Na sklonku minulého roku byl v Rotterdamu za přítomnosti světových médií představen nový model dojicího systému Lely Astronaut. Nová konstrukce robota přinesla i naprosté novinky technologii dojení - individuální pulzaci pro každý struk či stanovení počtu somatických buněk pro každou čtvrť během dojení. S automatickým systémem se představily také další high- tech novinky: Hi-Tag – systém monitorující práci bachoru nebo krmný automat na pastviny napájený solární energií.
Nizozemská společnost Lely dosud vyvinula kolem 3000 dojicích robotů, které našly uplatnění v pětadvaceti zemích světa, včetně České republiky. V dojicích systémech firma zaujímá 69 % světového trhu, loni dosáhla obratu 158 milionů eur. V Rotterdamu se v listopadu minulého představil nový model Astronaut A3.
Podle čelních představitelů společnosti přináší nový model řadu revolučních řešení. Systém zaručuje maximální pohodlí pro krávu – zpřesnilo se zjišťování aktuální pozice dojícího se zvířete, které má také dostatek prostoru, pulzace pro každý struk zvlášť zajišťuje optimální péči o mléčnou žlázu. Dojicí robot Astronaut A3 přinesl zlepšení i pro farmáře, kteří ocení zejména nový software. Je názorný a srozumitelný a lze jej ovládat za pomoci dotekové obrazovky v těle robota i z připojeného počítače. Unikátní je kontrola kvality mléka. Systém umí kromě rozpoznání kolostra či krve v mléce zjistit během dojení aktuální počet somatických buněk v mléce v každém struku a případný nestandardní nádoj okamžitě oddělit.
Somatické buňky pro každou čtvrť
Systém MQC dokáže stanovit kvalitu mléka na základě sledování barevných změn v mléce. Je schopen automaticky oddělit kolostrum a abnormální mléko. Firma Lely však tuto metodu ještě vylepšila. Přesná analýza spektra barvy mléka spojená s identifikací DNA v mléce umožňuje také stanovit počet somatických buněk pro každou čtvrť během dojení. Systém dostal název MQC-C. Při dojení je pravidelně odebírán vzorek mléka, z každé čtvrti 25 ml mléka. Vzorek reaguje se speciálním činidlem, což umožní stanovit přítomnost somatických buněk. Tento vzorek je oddělen a jakákoli kontaminace mléka je vyloučena.
S modelem A3 přichází robot jako první na světě s individuální pulzací pro každou čtvrť. V interakci s MQC-C a software je pulzace nastavena podle fyziologické potřeby každé čtvrtě, což se příznivě projevuje na zdravotním stavu vemene.
Rychlejší a méně stresující
Proces dojení zajišťuje pohyblivé rameno, které se zasouvá pod dojnici. Ramenu se však dostalo řady vylepšení. Pohyby opisují vždy nejkratší cestu mezi dvěma body a zajišťují rychlé reakční časy a lepší dosažitelnost výše i níže položených struků. Technologie dosahuje rychlejšího a preciznějšího čištění a stimulace struků. Na to následuje rychlé nasazení strukových násadců. Na lepší reakční časy ramene má vliv zcela nové zjišťování pozice dojicí se krávy. Jde o bezdotykový systém prostřednictvím vážící jednotky umístěné pod podlahou. Zvíře stojí na plošině, která snímá aktuální změny jeho těžiště. V prostoru robota byla tedy odbourána zábrana, což přispělo k snížení stresu krav během dojení. Navíc jednotka snímá hmotnost zvířete při každé návštěvě robota. Vlivem masivní konstrukce kombinované s jemnými vlastnostmi pneumatického systému, rameno robotu dobře odolává někdy nepříliš přívětivému zacházení ze strany zvířete.
Lely Astronaut A3 dojicí robot je vyroben z moderních materiálů, jako jsou ušlechtilá ocel a titan. Ty zaručují dlouhou životnost a umožňují dosáhnout vysokou hodnotu při opětovném prodeji.
T4C systém
Nový model robotu Astronaut využívá technologii pro jednoduchý a spolehlivý přenos dat mezi systémy ve stáji. T4C (time for cows) je manažerský program vytvořený pro farmy dojnic s automatickým systémem dojení. Plně spolupracuje s MQC senzory, jednotkou pro vážení, systémy snímání aktivity krav, kontroluje příděl koncentrátů v robotu a podobně. T4C byl vyvinut na základě technologie internetového prohlížeče, takže je uživatelsky příjemný a dobře srozumitelný. Výrazným usnadněním pro obsluhu je doteková obrazovka X-Link, která je integrována v těle robotu. Farmář si tedy může aktuálně zobrazit příslušná data o jednotlivých dojnicích, zadávat pokyny dojicímu zařízení a řešit chybová hlášení přímo ve stáji.
Doba hlavního čištění, které robot provozuje jednou za osm hodin, byla u nového modelu zkrácena proti staršímu o 23 procent. Spolu s individuálním přístupem ke každé čtvrti vemene to znamená další zvýšení kapacity tohoto automatického dojicího zařízení.
Na farmě De Belhoeven
Na prezentační akci v Nizozemsku byl čas i k návštěvě jedné z několika farem, kde model A3 již několik měsíců pracuje. Rodina F... Graumanse vlastní nedaleko Rotterdamu 42 ha zemědělské půdy, k tomu má 14 hektarů pronajatých. Farma je zaměřena výhradně na produkci mléka, takže rostlinná výroba podléhá živočišné - 34 ha zabírají louky a pastviny, na 15 ha pěstují kukuřici a na sedmi hektarech cukrovku. Hlavní součástí farmy je pouze jedna větší stáj, kde jsou volně ustájeny všechny kategorie, kromě telat do třech měsíců věku. Krávy stojící na sucho jsou ustájeny ve stejné skupině s dojenými zvířaty, pouze jim stroj odmítne přidělit jádro a bez dojení je vypouští ihned z prostoru robota ven.
Firma Lely Industries tam instalovala dva modely Astronautu A3, na kterých se dojí zhruba 85 krav, které jsou aktuálně v laktaci. Jejich průměrná užitkovost je 9300 l (305 dní). Roční produkce činí 880 000 l mléka. Směsnou krmnou dávku tvoří pro všechna zvířata z 60 % kukuřičná siláž, ze 40 % travní senáž . Dorovnání živin podle užitkovosti zastává krmný systém robota.
Jak farmář poznamenal, práce na farmě po zavedení robotického dojení výrazně neubyla, ale hodně se změnila. „Mohu svůj pracovní den organizovat podle vlastních představ, nejsem tedy dvakrát nebo třikrát denně vázán na pravidelný čas, kdy musím krávy podojit. Dojnice sama má naprostou svobodu pro rozhodnutí, kdy bude dojena, kdy bude přijímat krmivo, půjde na pastvu nebo bude odpočívat a přežvykovat. Ušetřený čas mohu využít k pozorování zvířat a k optimalizaci podstatných faktorů k zajištění prosperity farmy.“
High-tech v chovu skotu
V Rotterdamu se představil také speciální obojek monitorující práci bachoru zvaný Hi-Tag. Jeho součástí je malý mikrofon umístěný na krku dojnice, který snímá zvuky bachoru. Tyto informace se ukládají do paměti přímo v obojku. Hi-Tag spolupracuje se systémem identifikace krav dojicího robotu, takže při nejbližší příležitosti jsou informace předávány do počítače. Speciálně vyvinutý software vyhodnocuje práci bachoru. Využívá skutečnosti, že změny v přežvykování a nedostatečná činnost bachoru jsou první známkou potenciálních problémů skotu. Systém tedy upozorní chovatele například na blížící se porod (ruminace před porodem ustává), chyby v krmné dávce či individuální zdravotní stav jednotlivých dojnic.
Nejnovějším produktem firmy Lely je automatický systém dávkující koncentrát na pastvině napájený solárním panelem. Krmný automat má název Cosmix a byl navržen pro drsné podmínky australských pastvin. Individuální příjem koncentrovaného krmiva se zajišťuje pomocí následujícího mechanismu: po identifikaci zvířete na základě transpodéru automat dovolí nebo zamítne vstup do krmícího prostoru. Následně je navážena a odsypána dávka krmiva, která zvířeti náleží. Pokud zvíře celou dávku nepřijme, stroj zbytek opět zváží a přidělí toto množství později. Protože následující jedinec, který do automatu vstoupí, má již část krmiva nasypánu, přidělí stroj rozdíl, který zbývá do jeho dávky, takže právě tolik, kolik si zaslouží.
Oba systémy jsou plně kompatibilní s programem řídícího systému A3 dojicího automatu.