29.07.2007 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Valašsku opět ožily tradice

Chov ovcí k Valašsku nerozlučně patří stejně jako tradice, které se zde po staletí uchovávají. K jejich oživení měla přispět prezentační a vzdělávací akce „Tradiční Valašsko, chov ovcí a produkce“, která se uskutečnila v Prlově na Vsetínsku. Návštěvníci tu mohli vidět mnoho zajímavého a navíc se i skvěle pobavit.

Valašsko je odedávna spojováno s chovem ovcí. S postupem času se ale bohužel z Valašských kopců začaly vytrácet nejen místní tradice, ale také samotné ovce. K oživení chovu ovcí i souvislých tradičních řemesel měl proto přispět ovčácký den v Prlově, kterého se mohli milovníci ovcí zúčastnit koncem května. Sobotní návštěvníci tu mohli strávit příjemný den s doslova nabitým programem. Velký úspěch sklidila například ukázka stříhání ovcí, která zaujala jak starší, tak mladší pozorovatele. Ne méně zajímavé bylo také pasení a nahánění ovcí pomocí ovčáckých psů či ukázky tradičního ručního zpracování vlny a kůži tkaním, předením, filcováním. Kdo chtěl mohl shlédnout také ruční výroba papučí či galanterních doplňků. Rájem pro děti bylo ježdění na ponících či projížďky v kočáře s dvojspřežím. V průběhu dne moli návštěvníci ochutnat a zakoupit si speciality z jehněčího a skopového masa, a okusit ovčí sýry nebo žinčici. Dvanáct největších jedlíků se zúčastnilo soutěže v pojídání halušek, jejíž pravidla zněla takto – v co nejkratší době spořádat 200 gramovou porci halušek s brynzou a slaninou a na závěr ji zapít pohárem žinčice. K všeobecné pohodě návštěvníků přispělo jak slunečné počasí tak živá country hudba, ale nechyběla ani cimbálová. Součástí akce byla expozice zemědělské techniky několika regionálních prodejců, kteří tak získali příležitost svou firmu prezentovat na veřejnosti. Zákazníci zde přitom měli možnost nechat si na přání předvést vybrané stroje.
Akce byla realizována za finanční podpory Zlínského kraje a na její organizaci se podílelo také svaz Pro-bio, Agrární komora Valašska, Zemědělský svaz ČR, FOA nadační fond pro ekologické zemědělství, Obec Prlov, Střední škola zemědělská a přírodovědná Rožnov pod Radhoštěm a další instituce.

Tradice se už téměř vytratily
„Zatímco dříve bylo Valašsko plné ovcí, dneska už je chová málokdo a naše tradice tady pomalu zanikly. Našim přáním je, aby se v tomto regionu tradiční řemesla znovu oživily a lidé v nich i nadále pokračovali. Tento ovčácký den by tomu měl pomoci,“ vysvětlil starosta obce Prlov Ladislav Gargulák, který doufá, že bude mít akce žádaný efekt a chov ovcí a tradiční řemesla se do Valašska znovu vrátí. Sám starosta je zemědělec tělem i duší. Jeho společnost obhospodařuje dvě stě hektarů zemědělské půdy, má tři a padesát krav, sedm koní a okolo čtyři sta třiceti ovcí s jehňaty. „Naše generace byla vychovávána k práci, uživil se jen ten, kdo poctivě pracoval. Doba se ale změnila, dnes lidi pracovat nechtějí a raději berou sociální dávky. S tím by se mělo něco udělat,“ poznamenává Gargulák, který zastává funkci starosty Prlova již páté volební období. Jak prozradil, obec se jako jedna z mála může pochlubit nízkou nezaměstnaností, okolo 3,7 procent, a dobrými platovými podmínkami srovnatelnými s velkými městy. Obec má i vlastní saunu, fitcentrum, kulturní dům a také nově vybudované agroturistické centrum.

Střihání ovcí je náročná práce
Ukázka střihání ovcí na ovčáckém dni nemohla chybět. Své střihačské umění tu předvedli Petr Adamec z Nového Jičína a Jan Sochůrek z Tršic, kteří se této činnosti věnují již několik let. „Řemeslo jsem zdědil po svém otci. Beru ho hlavně jako zábavu, jelikož touto prací se normálně živit nedá,“ říká Adamec a Sochůrek potvrzuje. „Máme každý svou práci a střihání je jen přivýdělek a taky koníček,“ říká a prozrazuje, že u větších stád si za jednu ovci střiháním mohou vydělat čtyřicet a u menších stád šedesát korun. Oba spolu jezdí a stříhají ovce po celé republice, práce je prý dost, přičemž největší stáda jsou prý u Prahy. Za jeden den je podle nich možné ostříhat až sto ovcí, ostříhat jednu ovci přitom trvá zhruba pět minut. Práce je to ovšem velmi fyzicky náročná, trpí při ní hlavně záda. I profesionální střihači vydrží práci dělat maximálně po dobu deseti let. Střihačů ovcí je v současnosti v České republice poměrně málo, okolo dvaceti, a těch profesionálních je ještě méně. Dali by se prý spočítat na prstech jedné ruky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down