Subakutní ruminální acidóza (SARA) je v současné době považována za jedno z hlavních onemocnění trávícího traktu u vysokoprodukčních krav. Toto onemocnění je spojeno s výživou, zejména když se využívá vysoký podíl koncentrátů a je redukován podíl píce v krmné dávce a celou řadou dalších faktorů.
Projevuje se u vysokoprodukčních krav, krav na první laktaci a při obtížích s přístupem ke krmivu. SARA nemá specifické klinické příznaky, ale je spojena poklesem příjmu sušiny (DMI), poklesem produkce mléka a mléčného tuku. Celosvětově je 8 až 28 % krav postiženo tímto onemocněním.
Ve Francii je několik studií, které odhadují prevalenci výskytu SARA v komerčních mléčných farmách na úrovni 1,8 %. Současná definice SARA je stanovena na základě pH tekutiny bachoru. Existuje celá řada technik pro měření pH v bachoru, což ovlivňuje hodnotu pH a je příčinou obtíží při stanovení diskriminační hranice pro detekci SARA.
Cílem prezentované studie bylo:
1) Studovat toto onemocnění v polních podmínkách na farmách v západní Francii
2) Validovat rizikové faktory popsané v literatuře
3) Vyhodnotit senzitivitu poměru tuk : protein jako indikátoru SARA
Příspěvek vychází z diskusí na posledním kongresu ICAR v roce 2015 v polském Krakově a vychází z referátů autorů Guegan a kol.
Ing. Pavel Bucek,
Českomoravská společnost chovatelů, a. s.
Celý článek najdete v Našem chovu 3/2016