19.11.2017 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejdůležitější změny v DAC výpočtu k dubnu 2016 (V.)

Předchozí díly se zabývaly především tím, k jakým jednotlivým změnám došlo a jaký to mělo přímý dopad na konkrétní plemenné hodnoty. Široká chovatelská veřejnost však měla možnost vidět jenom celkový vliv všech těchto změn na zveřejňované plemenné hodnoty v TOP GZW.

Zde je ale potřeba brát v úvahu, že došlo nejenom ke zde uváděným úpravám, ale samozřejmě součástí byly také změny každého výpočtu, ať již v důsledku nárůstu dostupných informací nebo vlivem posunu báze. Ten činil od minulého výpočtu u GZW -1,2 bodu, u MW -0,8, u FIT -0,6, u průběhu porodů dceřiné -0,7, u indexu plodnosti a zdraví vemene shodně -0,5. U všech ostatních znaků masa a fitnesu byl nižší než -0,5 bodu.

Dopad všech těchto změn na vybrané PH, případně jejich spolehlivosti zobrazuje tab. 1. I přes pokles nejvyšších hodnot, vzhledem k navýšení těch nejnižších, došlo třeba u GZW naopak v průměru k nárůstu o necelý jeden bod. Spolehlivost GZW v průměru poklesla o zhruba 4 %. I když u MW nemělo dojít k rozdílu ve spolehlivosti, u pěti býků ke snížení došlo. U jednoho to bylo o 4 %, u ostatních o 1 %. Zde to ale mohlo být zapříčiněno opravou ať již překlepem čísla zvířete při kontrole užitkovosti nebo například opravou původu, či z řady jiných důvodů. U indexu masa se neměnil model výpočtu, ale ke změnám PH i spolehlivosti došlo vzhledem k jinému podílu jednotlivých znaků. Zatímco netto přírůstek má spolehlivost u zveřejněných býků v průměru 86 %, jatečné třídy 83 a jatečná výtěžnost, vlivem již zmiňovaným problémům, kdy ne všechny jatka ji vyhodnocovaly, jenom 73 %. K velkým změnám došlo ve výpočtu znaku fitnesu, proto také v indexu FIT byly z dílčích souhrnných indexů zjištěn největší rozdíly. Pod ním jsou potom zobrazeny jednotlivé dílčí znaky fitnessu, které jsou také indexy. K nejrozsáhlejším úpravám a k velkému nárůstu dat došlo u indexu plodnosti, proto logicky jde o znak s vůbec největším rozpětím změn. Jiný způsob výpočtu přinesl výrazné rozdíly i u obou typů průběhu porodů. V případě dlouhověkosti jsou pak rozdíly způsobeny především nárůstem objemu dat v důsledku připojení informací i z českých chovů. Obecně geonomičtí býci dosahují většího rozdílu, výjimkou jsou některé znaky fitnessu, kde nárůst nových informací z prověření na dcerách způsobil větší rozdíly u býků prověřených.

Ing. Marie Ondráková, Ph.D.

Celý článek najdete v NCH 12/2017

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down