní nebo výstavní velbloudi. Areály s jejich chovem jsou plně vybavené, klimatizované, osvětlené, připravené na večerní tréninkový režim, kdy jsou přijatelnější teplotní podmínky.
- Kultura je odlišná, mají jiná pravidla, vše je víc pod kontrolou a dá se říci regulované, proto zde není možné obchodovat bez prostředníků, registrovaných a zavedených obchodních firem, které mají zelenou při jednáních s kontrolními orgány stejně jako s majiteli či manažery farem.
Téměř stovka návštěv
A co dodat k naší účasti na veletrhu? Musím přiznat, že jsme byli po celé tři dny vytížení. Doslova jsme se nezastavili, byli jsme v našem stánku s vlajkou České republiky možná jako atrakce, která lákala k navštívení nebo design stánku byl zvolen tak lákavě, že se prostě stavili různí lidé z různých částí světa. Nicméně jsme za tři dny přivítali na kratší či delší kus řeči zhruba 90 návštěv. Byli mezi nimi farmáři, obchodníci s komoditami i krmivy, veterináři, výrobci krmiv, učitelé z vysokých škol, zástupci firem s aditivy, léčivy či jiní subdodavatelé. Všichni zmínění byli jak přímo z Arabských Emirátů, tak i z jiných lokalit jako je Pákistán, Indie, Kuvajt, Irák, Súdán, Turecko, Indie, Egypt, Nigérie a další.
Produkty zaujaly
Zajímavé byly reakce návštěvníků na systém výživy a s tím související portfolio produktů ADW Feed, které stručně řečeno zaujaly. Některé produkty jako jsou kukuřičné či ječné vločky nejsou pro tuto část světa neznámé. Využívají podobné technologie a krmí pomocí vloček výstavní i produkční zvířata. Sofistikovaná skladba našeho müsli pro telata jim svou kvalitou a vzhledem více připomínala krmení pro sportovní koně, ale celý koncept je velmi zaujal a téma mikrobiomu a rozvoj zdravého bachoru bylo velmi oblíbené a diskutované. Sójové vločky neznali vůbec a hodně se o ně zajímali, doptávali se na další informace ohledně obsahu tuku a jak funguje jako zdroj energie. Někteří si nechali doposlat informace, jiné zajímaly rovnou ceny. Vysoce povzbuzující byla slova veterinářů, kteří se s námi bavili na témata jako je rozpustnost živin, snížení acidogenního působení škrobu, omezení lepku do bachoru a zvýšení celkové využitelnosti živin. Náš koncept se jim doslova líbil, vnímali náš pozitivní přístup ke zdraví zažívacího traktu od bachoru přes střeva až ke zdravé produkci mléka a masa.
Kdybych měla za sebe shrnout zkušenost z návštěvy v Abú Dhabí, která nám byla umožněna, tak řeknu: „Je to svět plný paradoxů, svět, který díky zdrojům ropy nemá finanční nouzi, ale kterému chybí klimaticky přijatelné podmínky. Přesto si tuto část Země lidé podmanili, a to právě skrze peníze a za ně pořízené technologie. Co zde chybí je větší informovanost, stabilita v postupech, soběstačnost a preciznost. Jsem moc ráda, že jsme mohli reprezentovat české zemědělství na veletrhu takového rozsahu a ještě k tomu mimo Evropu. Je to cenná zkušenost, kterou jistě zúročíme v blízké budoucnosti.“
Mgr. Michaela Zelenková
ADW Feed
Více v Našem chovu 1/2024.