Dlouhotrvající spor o vedení plemenné knihy českého teplokrevníka skončil stažením žádosti Asociace svazů chovatelů koní ČR (ASCHK). Valná hromada asociace o tom rozhodla ve Větrném Jeníkově a její prezidium pak uložený „zákrok“ provedlo. Ministerstvo zemědělství tedy mohlo dát statut uznaného chovatelského sdružení druhému zájemci, a tím byl Svaz chovatelů českého teplokrevníka. Problémy ale přesto nezmizely.
V současné době je ASCHK uznaným chovatelským sdružení (UCHS) pro sedm plemen. Jsou to českomoravský belgický kůň, norický kůň, slezský norický kůň, hafling, shetland pony, velšská plemena pony, cob a velšský polokrevník a český sportovní pony.
Statut UCHS dále obdržela Asociace chovatelů huculského koně, Svaz chovatelů Shagya – araba v ČR, Svaz chovatelů lipického koně, Asociace chovatelů plnokrevných arabských koní, Jockey Club ČR (pro plemeno anglický plnokrevník) a Česká klusácká asociace (pro plemeno klusák). Plemenná kniha starokladrubského koně je určitou výjimkou, protože ji nevede žádné UCHS, ale podle zákona č. 154/ 2000 Sb. státní podnik Národní hřebčín Kladruby nad Labem.
Žádná dohoda o servisu
Označování a registraci koní pro ASCHK a Asociaci chovatelů huculského koně zajišťuje letos jako loni šest inspektorů: Jejich aktivity v terénu jsou rozděleny podle současných okresů České republiky. A o praktické využití inspektorů v chovech českého teplokrevníka teď právě také jde.
Ačkoliv zásadní spor mezi ASCHK a Svazem chovatelů českého teplokrevníka byl, jak již je výše uvedeno ukončen hlasováním valné hromady, obě organizace dosud neukončily jednání o službách a jejich cenách s nějakým konkrétním výsledkem. Svaz je podle slov svého předsedy Ing. Jana Kutěje připraven dohodu o poskytování servisu s asociací uzavřít a variantu jednat přímo s inspektory považuje až za další možnost, kdyby ta první nevyšla.
Domácí „teplokrevná“ scéna má ovšem víc starostí a některé jsou zcela zásadní.
Syntetické plemeno není plemeno?
Žádost o udělení statutu UCHS podal na MZe rovněž Západočeský svaz chovatelů sportovního koně, který v březnu 2001 vznikl spojením Svazu chovatelů slovenského teplokrevníka, Svazu chovatelů západočeského sportovního koně a Svazu chovatelů českého sportovního koně. Ministerstvo ovšem uznávací řízení v tomto případě zastavilo. Proč? V rozhodnutí se říká: „MZe zjistilo, že záměrem žadatele je vést plemennou knihu pro populaci koní, která je v podstatě totožná s populací českého teplokrevníka“. Posouzení žádosti zmíněného svazu totiž bylo na České plemenářské inspekci a ta uvedla: „ Sportovního koně nelze dle našeho soudu považovat za samostatné plemeno a proto není nutné na něho vést samostatnou plemennou knihu.“
S tímto záměrem nekompromisně nesouhlasí dva renomovaní reprezentanti žadatele o statut UCHS, Ing. Václav Nágr a Ing. Zdeněk Muller, CSc.:„Chov sportovních koní se stal mezinárodní záležitostí, migrace genů je vysoká a stále se zvyšuje. Stírají se hranice mezi státy či chovatelskými oblastmi i mezi jednotlivými plemeny, vznikají nové linie i rodiny, vzniká mezinárodní syntetické plemeno sportovní kůň. Od Evropy přes Kanadu po Austrálii a Nový Zéland proto byly založeny nové plemenné knihy. Český sportovní kůň je rovněž nově synteticky vytvořené plemeno, chované pro výraznou demonstraci užitkových znaků skokové schopnosti a pohybového potenciálu. Reálný základ mu daly založení a realizace plemenné knihy slovenského teplokrevníka v České republice. Změnou plemenářského zákona tedy dochází ke změně názvu plemene i plemenné knihy.“
Nová kauza je prostě před námi, Západočeský svaz minulý týden podal rozklad proti uvedenému rozhodnutí k odboru zemědělských komodit MZe.