15.04.2023 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Normandský skot se představí v Brně

U nás se etabluje už více než 20 let. Původem z Normandie je to typicky kombinované plemeno prakticky všestranného využití. Je obdařeno řadou vynikajících až unikátních vlastností. Snad kromě extrémně intenzivního chovu, kde jsou normandky drženy v čistokrevné podobě a chov je postaven na vysokých dávkách jadrných krmiv včetně kukuřice, se mu daří prakticky všude.

 Jinak je to ovšem přirozeně velice nenáročné plemeno s pozdnější dospělostí, s opravdu výtečnými mateřskými vlastnostmi, velice mírné povahy a s vynikající kvalitou své produkce. U mléka je to především díky vysokému a optimálnímu poměru mléčných složek současně s ideálním složením kaseinové frakce při vyšším obsahu vápníku. Konkrétně je to výrazně vyšší výtěžnost sýřeniny, kterou zajišťuje takřka výhradně zastoupený BB kappa kasein. Z hlediska praktického vyloučení negativního vlivu potravní intolerance určitých lidí na mléčnou bílkovinu je to pak téměř výhradní podíl beta kaseinu typu A2A2 v mléce. Ten je právě nepostradatelný pro produkci ve světě stále oblíbenějšího a2 mléka.

      V poslední době se objevují i zajímavé výsledky výzkumů poukazující na vyšší podíl zdravějších Omega-3 mastných kyselin u skotu chovaného na typickém travním drnu, respektive v pastevních systémech s malým, nebo žádným přídavkem jadrných krmiv a spíše vyloučením energetických krmiv typu kukuřičná siláž apod. Uvádí se, že jde až o dvakrát vyšší podíl těchto nenasycených mastných kyselin oproti obsahu u zvířat klasicky krmených u žlabu. V těchto systémech, např. BIO se právě rustikálnější ráz normandského skotu cítí jako doma a vykazuje zde velice zajímavou efektivitu. Je zjevně odolnější vůči relativnímu nedostatku energie ve výživě. V kombinaci se zmíněnými nenasycenými kyselinami v mase je pak striktně geneticky založené, velmi jemné mramorování normandského masa optimální kombinací zdravější a současně gastronomicky (chuťově) cennější potravinou pro lidskou výživu. 

   Příklady lákají

 Těchto vlastností si všimli i šikovní čeští chovatelé masného skotu a na pozadí svého neutuchajícího novátorství zkoušejí a úspěšně ověřují využití zmíněných unikátních vlastností normandského skotu ke zvýšení atraktivity a efektivity svých chovů. Jména jako Ing. Papáček Kaliště, Ing. Vítů Mohuřice, Ing. Müller Mnětice, manželé Jezlovi Zvíkov u Lišova a další jistě skýtají garanci se s opravdovými zájemci podělit o takto získané zkušenosti.

    Stejně tak chovatelé normandek v mléčné KU. Jako například Ing. Bicek Žaltice u Českého Krumlova. Prodává BIO mléko při užitkovostech dojnic 6000 až 7300 kg, aniž by již čtvrtým rokem krmil v laktaci jakýkoliv jadrný přídavek. Jeho stádo žije léto-zima pouze na travním drnu. Nebo výkladní skříň českého „normandění“. Všestranná BIO farma pana Zaorala a jeho rodiny v Čabové u Moravského Berouna produkuje a2 mléko na dojícím robotu. Navíc vynikající sýr „Zlato z Čabové“ ať už přírodní, či zrající zatavený ve vosku (červeném, resp. žlutém) od paní Aleny, je skutečnou lahůdkou výrazné a silné chuti. Ta dokonce graduje svojí osobitostí i po delším než ročním skladování v chladničce. Současná spolupráce s další BIO farmou ověřující chov normandek v Agrofyto Horní Lideč na Valašsku jim dává příležitost uplatnit se na domácím trhu s mimořádně kvalitním normandským masem. To by se jinak v řetězci běžných masokombinátů a supermarketů ztratilo v moři konvenčně krmených zvířat. Agrofyto provozuje vlastní, velmi kvalitní zpracování masa do balíčků a současně pracuje se stádem na perspektivě produkce a2 mléka.

     Způsob chovu normandek v konvenčním, středně intenzivním systému hospodaření provádí během již devíti let trvajícího převodného křížení z české straky na své farmě pan Klouza v Radimi u Jičína. Jeho cílem je produkce a2 mléka vysoké složkové hodnoty na robotickém dojení. Výrazně se mu zvýšila užitkovost (až o 2500 kg) i obsah bílkovin (o 0,12 %) a to současně při velmi dobrých parametrech reprodukce (365 až 385 dní). Ukazuje se ovšem, že při této intenzivnější formě výživy včetně kukuřičné siláže bude nutné pro následné lepší utváření vemen (byla tu totiž červenostrakatá základna) praktikovat také časnější (o 2-3 měsíce) zapouštění jalovic, než je obvyklé v extenzivnějších chovech. Zde již hrozí zbytečné ztučnění těchto zvířat s následným projevem hlubších vemen na druhých a dalších laktacích. Také určité metabolické disbalance na prvních laktacích by mohly zbytečně snižovat efektivitu chovu.

      Velmi dobré až výborné výsledky se opakovaně prezentují také při jednorázovém „záchranném“ křížení hůře březnoucích holštýnek s normandským spermatem i ve vysoce intenzivně krmených chovech. Zde bývají zcela totožné výsledky v produkci kg T + B. Od druhých laktací zejména v indexu stáda pak dokonce lepší, právě z titulu určité pozdnosti plemene a vyšší dědivosti obsahu složek, především bílkovin. Ve většině případů se tu jeví i o něco delší dosahování dlouhověkosti v průměru o 0,5 – 1 laktaci. Příkladem takového využití mohou být chovy Luka, a. s, ZS Sloveč, a. s., AGRO Slatiny, a. s. Je zde důležitý i pečlivý výběr typu normandského plemeníka vhodného pro tento způsob využití.

      Normandské plemeno nejen na základě shora uvedených příkladů vykazuje u nás skvělou plasticitu použitelnosti, která ho opravňuje k hodnocení coby plemena mimořádně všestranného s nejvyšší kvalitou produkce, která za dobře nastavených podmínek skýtá i unikátní možnost využití vysoké přidané hodnoty.

 

Program na Brněnském výstavišti

        Kromě osvěžujícího pohledu na nedaleko ustájené trojbarevné normandky evokující pocit snadného bytí, a kromě zkušeností s chovem normandského plemene v ČR se také doslechnete o jeho unikátních přednostech. To vše u stánku normandského svazu. Můžete i ochutnat, co je a2 mléko a jaký má význam pro lidské zdraví. Nebo proč jsou ve Francii za nejkvalitnější sýry považovány často ty, které jsou vyrobeny z normandského mléka. Zjistíte i ochutnáte, že skvělé sýry zatavené do vosku se daří vyrábět i paní Zaoralové na nejznámějším českém statku s normandkami v Čabové u Moravského Berouna. Proč jsou jedny v červeném vosku a druhé ve žlutém?

       Jistě také uslyšíte o významu jemného mramorování normandského masa pro špičkovou kuchyňskou úpravu vybraných specialit od manažerů BIO farmy Agrofyto, sourozenců Mužikovských z Lidečka na Valašsku. Také se dozvíte o posledních výzkumech ohledně vyššího obsahu zdravějších omega-3 mastných kyselin v hovězím mase zvířat chovaných na pouze travních porostech a pastvinách, nebo BIO systémech. Ukázky zpracování hovězího masa pak bude předvádět v sobotu a neděli u ringu chovu prasat vyhlášený odborník kuchař a řezník František Kšána.

Můžete využít prodeje vysoce kvalitního normandského BIO masa, případně plnotučného pastevního BIO mléka typu a2 a z něj i získaných obzvláště kvalitních mléčných výrobků v

  • Neděli 23. 4. 2023 od 9.00–16.00
  • Úterý 25. 4. 2023 od 9.00–12.00 rovněž u stánku Normandského svazu.

Prodej tak úspěšné a2 zmrzliny z normandského mléka poběží během celé výstavy z automatu u stánku Normandského svazu mezi 9.00 až 16.00 hod.*

Přijďte pobejt a trochu se i něco dozvědět!

Ing. Jan Zámečník

SCHNS, z.s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down