03.11.2002 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nepreferovaní se nechtějí vzdát

Krizový a konsolidační chovatelský program pro zachování plemene české výrazně masné (ČVM) se má stát brzy realitou. Jde o první konkrétní reakci zainteresovaných chovatelů na zásadní rozdělení otcovských plemen. Nyní tedy máme plemena preferovaná a rezervní. A právě rozhodnutí Šlechtitelské komise Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě poslalo ČVM společně s plemenem hampshire do „nepreferované, nedoporučované a nepodporované“ sféry hybridizace.

Svaz už v návrhu dotačních titulů pro příští období (tento materiál zatím doputoval přes Ministerstvo zemědělství ČR k Agrární komoře AK) silně diferencoval podporu jednotlivých plemen. Ukončený test vlastní užitkovosti každého kanečka ČVM by měl být podpořen částkou do 2000 Kč. Landrase, bílé ušlechtilé/ otcovská linie, duroc a hampshire jsou na tom o 1000 Kč lépe, podpora kanečků plemene bílé ušlechtilé/ mateřská linie je navržena do 4000 Kč na kus a nejvíc zvýhodněni mají být reprezentanti stresstabilního pietraina (návrh podpory do 6000 Kč na kus).

Obranu koordinuje
dr. Kraif z Všetic

Obranné aktivity chovatelů ČVM momentálně koordinuje MVDr. Jiří Kraif z Agroprimu Všetice. Zmíněná akciová společnost z Benešovska vlastní 150 prasnic tohoto plemene. Kraifa podporuje například František Matouš, jinak ředitel, jednatel a spolumajitel firmy Hájek, podnikající v okrese Mladá Boleslav (ve šlechtění má 40 prasnic ČVM): „Byli jsme s dr. Kraifem od počátku u zrodu tohoto výrazně masného plemene, postupem času určitě dobře zapsaného u veřejnosti. Rozhodnutí svazu mi ze všeho nejvíc připomíná bleskurychlé hození ČVM přes palubu.“
Také Ing. Milan Turek, předseda představenstva akciové společnosti Pivkovice (okres Strakonice) si myslí, že ČVM bylo ublíženo a to z více stran. „My s jeho chovem pokračujeme, i když stav prasnic snížíme na 20 až 30 kusů. Kombinaci s pietrainem totiž nadále pokládáme za velice perspektivní.“

Proč končí chov
v Helvíkovicích

Radek Štolfa, hlavní zootechnik Zemědělské společnosti Horní Krupá z okresu Havlíčkův Brod (55 prasnic ČVM) tvrdí, že s odbytem produkce neměl a nemá problém. „Zájem o ČVM trvá, zákazníci byli a jsou spokojeni. Teď je nesmírně důležité spolupracovat a udržet chovnou základnu plemene.“ Stav 30 prasnic ČVM nehodlá redukovat ani ŠVCH Frahelž z okresu Jindřichův Hradec: „Pro nás prostě představují dobrý podklad pro křížení a produkci zvířat F 1,“ konstatoval jednatel společnosti Ing. Jan Kunc.
Se šlechtěním ČVM naopak končí Uniagra Jarošovice (okres Jindřichův Hradec). Původní stádo 120 až 130 prasnic se proto už zmenšilo víc než dvakrát.. Důvod? „Špatný odbyt plemenných kanečků,“ lakonicky konstatovala Ing. Dagmar Sýkorová z farmy Čihovice.
S pretižním chovem ČVM definitivně končí akciová společnost Fitmin. Důvod je prostý – významný producent krmiv z Helvíkovic považuje další pokračování chovatelských aktivit za konflikt firemních zájmů. Krmiva prostě dostala přednost.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down