O rozhovor jsme požádali nově zvoleného předsedu ČSCHMS Ing. Jana Chytila, který hospodaří na farmě Peklo na Frýdlantsku:
Nejdříve by nás zajímalo, kde a jak hospodaříte?
„V letošním roce mám 823 ha luk a pastvin. Chovám krávy v masném systému od roku 1995, nyní jich mám 260, a provádím převodné křížení za účelem zvýšení krve masné ho símentála na části stáda a na druhé části provádím užitkové křížení býky charollais. Kromě toho chová ing. Chytil 52 ovcí: „Jsou to původní české merinky, které překřižujeme plemenem merino landschaff. Pokoušíme se o odbyt masa jehňat a odstavených telat. Jinak veškerou produkci zástavových telat prodáváme na vývoz,“ vysvětluje Chytil.
Jak si představujete budoucí vývoj chovu masného skotu v ČR?
Představa je, že stavy masných krav v ČR by měly stoupat. Minimálně na hranici vyjednávací kvóty s EU, kterou máme asi 210 000 masných krav, které jsou podle stanov EU definovány jako kříženci minimálně s 50% podíly krve masných plemen. Jako svůj hlavní úkol pociťuji nutnost permanentní práce na prosazení se produktů z chovu krav bez tržní produkce mléka na trhu. Tomu by se měl podle mého soudu svaz věnovat.
Stále se domnívám, že odbytová organizace by měla vzniknout při svazu. To je můj hlavní úkol pro volební období.
Pociťujete snížení zájmu o hovězí v důsledku krize s BSE?
Nepociťuji menší zájem o hovězí. Hlavní období pro naší produkci je až na podzim a doufám, že do té doby se situace uklidní. Během roku prodávám odstavená telata, o telecí zájem je, zřejmě spotřebitelé nespojují telecí s hovězím.