Vysoká produkce selat na prasnici zvyšuje rentabilitu chovu. K maximalizaci počtu odchovaných selat může přispět nový Starter program belgické společnosti Agromix NV, kterou v České republice zastupuje NutriVet, s. r. o. z Pohořelic.
Společnost NutriVet nabízí klientům rozbory rostlin, krmiv, konzervovaných krmiv a metabolické testy včetně vyšetření bachorové tekutiny dojnic. Kromě toho je výhradním dovozcem chemických a biologických přípravků Kofasil německého výrobce Addcon Agar GmbH určených ke konzervaci statkových a koncentrovaných krmiv. Podle slov Ing. Václava Jambora, CSc., jednatele společnosti NutriVet, začátkem letošního roku navázali kontakt s belgickým partnerem a rozhodli se rozšířit svoji nabídku o krmiva pro hospodářská zvířata, psy a kočky.
Pre-prestarter, prestarter a starter pro selata
Agromix NV nabízí krmiva pro prasata, drůbež, přežvýkavce a pro domácí mazlíčky. Těžiště obchodních aktivit v České republice však spočívá v sortimentu krmiv pro selata, které doplňuje nabídka speciálního krmítka od anglického dodavatele. Cílem uceleného systému je maximalizovat počet odchovaných jedinců, kteří směřují do výkrmu.
Jak upozornil Dr. Leo Prikken, starter program pro selata zahrnuje pre-prestarter, prestarter a starter dávkované v závislosti na věku a kondici zvířete. Hlavní myšlenka použití pre-prestarteru spočívá v homogenizaci vrhu. Pokud prasnice porodí 14 až 15 selat nebo je málo mléčná, Dr. Prikken doporučil odebrat tři až čtyři nejsilnější selata z vrhu a začít je vyživovat pre-prestarterem s využitím krmítka. Tento prvotní odstav by měl nastat čtyři až pět dnů po narození. Za normálních okolností by se měla slabší selata přemístit na opuštěné struky. Po deseti až čtrnácti dnech na pre-prestarteru odstavená selata přechází na pre-starter až do společného odstavu a přechodu na starter.
Do krmítka nebo přidávání na podlahu
Pre-prestarter je založen na výběru kvalitních vstupních surovin. Trávení se stimuluje pomocí organických kyselin, enzymů, mléčných bílkovin a extrudovaných obilovin. Lze jej zakoupit se ve formě moučky, nebo mačkaných granulí. Přitažlivé aroma vanilky dodává příjemnou příchuť a zajišťuje vysoký příjem krmiva. Pre-prestarter je možné přikrmovat v suchém stavu nebo jako tekuté respektive kašovité krmivo s použitím krmítka. Konzistenci kašovitého krmiva lze regulovat dle příjmu krmiva. Po dvou týdnech krmení pre-prestarterem se pak přechází na prestarter.
Ovládací jednotka krmítka umožňuje regulovat přítok a teplotu vody. Tím se upravuje obsah sušiny v krmné směsi. Dále lze upravit frekvenci přísunu krmiva. Pro selata ve stáří čtyři až pět dnů se interval nastavuje na deset minut a postupně se prodlužuje. Průhledný plastový zásobník pojme zhruba 25 kilogramů krmiva, které se promíchává s vodou. Nerezové vřeteno vytlačuje tekutou směs na misku ze stejného materiálu. Pokud se chce sele dostat k potravě na misce, zvedne hradélko. Zvukový signál upozorní ostatní selata, že mohou žrát. Optimální velikost skupinky na jedno krmítko se pohybuje mezi 30 až 35 selaty.
Ing. Jambor upozornil, že krmítko by se mělo dvakrát denně čistit a obden by se měla kontrolovat funkce ovládací jednotky. Pořizovací cena dosahuje 35 tisíc korun bez DPH. „Nedodáváme zákazníkům krmítka zdarma a pak je nenutíme ke smluvnímu odběru krmiv,“ doplnil dále k obchodní politice Ing. Jambor. K tomu Dr. Prikken dodal, že v Belgii a Nizozemsku se v praxi nejvíce osvědčily mačkané granule. Dají se snadno míchat s krmnými doplňky, snadno procházejí krmítkem a dosahují lepších výsledků.
Krmení od čtrnáctého dne věku
Prestarter se dodává ve formě moučky, granulí, nebo mačkaných granulí. Podává se od 14 dnů věku selete do odstavu (dva dny před nebo do čtyř dnů po odstavu). Všechna selata by podle Ing. Jambora měla přijímat krmivo stejnou dobu, řešením proto může být přidání dalšího krmítka. Dále doporučuje podávat častěji malá množství, aby sele mělo vždy k dispozici čerstvé a chutné krmivo. Samozřejmostí je snadný přístup k vodě. Při pravidelném čištění krmítka je navíc důležité jej vytřít do sucha.
Poslední krmivo z programu pro selata, starter, se podává přibližně od čtvrtého dne po odstavu až po dosažení hmotnosti 18 až 20 kilogramů. Starter je k dispozici ve formě granulí nebo drcených granulí.
S pre-prestarterem nižší úhyn a vyšší přírůstky
Agromix NV provedla první zkoušku pre-prestarteru v České republice na farmě výkrmu prasat a chovu prasnic v Miloticích. Krmivo se podávalo ve formě mačkaných granulí, protože instalace krmítek provozovateli farmy nevyhovovala z důvodu odlišné organizace výroby.
Ing. Jambor uvedl, že pokus odstartovali 23. dubna, kdy se v jednom dni narodilo 12 vrhů, celkem 120 selat o váze 180 kilogramů. Od pátého dne přikrmovali pre-prestarter, přičemž uhynulo 11 selat o váze 31 kilogramů. Odstav zbylých 109 selat proběhl 15. května, ve věku 21 dnů, a celková hmotnost selat dosáhla 770 kilogramů. To znamená průměrnou hmotnost 7,06 kilogramu na jedno sele. Celkový přírůstek se vyšplhal na 621 kilogramů v průběhu 2496 krmných dnů. Průměrný přírůstek na krmný den tak činil 248 gramů. Celková spotřeba pre-prestarteru nepřekročila 78 kilogramů, čili 31 gramů na krmný den. Celková ztráta byla 9,16 %.
Zbytek turnusu sloužil jako kontrola. Odstav 1507 selat proběhl o čtyři dny později, až 18. května, ve stáří 24 dnů. Úhyn dosáhl 10,2 % a přírůstek na krmný den činil pouhých 213 gramů. „Výsledky prvního pokusu nás naplnily optimismem,“ komentoval přikrmování pre-prestarterem Ing. Jambor. „Pro potvrzení výsledků však provedeme druhý pokus za podobných podmínek, abychom prokázali pozitivní efekt nového krmiva na efektivitu chovu,“ doplnil vzápětí.