20.02.2001 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Není dobrý ovčák bez dobrého psa

Naposledy na našem území soutěžili psi v práci se stádem ovcí v roce 1991 v Rovečné, kde bylo ještě podle pravidel v tzv. německém stylu uspořádáno Mistrovství České republiky. Šňůra „neplodných let“ byla přerušena až v loňském roce, kdy při mezinárodním veletrhu PragaAgro v Praze Letňanech byla dne 20.10.2000 uspořádána na přilehlém letišti soutěž podle nových řádů v tzv. anglickém stylu. Ve stručnosti se dá rozdíl mezi styly charakterizovat tím, že u německého se soutěží s velkým stádem ovcí, zatímco u anglického stylu se stádečkem o pěti kusech. Na této soutěži se také představili border collie - psi plemene dosud u nás v pro tuto práci nevyužívaného, podle názorů odborníků však jednoznačně nejlepšího na světě. Podle rostoucího zájmu o chov ovcí a také o štěňata a výcvik tohoto plemene to vypadá, že se i v této oblasti „blýská na lepší časy“.

Asi největší vliv na to, že se ovčáci začínají opět zajímat o využívání psů pro manipulaci se stády ovcí má naše zemědělská politika, která opět po dlouhých letech začala podporovat chov ovcí. Příznivě se projevuje i změna plemen ovcí a způsobu jejich chovu. Mnoho našich zemědělců také vycestovalo do zahraničí a tam poznalo, že všude platí heslo mezinárodní organizace pro pracovní ovčácké psy ISDS (International Sheep Dog Association) „Není dobré stádo bez dobrého ovčáka - není dobrý ovčák bez dobrého psa“.
Prvním krokem pro dobrou práci je, aby měla nějaký pevný řád, který je dodržován. To může zajistit dobře fungující specializovaná organizace. O chov tohoto mimořádného psího plemene se stará Border Collie Club Czech Republic (BCCCZ), o výcvik Česká asociace pro pracovní ovčácké psy (CSDA = Czech Sheep Dog Association). Obě organizace, BCCCZ a CSDA, vydávají vlastní zpravodaj pro členy a vedou Internetové stránky (www.volny/BCCCZ, respektive. www.schok.cz/CESKY/index3.html). Obě organizace v roce 2000 spolupracovaly při organizování různých akcí, které měly za úkol ukázat širší veřejnosti jak zajímavá a důležitá je práce s ovčáckým psem při manipulaci se zvířaty. Byly zpracovány a schváleny (na úrovni ČMKU a ÚKOZ) oficiální řády a vyškoleni instruktoři a rozhodčí pro zkoušky a soutěže v této zajímavé kynologické disciplíně. Byly navázány kontakty s mnoha evropskými organizacemi pro chov a práci s border colliemi (téměř v každé vyspělé zemi existují obdobné organizace), z internetových stránek nebo ze zpravodajů, které nám některé z nich posílají, se dovídáme různé aktuální informace, čerpáme z nich nové poznatky.
Aby hned od počátku byly kvalita zaručena, jako školitele jsme si na první praktické školení pozvali mistra světa a trojnásobného mistra Evropy Holanďana Serge van der Zweepa. Školení proběhlo za účasti asi dvaceti zájemců v polovině dubna v Podkosti u Sobotky. Podrobně se o něm psalo v některých novinách a časopisech. Koncem listopadu bylo v Podkosti uskutečněno školení zájemců o výcvik v pasení ovcí, které vedl Michal Hrdlička, člověk, který dlouhodobě žije v Austrálii a profesně se výcvikem psů pro pasení ovcí a dobytka zabývá. Navázaná spolupráce s ním je pro nás v této oblasti velkým přínosem. Chceme využít jeho několikaměsíčního pobytu v ČR a na jaře 2001 s ním uspořádat ještě několik setkání.
Neméně významným krokem pro podporu zájmu ovčáků o práci s border colliemi bylo přednesení dvou odborných příspěvků, videoprogram a praktické předvedení práce několika border collií u stáda (ne sice ovcí, ale speciálních kachen – indických běžců) na začátku listopadu v Seči na semináři Svazu chovatelů ovcí a koz v ČR (SCHOK).
Velkým přínosem pro rozvoj pasení se psy u nás byl dovoz osmi border collií z pracovních linií z různých zemí světa. Z čistých pracovních linií ISDS, a linií, kdy se ISDS vyskytuje u některého z předků, je i několik dalších border collií přivezených k nám již dříve. Genetický základ máme, myslím, u nás dobrý, snad jsme i dobře začali.
Přál bych si, aby i naši ovčáci pochopili to, co v zahraničí mají za samozřejmost. Ovčácký pes se pořizuje (kupuje) na dlouhou dobu, a hlavně proto, aby sloužil. Kdo se spokojí s horším průměrem, může mít později starosti navíc. Zjišťuji, že mnoho lidí si raději koupí štěně, které je levné, byť by třeba bylo bez průkazu původu. Je jim úplně jedno z jakého chovu pochází. Koupí-li si ale někdo štěně, o jehož původu (a tedy ani povaze a zdraví) nic neví, nelze ani předpokládat, že z něj vychová psa, který bude při pasení dobrým pomocníkem. Když se mu to přece jen podaří, může mít pes v dospělosti zdravotní problémy. Je to velké riziko. Asi jen málokterý z ovčáků ze zemí s ovčáckou tradicí by si pořídil psa, o jehož původu téměř nic neví, byť by byl téměř zadarmo. U nás se cena za štěně border collie s dobrým genetickým základem (ne úplně každá border collie má pro práci s ovcemi vynikající vlohy) pohybuje kolem 15 až 18 000 Kč.
Dobře vycvičený pes udělá hodně práce, kterou nelze ničím nahradit, ušetří nejen spoustu času, ale i peněz a to i když se zdá, že počáteční investice do koupě „pořádného“ psa je poměrně vysoká. Ti, kteří využívají border collie pro práci se zvířaty, mohou potvrdit, že návratnost této počáteční investice je opravdu vysoká.

Kontakt: Ing. Radko Loučka, CSc., U Svodnice 105, 104 00 Praha 10
tel. 02 67711253 domů, 02 67711747 do práce, 0603 888362,
fax: 02 67711448, E-mail: loucka@vuzv.cz, rloucka@usa.net

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down