10.02.2020 | 05:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O výživě dostihových koní II.

Výživa koní je oproti výživě ostatních hospodářských zvířat méně probádanou disciplínou. O tom ví své MVDr. Čestmír Oleha a tady je pokračování rozhovoru s ním.

Jaká podáváte koním krmná aditiva? Myslíme tím např. minerální látky, vitamíny, l-karnitin, chondroprotektiva, probiotika nebo elektrolyty.

Někteří dodavatelé jsou schopni za aditiva účtovat nehorázné peníze, takže je nutné zohlednit též poměr kvality a ceny. V raním krmení podáváme půl na půl granule s obsahem aditiv a mačkaný oves. V poledním krmení přidáváme elektrolyty kvůli vyváženějšímu poměru prvků. Solný liz mají koně neustále k dispozici, ale tím se doplní pouze sodík a chlór. S přídavkem elektrolytů začínáme už při začátku tréninku, protože koně při pocení ztrácejí elektrolyty i v zimě. Chondroprotektivům příliš nedůvěřuji, pokud se nám vyskytly nějaké problémy s klouby, nejvíce se nám osvědčilo intravenózní podávání např. kyseliny hyaluronové. Je celá řada různých typů chondroprotektiv, ale nevidím u nich až tak výraznou účinnost, aby vyřešila vážnější problém. L-karnitin přidávám koním zejména při krmení rostlinných olejů. Vzhledem k tomu, že granulovaná krmiva obsahující extrudáty s vysokým obsahem tuků jsou energeticky velmi bohatá, jsou přídavky oleje určené pro výjimečně náročné a dlouhé dostihy, jako je např. Velká pardubická, nebo pro koně v horší kondici.

Využíváte rozbory sena nebo krevní analýzy koní na zásobení minerálními látkami?

Analýzu složení mikroprvků v krmné dávce si zadávám asi jednou v roce i s analýzou sena, i když posledních pár let jsem už tak detailní analýzy sena nedělal. V minulosti nám tyto rozbory dělala v rámci spolupráce krmivářská firma, která nám krmiva dodávala, takže jsme tyto rozbory měli k dispozici. V podstatě podle výsledků se ukazovalo, že v seně byl jen nízký obsah minerálních látek, i když se jednalo o poměrně kvalitní seno. Nekvalitním senem bychom nekrmili. Patrně je zde souvislost se stavem půd, protože v současné době se pastviny téměř nehnojí. Takže seno je možné v tomto ohledu v našich podmínkách brát jako balast. Krevní analýzu nechávám dělat u koní s nějakými problémy, není tedy primárně zaměřena na zásobení minerálními látkami. I když hodně může napovědět i o úrovni výživy.

Uzavíráte s krmivářskými firmami speciální smlouvy o garanci obsahu konkrétních látek žádoucích nebo nežádoucích, případně kterých?

Ing. Hana Dočkalová,

Ing. Hana Abigail Gruberová

Mendelova univerzita v Brně

Kontakt: dockalova.ha@gmail.com

(Více najdete v Našem chovu 3/2020)

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down