26.07.2010 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Od chovatelů prasat po rybáře

Červnový den otevřených dveří, který v Třeboni uspořádala společnost Agrico, se od mnoha předešlých výrazně lišil, neboť měl zcela jinou skladbu účastníků. Nové technologie si nepřijeli prohlédnout chovatelé prasat, skotu ani drůbeže, ale zástupci předních rybářských podniků Čech a Moravy. Třeboňská společnost pro mě připravila širokou škálu kvalitních plastových výrobků včetně prohlídky výrobního provozu a především pak ukázku nové technologie automatického přikrmování kaprovitých ryb carp-feed na rybníku Zadní u Domanína.

Společnost Agrico se od roku 1991 zabývá technologiemi pro živočišnou výrobu. „Zpočátku jsme se specializovali na chov prasat, postupem času jsme přešli i na ostatní segmenty živočišné výroby a dnes zajišťujeme komplexně celý sortiment potřeb pro stájové technologie,“ řekl přítomným ředitel třeboňské společnosti František Šedivý. „Vzhledem k tom, že působíme v nejznámější české rybářské oblasti, začali jsme se v minulém roce intenzívně věnovat i rybářství. Zjistili jsme totiž, že řadu zkušeností, které jsme nabyli u savců, je možné využít také u ryb, zejména v chovu tržního kapra. Stejně tak některá zařízení, která využíváme ve stájích, je možné modifikovat pro potřeby rybářů. Jsme přesvědčeni o tom, že v rybničním hospodářství můžeme zúročit i naše dvacetileté zkušenosti s širokým plastovým programem. Rybářům můžeme nabídnout zařízení na skladování, zpracování a transport krmiva, přes technologie automatického krmení až po plastové výrobky nezbytné k chovu ryb. Pro obchodní partnery máme připraveny zajímavá technologická řešení včetně cenové nabídky.“
František Šedivý vyzval všechny účastníky, aby zástupcům společnosti Agrico sdělovali během Dne otevřených dveří všechny svoje připomínky a náměty k vystaveným výrobkům, protože praktické zkušenosti jsou při jejich vývoji a výrobě hodně důležité. „Každá připomínka je pro nás velice cenná, neboť posouvá uživatelskou hodnotu nového zařízení zase o kus dál,“ dodal závěrem ředitel.

Široký sortiment výrobků
Agrico Třeboň vyrábí a nabízí rybářské potřeby pro chov a produkci ryb používané v rybochovném hospodářství. Intenzifikace v tomto oboru sleduje kromě úspory lidské práce zejména hospodárné využití krmiva, k němuž zařízení třeboňské společnosti výrazně směřují. Rybáři naleznou v Třeboni sklolaminátová sila o různém objemu, která ve spojení s mačkači slouží k uskladnění a zhodnocení krmiva pro ryby. Jejich dostatečná kapacita pak rybářům umožňuje se předzásobit zrninami, což je při kolísající ceně obilí prozíravé. Při intenzivním chovu lososovitých ryb už využívají rybáři v mnoha zemích evropské unie krmnou technologii fish-spotmix, jejíž předností je velká úspora krmiva a lidské práce. Krmivo se dopravuje k pstruhům či sivenům z centrální míchárny pneumaticky, přičemž počítač připravuje libovolné receptury a krmné dávky podle růstové křivky ryb. Letos přichází společnost Agrico Třeboň se zařízením cerp-feed, které zase zajišťuje jednoduché, spolehlivé a efektivní přikrmování kaprovitých ryb (více Zemědělec č. 28).
Během dne otevřených dveří si mohli rybáři prohlédnou široký sortiment plastových výrobků zhotovených z polypropylenu s UV stabilizátorem, čímž je zaručena jejich dlouhá životnost. Kromě obvyklých velikostí a přídavných zařízení, např. u transportních beden na ryby, může Agrico zhotovit i výrobky nestandardní, neboť rybářské společnosti mají často rozdílný vozový park a potřebují vybavení na míru. V nabídce společnosti Agrico jsou veškeré rybářské potřeby pro odchov a přepravu ryb v intenzivním produkčním rybářství. Jde zejména o přepravní bedny z plastu v potravinářské kvalitě, na něž má certifikát – průkaz o shodě, kádě, vaničky na ryby, vážní mušle, brakovací stoly a žlaby, haltýře, ale i odchovné kruhové nádrže.

Velké rezervy v oboru
Účastníci Dne otevřených dveří mohli také zhlédnou krmení násady K2 novým automatickým systéme carp feed, kdy se krmivo ze zásobníků dopravuje k rybám pneumaticky ve stanovených intervalech a v určeném množství. Krmný systém lze instalovat stabilně u nádrží a rybníků, může však být i mobilní pro odlehlejší lokality.
„Sofistikovaný systém intenzivního krmení lososovitých ryb fish-spotmix je už mezi rybáři známý, my jsme se však pokusili vyrobit obdobné zařízení pro krmení kaprovitých ryb,“ vrací se na začátek vývoje technologie carp-feed František Šedivý. „Když jsme v roce 1991 začínali, tak strukturu nákladů ve výkrmu prasat představovaly z 80 procent náklady na krmení. V té době byla běžná konverze krmiva kolem 3,80 kg směsi na kilogram přírůstku, dnes je vysoká hranice i 2,70 kilogramu. Dovolím si tvrdit, že obdobná situace je také v chovu tržního kapra, i když velkou roli zde hraje přirozená potrava. Kdyby systém carp-feed snížil spotřebu krmiva jen o deset procent, a pravidelným krmením přesnými dávkami toho lze snadno dosáhnout, ekonomika chovu tržního kapra se dostane na zcela jinou úroveň. Nehledě na to, že baštýřovi nová technologie výrazně zjednoduší práci. V této oblasti mají rybáři podle mého názoru stále velké rezervy.“

Vyšší konverze a úspora práce
Dne otevřených dveří se zúčastnil i doc. dr. Ing. Jan Mareš z brněnské Mendelovy univerzity, která se podílí na ověřování zařízení carp-feed. „První zkušenosti s automatickým krmením kapra v přesně stanovenou dobu, pravidelnou dávkou a na to samé místo jsou vesměs pozitivní,“ sdělil rybářům známý odborník. „Výsledkem je především lepší využití a úspora krmiva, jehož cena nestále stoupá, menší potřeba lidské práce, jejíž cena také roste i nižší ostatní provozní náklady. Podstatné je také to, že zařízení nepoškozuje granule, nad jeden milimetr mělo přes 95 procent granulí a velikost nad 2,5 milimetru splňovalo 80 procent všech granulí. Carp-feed je jednoduché a spolehlivé zařízení, jehož perspektivu vidím především u násadového materiálu nebo v kombinovaném krmení ryb a vodní drůbeže, kterému se na mnoha místech České republiky rybáři věnují. Co je také důležité, tato technologie zajišťuje krmení i během víkendů, svátků či o dovolené. V rybářství dnes pracuje jen kolem 1800 lidí a při letních odlovech je tento počet nedostatečný. Pokud se nebudou muset rybáři zabývat krmením, tedy plnit lodě a jezdit po rybníku, zbude jim čas na ostatní nezbytné odborné práce.“
Během diskuse se hovořilo především o nové technologii carp-feed. Někteří účastníci viděli perspektivu ve stacionárních zařízeních, jiní zase v mobilních. Pro ty druhé je zatím na papíře mobilní souprava o objemu asi 3 m3, která by se u rybníku napojila na stabilně instalované potrubí. Objížděla by jednotlivé rybníky, přitom krmivo by čerpala z centrálního skladu či přípravny. Možná je i varianta, při níž by mobilní carp-feed krmil ze stacionárních zásobníků u nádrží, stejně jako ta, kdy by dodával rybám krmivo přímo z hráze bez plastového potrubí. Účastníci Dne otevřených se shodli na tom, že tak jako tak jde o velice perspektivní zařízení.

Klíčové informace
-Třeboňská společnost Agrico se od roku 2009 intenzivně věnuje technologiím pro rybáře-
-V nabídce má zařízení na skladování, zpracování a transport krmiva, přes technologie automatického krmení až po plastové výrobky nezbytné k chovu ryb.
-Poslední novinkou je technologie automatického přikrmování kaprovitých ryb carp-feed.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down