17.03.2002 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Od dubna je povinné označovat ovce a kozy

S novými podmínkami a systémem označování hospodářských zvířat se čtenáři na stránkách týdeníku Zemědělec setkali v poslední době již několikrát. Nové předpisy o označování a evidenci konkrétně u skotu vyvolaly řadu poměrně bouřlivých diskusí, vzniklé problémy se zainteresované strany snaží řešit průběžně.

Od 1. dubna 2002 nastává podle zákona č. 154/2000 Sb. a příslušných prováděcích vyhlášek povinnost označování a evidence kromě prasat, koní, běžců a zvěře ve farmových chovech i pro ovce a kozy. A co z toho pro chovatele ovcí a koz vyplývá?
Individuální označování ovcí a koz jsou povinni zajistit všichni chovatelé s výjimkou těch, kteří chovají nejvýše tři ovce nebo kozy. Každá ovce či koza, kterou je povinen chovatel označit, musí být do 72 hodin po narození trvale označena dvěma plastovými známkami odděleně do každého ucha. Plastové známky se zavěšují do ucha přibližně do jedné třetiny od kořene ušního boltce (mezi kožní řasy boltce).
Každá plastová známka pro označení ovcí a koz musí obsahovat kód země (CZ pro Českou republiku), osmimístné identifikační číslo zvířete a grafický znak (logo) osoby pověřené vedením ústřední evidence ovcí a koz. (Českomoravská společnost chovatelů, a. s. – ČMSCH, a. s.). Distribuci ušních známek zabezpečuje Svaz chovatelů ovcí a koz v ČR prostřednictvím jednotlivých regionálních pracovišť a informačních center.

Jak evidovat ovce a kozy
Chovatelé jsou povinni vést záznamy o druhu, pohlaví, identifikačních číslech, počtech, přemisťování či jiných změnách, uchovávat je nejméně tři roky od posledního záznamu a předávat údaje osobě pověřené vedením ústřední evidence – ČMSCH, a. s. Základem ústřední evidence je registrace hospodářství a jeho označení registračním číslem hospodářství. Chovatelé se mohou prostřednictvím Registračního lístku registrovat buď u oprávněné osoby v daném regionu, která tuto činnost zajišťuje pro ČMSCH, a. s., nebo přímo u ČMSCH, a. s, Hradištko pod Medníkem. Podle zaslaných Pokynů k vedení ústřední evidence provede chovatel registraci jednotlivých ovcí a koz a začne vést stájový registr. Dále je povinen do ústřední evidence hlásit všechny změny ve stádě, a to jedenkrát týdne, u malých chovů nejpozději do pěti pracovních dnů po nastálé změně. Důležité je znát a uvádět registrační číslo hospodářství, obchodní organizace, jatek nebo asanačního ústavu, kam byla zvířata od chovatele přesunuta.

Správné navěšování známky
Nejčastějším problémem, zvláště u starších zvířat, jsou zánětlivé procesy na ušních boltcích po aplikaci známek, které se objevují zejména tehdy, je-li známka zavěšena příliš blízko u kořene ušního boltce, tedy v místě, kde je chrupavka nejsilnější. Správně je třeba ušní známky navěšovat do místa, kde je chrupavka již hladká, méně zřasená. Nezbytná je rovněž řádná dezinfekce místa aplikace známky. Na zvýšené množství zánětů má negativní vliv i zvýšená venkovní teplota, proto se nedoporučuje (zejména u dospělých zvířat), navěšování známek v letním období při teplotě vyšší než 20º C.
Dojde-li ke ztrátě nebo poškození známky (prasknutí, ztráta popisu), je třeba objednat výrobu identického duplikátu na příslušném pracovišti Svazu chovatelů ovcí a koz v ČR. Známky nelze dopisovat ručně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down