Po více než tříletém období, kdy nebyl v České republice uznán žádný nový šlechtitelský chov prasat, a ty stávající se kvůli nepříznivé situaci v tomto sektoru spíše vytrácely, svitla českým prasatům nová naděje. Statut rezervního chovu šlechtitelské základny Svazu chovatelů prasat totiž letos v červnu získal chov jihomoravské společnosti ZEAS Lysice, a. s. Jeho majitelé jsou hrdí především na to, že narozdíl od většiny šlechtitelských chovů prasat u nás, se jeho plemenný materiál pyšní vynikajícím zdravotním stavem.
V průběhu několika posledních let se situace v odvětví chovu prasat výrazně zhoršila. O nějaké rentabilitě se v tomto sektoru se skoro nedá mluvit, a proto není divu, že za poslední roky stavy prasat téměř o třetinu klesly. Současně se snížila i produkce plemenného materiálu potřebného pro obnovu stád vlivem značného úbytku šlechtitelských a rozmnožovacích chovů. Jak podotýká RNDr. Jan Uřičář ze společnosti Plebo CZ, s. r. o., situace ve šlechtitelských chovech není vůbec růžová. Jen v rámci Jihomoravského kraje jich už více než třetina zanikla, ale situace je prý obdobná v celé České republice. „Zatímco dříve jsme uznávali jeden šlechtitelský chov za druhým, za poslední tři roky se žádný nový neobjevil. Změna konečně přišla až letos v červnu,“ sdělil.
Chov prasat má v podniku silnou tradici
Akciová společnost Zeas Lysice byla založena v roce1996. Hospodaří v katastrech čtrnáctí obcí poblíž Lysic v Jihomoravském kraji na celkové výměře zemědělské půdy 2320 hektarů. Vedle klasické rostlinné výroby má podnik i silnou živočišnou výrobu. Mezi její hlavní odvětví patří výkrm skotu (asi 800 kusů) a rozmnožovací chov prasniček v Drnovicích, kde je zhruba 250 prasnic. Vedle nich podnik ještě provozuje chov dojnic (460 kusů), výkrm kuřecích brojlerů (50 000 kusů v jednom turnusu) a výkrm prasat (2600 kusů). V místních kopcích se navíc pase stádo 58 masných krav s telaty a jedním býkem plemene charolais.Mimo to podnik vlastní prodejnu masny na náměstí v Lysicích, prodejnu s hospodářskými potřebami a také stavebniny. Nedílnou součástí firmy je prodej a servis krmných vozů Luclar a Mutti a zajišťování dopravy. Ve všech výrobních odvětvích společnosti je zaměstnáno na 120 pracovníků.
Chov prasat, jenž je situován na farmě v nedalekých Drnovicích, má ve společnosti silnou tradici, jeho počátky sahají až do šedesátých let minulého století. Po tom, co chov prošel mnohaletým vývojem, byl v roce 1991 uznán jako rozmnožovací. Vzhledem k výskytu sípavky se ale vedení společnosti později rozhodlo provést ozdravení chovu, a tak byl v roce 2003 zrušen. O rok později se chov prasat začal znovu naskladňovat nákazy prostým materiálem plemene bílého ušlechtilého, který pocházel z nukleového šlechtitelského chovu v Drásově.
Jak prozradil ředitel společnosti Ing. František Vítek, myšlenka na založení vlastního šlechtitelského chovu se v podniku zrodila teprve před dvěma lety. Důvodem bylo zejména udržení si dobrého zdravotního stavu a vysoké užitkovosti zvířat určených pro obnovu vlastního rozmnožovacího chovu. Proto v roce 2005 začala společnost ZEAS Lysice opět z Drásova nakupovat vysoce kvalitní plemenné prasničky, které daly vznik novému šlechtitelskému chovu prasat.
Chov s neobvyklým zdravím
Jak sdělil vedoucí živočišné výroby Ing. Antonín Brach, za necelé dva roky se podařilo zvýšit stav plemenic určených pro šlechtitelský chov na 92 kusů. Převážná většina z tohoto počtu (84 kusů) tvoří prasnice a zapuštěné prasničky. Zbytek jsou nově zařazené prasničky. Rezervní šlechtitelský chov v Drnovicích, který byl uznán teprve nedávno, se může pochlubit především vynikajícím zdravotním stavem plemenného materiálu. Podle RNDr. Uřičáře dnes není snadné takový chov jen tak najít. Prý až 95 procent šlechtitelských chovů má dnes problémy s nemocemi. „Zvířata zde jsou prostá všech nákaz, které se sledují v rámci zdravotního programu vytvořeného Svazem chovatelů prasat. Jedná se o sípavku, dyzenterii prasat, aktinobacilovou pleuropneumonii a enzootickou pneumonii,“ objasnil. Jako jeden z mála chovů je negativní i na respiratorně reprodukční syndrom (PRRS). Díky dobrému zdravotnímu stavu se podniku daří i v současné nepříznivé době vyprodukovaný plemenný materiál prodávat. Jak prozradil Ing. Brach, cílem chovu je udržet si tento vysoký zdravotní standard, a nabízet chovatelům prasničky, které jsou po zdravotní stránce naprosto špičkové.
Díky novému ustájení se zlepší reprodukce
K inseminaci prasnic a prasniček se používají inseminační dávky od kanců z jihomoravské ISK Rajhrad. Jak informoval Ing. Brach, reprodukční ukazatele zvířat jsou zde lepší než je průměr populace prasat ve šlechtění v České republice. Zatímco republikový průměr v počtu dochovaných selat na jeden vrh činí 10,3 kusů, na zdejší farmě se dochová 10,5 selete. Co se týče ukazatelů plodnosti, zabřezávání po první inseminaci činí rozdíl dokonce jedenáct procent a rovněž celková plemenná hodnota zvířat je na vysoké úrovni. „Stádo je velmi mladé, takže se chov teprve začíná stabilizovat. Nastartován je ale velmi dobře,“ tvrdí RNDr.Uřičář, který s podnikem již několik let spolupracuje v oblasti plemenářství. Vyprodukované prasničky se na základě vypočítané celkové plemenné hodnoty zařazují do třech kategorií. Ty s nejlepšími parametry slouží pro obnovu šlechtitelské základny, méně kvalitnější se využijí pro obnovu rozmnožovacího chovu, a nevyhovující materiál je vyřazen.
V příštím roce by se šlechtitelský chov v Drnovicích měl dočkat rekonstrukce stájí, od které si vedení slibuje zejména další zlepšení reprodukčních ukazatelů. „Našim cílem je ještě zvýšit počet dochovaných selat. V budoucnu bychom se chtěli v reprodukci dostat až na dvanáct dochovaných selat na jeden vrh,“ plánuje Ing. Brach. Objekt bude mít kapacitu tři sta prasnic. Zda bude plně využita bude ale záviset hlavně na požadavcích trhu. Podle představ společnosti by zde časem mělo vzniknout centrum produkce plemenného materiálu plemene bílé ušlechtilé a kříženců plemen bílého ušlechtilého a landrasy.