Všichni plemeníci masných plemen skotu musí projít odchovem v uznaných odchovnách, kterých je v současnosti pět . Test trvá pro býčky ve věku osm až devět měsíců 120 dní. Po období odchovu následují výběry, komise v čele s ředitelem svazu Karlem Šebou nebo Ing. Janem Kaplanem přísným okem mladé plemeníky posuzuje. Ti, kteří projdou, tj. dostanou potřebné ohodnocení, jsou schváleni do plemenitby a nabízeni v aukcích k prodeji. Nejmladší odchovnou je OPB Cunkov, kam jsme na dražbu zamířili.
Z 18 býčků narozených v období od 1. října 1999 do 31. března 2000, jich bylo komisí vybráno 15 a draženo. Před zraky téměř stovky chovatelů, kteří se přijeli podívat dopadlo dražební kladívko MVDr. Miška celkem jedenáctkrát a ze zbývajících čtyřech nabízených plemeníků jsou již tři, jak uvedl majitel odchovny, zamluvení. Nejvíce zaplatili chovatelé za dva býčky plemene plavé akvitánské - Izáka a Ilo, kteří pocházející ze zemského chovu Ing. Jana Chrousta z Jimramovských Pavlovic. Za každého z nich inkasoval majitel 120 000 Kč. Třetí Igor stejného plemene a od stejného chovatele stál „pouhých“ 118 000 Kč a poputuje do ZD Krásná Hora. Podle ředitele ČSCHMS Karla Šeby šlo o nejlepší trojlístek plavých akvitánských býků, které v posledních letech hodnotil. Zvláště vyzdvihl býka Ilo, jemuž patří celkem 89 bodů. Přitom za osvalení získal tři „desítky“ a desítkou byl rovněž odměněn za užitkový typ. Takto vysoké hodnocení (desítka je nejvyšší možný počet) nemá dosud obdoby. Býk narozený 11. března 2000 po otci Drop (ZBA 212) dosáhl v testu přírůstku 1925 g.¨Všichni tři nejlepší býčci mají jedno společné – pocházejí z inseminace a jejich otci a také otci matek jsou francouzští prověření býci - zlepšovatelé.
ODCHOVNA
Jak je s výsledkem aukce spokojen, jsme se zeptali majitele odchovny Ing. Pavla Kozáka.
Důvody ke spokojenosti jistě mít mohl, vždyť odchovna funguje teprve od 1. prosince 2000, ale „je vždy co zlepšovat,“ jak skromně uvedl. V běhu je již další test, ten byl zahájen 15. února a poběží do 15. června, na aukci 27. června bude nabízeno celkem 16 býků (6 plemene charollais, 3 limousine, 2 plavé akvitánské, 3 hereford a po jednom galloway a masný simentál).
PROČ ZŘIZOVAT ODCHOVNU?
Pavel Kozák pracoval jako zootechnik, pak obchodoval se zvířaty a nyní již tři roky hospodaří na farmě Ostrý. Z 350 ha pronajatých pozemků většinu tvoří pastviny, na nich se pase celkem 450 kusů skotu, 150 ovcí plemene charolais a koně. Z celkového počtu 450 kusů skotu je 180 krav, ostatní jsou telata a jalovice. Jde převážně o plemeno limousine a křížence se charolais, z toho 20 krav plemene charolais je čistokrevných –zařazených v kontorole užitkovosti. Lze zde však nalézt také křížence se skotským náhorním, herefordem nebo belgickým modrým. Právě belgickému modrému Kozák propadl a je zřejmě jeho největším chovatelem v ČR - z přenosu 21 embryí pochází 11 narozených telat. Jako předseda klubu chovatelů plemene belgické modré zasedl také ve výboru ČSCHMS.
Podle Kozáka odchovna v oblasti pomezí Středo- a Jihočeského kraje chyběla. „Chtěl jsem také být u plemenářské práce. Hodně věcí se mi nelíbilo, například nedostatek kvalitních inseminačních dávek . Proto jsem si i sám chtěl dokázat, že lze něco dělat.“ Podle Kozáka záleží jak na otcovské, tak na mateřské populaci. Samozřejmé je i to, že když odchovna funguje je zisková.. Ta v Cunkově vznikla přestavbou kravína K96. Podél střední chodby jsou postaveny kotce, z jedné strany již s výběhy.. Hnůj je vyhrnován čelním nakladačem. Kapacita však není dosud naplněna. „Jsem zatím začátečník,“ říká s úsměvem Kozák, „ale doufám, že bude odchovna časem plná.“ Největší problém spatřuje v dostatku kvalitních zvířat. „Nechci naskladňovat kusy, ale kvalitu,“ říká. „S každým chovatelem se domlouvám individuálně. To znamená, že si buď dá býčka do odchovny a měsíčně dostane fakturu na krmné dny nebo mi býčka prodá.“ Býčci jsou krmeni kukuřičnou siláží, senem a směsí, kterou míchá mobilní míchárna krmiv.
ODBYT
Pavel Kozák nemá s odbytem jako bývalý obchodník problémy: „Já si prodávám sám, prodávám zástav většinou do Itálie,“ odpovídá. Postupně chce přejít na čistokrevný chov, pak by nemusel mít tolik zvířat. Vsází na plemeno charolais a limousine, a chce rozšířit belgické modré. Zájem o zástav podle něho dále potrvá. „Cena hovězího půjde nahoru, různé firmy vyvážejí jatečné býky, kterých však začíná být nedostatek a cena od června stoupne.“
Problém s masokombináty spatřuje především ve lhůtě splatnosti, která je „jak potřebují“.